دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد: آدرس غلط دلالان رو شد

به گزارش اجاره دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به اینکه برخی طی ماه های گذشته با ادعاهایی غیرکارشناسی و فضاسازی، به بهانه تنظیم بازار داخلی بر طبل محدود کردن صادرات شمش فولادی کوبیده اند، اعلام نمود که در دو هفته گذشته از عرضه بیشتر از ۲۷۹ هزار تن شمش فولادی فقط حدود ۷۱ هزار تن خریداری شده و در واقع، در معاملات بورس کالا، شمش ۱۰ درصد پایین تر از نرخ صادراتی مشتری نداشت.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، سیدرسول خلیفه سلطانی اظهار نمود: روز گذشته (۲۰ آبان ماه) در بزرگ ترین عرضه سالجاری از بیشتر از ۱۶۰ هزار تن شمش عرضه شده در بورس کالا، فقط ۶۳ هزار تن خریداری شد. در هفته گذشته هم برای عرضه بیشتر از ۱۱۹ هزار تن شمش فولادی، فقط ۷۸۵۰ تن خریدار وجود داشت؛ این در شرایطی است که بهانه نامکفی بودن عرضه شمش در بازار داخلی، محدودیت های زیادی برای صادرات شمش بوجود آمده است.
دبیر انجمن فولاد در ارتباط با نبود تقاضا برای شمش فولادی در بورس کالا اظهار داشت: عدم تقاضا برای شمش فولادی در ۹۰ درصد قیمت شمش صادراتی ایران و در حالیکه به علت تحریم ها، نرخ های صادراتی ما خود پایین تر از نرخ های جهانی است، نشان داده است که ادعای عرضه قطره چکانی شمش که در ماه های گذشته از سوی برخی محافل مطرح شده، درست نبوده است.

درآمد ارزی که از کشور دریغ می شود
طبق اعلام انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، وی در ارتباط با قیمت شمش صادراتی ایران، اظهار نمود: در هفته گذشته قیمت میانگین شمش صادراتی ایران ۴۰۹ دلار به ازای هر تن بوده که البته قیمت فلزات در هفته جاری به دلیل نتیجه انتخابات آمریکا افزایش یافته است. حدود ۱۰۰ هزار تن شمش فولادی که در همین هفته می توانست با عدم عرضه در بورس کالا راهی بازارهای صادراتی شود، می توانست برای کشور حدود ۴۱ میلیون دلار درآمد ارزی به همراه داشته باشد. اما متأسفانه در شرایطی که کشور شدیداً محتاج این درآمدها است، سنگ جلوی پای صادرات فولاد گذاشته می شود.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد تاکید کرد: نتیجه عرضه شمش فولادی در دو هفته اخیر در بورس کالا نشان داده است که بخش قابل توجهی از تقاضا در ماه های گذشته، تقاضای سوداگرانه و کاذب بوده است. در کل، از حجم شمشی که در بورس کالا بعنوان ماده اولیه خریداری شده، حداکثر معادل ۳۵ درصد شمش خریداری شده، محصول نهایی در بورس کالا عرضه شده است. این عامل اصلی مشکلات تنظیم بازار فولاد بوده است. حال نمی توان عامل و ریشه اصلی را رها کرد و با گرو گرفتن صادرات فولاد، تنها خواهان عرضه بیشتر شمش در بورس کالا شد؛ عرضه هایی که برای بخش قابل توجهی از آنها تقاضای واقعی وجود ندارد و بخش بزرگی از تقاضاهای ماه های گذشته، تقاضاهای سوداگرانه بوده است.

خلیفه سلطانی در انتها اظهار نمود: برخی فرضیه ها و ادعاهایی که در بازار فولاد مطرح می شود اساساً از محافلی که دلال و واسطه هستند بیرون می آید و متأسفانه برخی نهادهای تصمیم گیر را هم تحت تاثیر قرار می دهد. حداقل در دو هفته اخیر باید ثابت شده باشد که ادعای عرضه قطره چکانی شمش فولادی یک افترا بسیار غلط و ناروا بوده است. در حالیکه فولادسازان برای طرح توسعه خود و تأمین برخی قطعات و ماشین آلات تولیدی به ارز و درآمد صادراتی نیاز دارند و منافع کشور هم افزایش صادرات غیرنفتی را ایجاب می کند، نباید با رویه هایی که سود آن تنها به جیب دلالان می رود، تولیدکنندگان فولاد را تحت فشار قرار داد.