با رای موافق مجلس طرح تأمین کالاهای اساسی در اولویت کار مجلس قرار می گیرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با در اولویت قرار گرفتن طرح تأمین کالاهای اساسی موافقت کردند.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، درخواست اولویت برای طرح تأمین کالاهای اساسی در دستور کار جلسه علنی بامداد امروز یکشنبه مجلس قرار گرفت. حمیدرضا حاجی بابایی بعنوان نماینده متقاضیان در اینباره اظهار داشت: وضعیت معیشتی اقشار مختلف به خصوص کم درآمدها با افزایش قیمت ها با مشکل روبرو شده است. طرح تأمین کالاهای اساسی در کمیسیون بودجه بعد از یک ماه و نیم بحث و بررسی مصوب شده و با عنایت به این که دو هفته آینده تعطیلی داریم درخواست ما این بود که این طرح در هفته جاری مثلا چهارشنبه مطرح و مصوب شود تا به تاخیر نیفتد.
وی ادامه داد: در این طرح پیشبینی شده که ۳۰ هزار میلیارد تومان برای کالاهای اساسی در اختیار مردم قرار گیرد. هم اکنون ۶۰ میلیون نفر با کارت طرح معیشت دریافت می کنند که ۲۰ میلیون نفر از آنها تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه افزود: بر مبنای مصوبه کمیسیون مقرر است ماهانه برای هر نفر ۱۲۰ هزار تومان یعنی برای یک خانوار پنج نفره ۶۰۰ هزار تومان در کارت شارژ شود که این مبلغ برای ۲۰ میلیون نفر بدون هزینه خواهد بود و برای ۴۰ میلیون نفر باقیمانده ۵۰ درصد پول از جانب آنها پرداخت می شود.
وی افزود: با عنایت به این که دولت قرار بوده همسان سازی حقوق بازنشستگان را انجام دهد الان ۱۰ هزار میلیارد تومان کسری دارد که ما اختصاص این مبلغ از محل فروش اموال دولتی را هم پیشبینی کردیم.
عبدالعلی رحیمی مظفری نماینده سروستان هم در مخالفت با این درخواست، اظهار داشت: دو ماه است فوریت این طرح تصویب شده، اگر مقرر است اولویت دار باشد کمیسیون بودجه تا حالا چه کار کرده است. شکی نیست که تأمین کالاهای اساسی باید صورت گیرد اما وظایف نظارتی مجلس کجا رفته؟ ما باید ببینیم ارز ۴۲۰۰ تومانی کجاست؟
مرتضی محمودوند نماینده مردم خرم آباد هم بعنوان موافق این درخواست اظهار داشت: این طرح سفره خالی تنگدستانی است که مدافع نظام هستند. آیا فقط برای مردم نجیب و عزیز ما بودجه نیست؟ میلیاردها دلار پول ملت به بهانه ارز ۴۲۰۰ تومانی به کشورهای اجنبی رفت، لازم است این طرح را تصویب نماییم تا بخشی از مشکل مردم حل شود.
در ادامه نمایندگان مجلس با ۲۰۰ رای موافق، ۸ رای مخالف و یک رای ممتنع از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر با در اولویت قرار گرفتن طرح تأمین کالاهای اساسی موافقت کردند.

منبع: