مشاغل از شهریور به استفاده از کارتخوان ملزم می شوند

به گزارش اجاره پیش از این صاحبان مشاغل باید از آغاز سال جاری ملزم به استفاده از کارتخوان می شدند اما از آنجائیکه به دنبال شیوع کرونا خیلی از تکالیف مالیاتی به تعویق افتاد، این مورد شامل حال این تکلیف مالیاتی هم شد و طبق اعلام رئیس سازمان مالیاتی اجبار مشاغل به استفاده از کارتخوان به ماه جاری منتقل شد.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، سازمان امور مالیاتی از شهریور سال قبل معادل ۱۵ گروه از فعالان اقتصادی که حدود ۵۰ شغل می شوند را دسته بندی کرد تا برای شفاف شدن درآمد، پیشگیری از فرار مالیاتی و کمک به فرایند حسابرسی مالیاتی مکلف به ثبت نام در سامانه پایانه فروشگاهی و استفاده از کارتخوان باشند که نخستین گروه از آنها، پزشکان و فعالان حوزه درمان (که مجوز فعالیت آنها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران یا سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی صادر می شود) بودند.
تا آخر سال گذشته تنها ۵۰ درصد از پزشکان مبادرت به ثبت نام در پایانه فروشگاهی کردند و هنوز نیمی از پزشکان از این قانون تبعیت نکرده اند. بعد از اجبار پزشکان، نوبت به وکلا برای ثبت نام در پایانه فروشگاهی و استفاده از کارتخوان رسید که از اول مهر سال گذشته ثبت نام آنها آغاز شد و تا آخر دیماه هم ادامه داشت و معاون سازمان امور مالیاتی از امکان مجدد وکلا همراه با جریمه برای ثبت نام پس از مهلت قانونی که تا آخر دیماه بود، در این سامانه اطلاع داد که تابحال این سازمان آماری از ثبت نام وکلا در پایانه فروشگاهی اعلام نکرده است.
پیش از این، مهلت قانونی ثبت نام مشمولان ۱۵ گروه شغلی برای نصب سامانه فروشگاهی آخر دی سال گذشته بود که با اتمام آن، این مهلت تا ابتدای سال جاری تمدید گردید. سرانجام، از آنجائیکه انتشار کرونا باعث تعویق تکالیف مالیاتی شد، اجبار مشاغل به استفاده از کارتخوان هم به تعویق افتاد. بنابراین، طبق اعلام رئیس سازمان مالیاتی صاحبان مشاغل در این ماه ملزم به استفاده از کارتخوان می شوند.
**مشمولان نصب کارتخوان چه کسانی هستند؟
۱۵ گروه شغلی که باید این ماه برای اتصال به سامانه فروشگاهی اقدام نمایند، بدین شرح هستند:
۱. وکلا
۲. مشاوران حقوقی و مشاوران خانواده
۳. دفاتر اسناد رسمی
۴. مشاورین املاک
۵. تالار پذیرایی، رستوران ها، چلوکبابی ها، کبابی ها، اغذیه فروشی ها و فست فودی ها، سفره خانه های سنتی و کافی شاپ ها، کترینگ ها و تهیه غذاها، قهوه خانه ها، سالن های غذاخوری و باغ تالارها، باغ سراها، طباخی ها، آش و حلیم پزی ها، جگرکی ها، کته کبابی ها، بریانی فروشی ها و مشاغل مشابه
۶. مرکز اقامتی از قبیل هتل ها، هتل آپارتمان ها، میهمان پذیرها، میهمان سراها، میهمان خانه ها، مسافرخانه ها، باغ ویلاها، اقامتگاه های بین راهی و متل ها
۷. نمایشگاه ها و فروشگاه های وسایط نقلیه موتوری(به استثنای ماشین آلات راهسازی، ساختمانی و کشاورزی)
۸. آرایشگاه های مردانه و زنانه
۹. آجیل و خشکبار فروشی ها (به استثنای مشمولین ماده (۸۱) قانون مالیات های مستقیم و واردکنندگان)
۱۰. قنادی ها و شیرینی فروشی ها، آب میوه فروشی ها، بستنی و فالوده فروشی ها
۱۱. میوه و تره بار فروش های مستقر در میادین میوه و تره بار، بار فروشی های میوه و تره بار، میوه فروشی ها
۱۲. مجموعه های فرهنگی و ورزشی
۱۳. لوازم تحریر و نوشت افزارفروشی ها (به استثنای تولید کنندگان و وارد کنندگان)
۱۴. بازی های کامپیوتر ای(گیم نت ها) و کافی نت ها
۱۵. دفاتر خدمات ارتباطی (دفتر خدمات مشترکین تلفن همراه و ثابت و خدمات پستی)، دفاتر خدمات الکترونیکی (از جمله دفاتر پلیس+۱۰، دفاتر خدمات الکترونیک شهر، دفاتر خدمات پیشخوان دولت و خدمات الکترونیک قضایی)

منبع: