هزینه مبادله و بی ثباتی در صنعت کشور افزوده شده است

به گزارش اجاره سردار دهقان با تاکید براینکه در جنگ اقتصادی امروز، تنها راه پیروزی و موفقت، تکیه بر توان داخلی است، هزینه های مبادله در فرایند تبدیل ماده اولیه به محصول و خلق ارزش افزوده را همچون هزینه های غیرقابل محاسبه دانسته و اعتقاد دارد که این هزینه ها در شرایط فعلی، افزوده شده است.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، سردار حسین دهقان – مشاور رهبر انقلاب در حوزه صنایع دفاعی و پشتیبانی نیروهای مسلح، به مناسبت هفته دفاع مقدس میهمان هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان کشور بود.
او با اشاره به اینکه اگر سربازان و افسران نظامی در جنگ برای مقابله با دشمن نیازمند تجهیزات، جنگ افزار، لجستیک و غیره بودند، اظهار نمود: امروز هم مدیران و کارگران صنایع کشور به مثابه سربازان و افسران جنگ اقتصادی احتیاج به پشتیبانی گسترده دارند. به نظر می آید این حمایت ها به شکل مطلوبی صورت نمی گیرد.
وی در حوزه صنایع دفاعی و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به اینکه در بحث مدیریت صنایع، هزینه هایی همچون سرمایه گذاری، مواداولیه، دستمزد و غیره وجود دارد، اظهار داشت: این هزینه ها در مباحث مدیریتی به حساب می آیند اما موضوعی هم به نام هزینه مبادله وجود دارد که کمتر دیده می شود اما نقش بسیار مهم و تعیین کننده ای در امر تولید دارد.
طبق اعلام انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان، وی در تشریح هزینه مبادله در تولید، اظهار نمود: در فرایند تبدیل ماده اولیه به یک محصول و خلق ارزش افزوده، علاوه بر تبادلات اقتصادی معمول، امکان دارد در شرایط خاص مداخله هایی صورت گیرد که هزینه ها را غیرقابل محاسبه می کند. هزینه مبادله از بی ثباتی و وجود نوسانات در قوانین، مقررات و مسئولیت ها یا تغییر نابه هنگام سیاست ها به وجود می آید که متاسفانه در شرایط فعلی، افزوده شده است. صنعتگران در فعالیتهای اقتصادی خود، درصدی از ریسک را طبیعی می دانند و آنرا می پذیرند؛ اما هزینه های بی ثباتی قابل محاسبه نیست.
او با اشاره به اینکه در چرخه تولید نمی توان شاخصهای موثر بر قیمت تمام شده را رها و در مقابل بهای محصول نهائی را محدود کرد، خاطرنشان کرد: اگر مقرر است دولت یا نهادهای حاکمیتی در عرصه قیمت گذاری ورود کنند، بایستی تمامی الزاماتی که این قیمت را با یک حاشیه سود قابل قبول برای تولیدکننده تعیین می کند، در نظر گرفته و اعمال کنند.

مداخله در قیمت گذاری خودرو مساوی است با رانت و فساد

سردار دهقان مداخله در قیمت گذاری خودرو را برابر رانت و فساد دانسته و اظهار نمود: ازاین رو اگر می خواهیم با این رانت و فساد مواجهه نشویم، باید اجازه دهیم تا فضایی شفاف و واقعی در مناسبات اقتصادی همچون تولید و فروش خودرو شکل گیرد و یک منطق صحیح بر تولید و تجارت حاکم باشد. قطعه سازان کشور می تواند راهبران سیاست توسعه اقتصادی در حوزه خودرو باشند،
وی تصریح کرد: امروز باید تصمیم بگیریم که جهانی بیاندیشیم و جهانی عمل کنیم؛ اما اگر از صنعتگران کشور انتظار داریم جهانی عمل کنند، باید تمام حوزه های در رابطه با صنعت همچون نظام بانکی، امور مالیاتی، گمرکات، تأمین اجتماعی و غیره هم در سطح جهانی باشند تا صنعتگر بتواند خویش را ارتقا دهد.

تولید در کشور بایستی پرارزش باشد
مشاور رهبر انقلاب در حوزه صنایع دفاعی و پشتیبانی نیروهای مسلح با یادآوری اینکه در طول تاریخ کشور، از دوره قاجار تا به امروز، معمولا بازرگانی بر تولید برتری داشته و امور حوزه تجارت روان تر بوده است، اظهار داشت: از همین روی بعنوان مثال، واردات خودرو جذاب تر از تولید آن است. تغییر این نگرش برای پویائی اقتصاد کشور را ضروری است؛ باید تولید را در کشور پرارزش نماییم و برای تولیدکننده صنعتی، کشاورزی و علمی جایگاهی بالاتر از آنچه که وجود دارد، در نظر بگیریم.
سردار دهقان ضمن انتقاد از تخریب فعالان صنعت خودرو کشور در تریبون های مختلف، خاطرنشان کرد: مسئولی که ضد صنعت ملی و داخلی کشور صحبت می کند، صلاحیت مسئولیت ندارد، چونکه همه مسؤلان به شکلی در شرایط کشور نقش داشته و دارند. اگر می خواهیم تولید در کشور ما رونق پیدا کند، لازم است که تمام بخش های مرتبط و اثرگذار بر این حوزه آنرا پشتیبانی و حمایت کنند؛ نه اینکه بگونه ای رفتار شود که صنعتگر و تولیدکننده از حضور، تلاش و سرمایه گذاری در این عرصه پشیمان شود.