در گفت وگو با اجاره مطرح شد بی توجهی به هشدارها مشکوک است شاید برخی به دنبال واردات مرغ هستند!

به گزارش اجاره دبیر انجمن جوجه یکروزه یکی از عوامل تاثیرگذار در گرانی گوشت مرغ در ایام اخیر را بی توجهی بعضی از دستگاههای کارگروه تنظیم بازار به مشکلات صنعت پرورش مرغ مادر دانست.

محمدرضا صدیق پور در گفتوگو با ایسنا با اشاره به اینکه دلیل اصلی کمبود مرغ در ایام اخیر محدودیت در تأمین نهاده های ذرت و کنجاله سویا است، اظهار نمود: البته این کمبود نهاده برای واحدهای مرغ مادر به منظور پیشگیری از حذف گله های مولد کمتر و برای پرورش دهندگان مرغ گوشتی این کمبود نهاده محسوس تر است. همینطور با وجود محدودیت و کمبود نهاده ها توزیع ذرت و کنجاله سویا از راه سامانه بازارگاه باعث شفاف سازی، رصد و پایش در دریافت نهاده به مصرف کننده واقعی شده است و امیدواریم با تأمین بموقع و کافی ذرت وکنجاله سویا در بازارگاه دستیابی به نهاده ها و بهبود تولید فراهم گردد.

کمبود نهاده انگیزه جوجه ریزی را کاهش داده است

وی افزود: به صورت کلی کمبود نهاده ها که به علت کندی در تخصیص بموقع و مشکلات انتقال ارز ایجاد شده، بر همه بخشهای تولید اثر جدی گذاشته است؛ به صورتی که چون نهاده بموقع و به اندازه کافی به دست پرورش دهندگان مرغ گوشتی نمی رسد، انگیزه جوجه ریزی در واحدهای پرورش مرغ گوشتی کاهش پیدا کرده است و عموما جوجه های یکروزه در جوجه کشی بدون مشتری مانده یا با قیمت پایین فروخته می شود.

به هشدارها توجهی نمی شود

دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه ضمن اشاره به اینکه واحدهای تولید جوجه یکروزه از هشت ماه پیش در حاشیه ضرر هستند، اظهار داشت: حقیقت این است که گله های مولد گرفتار صدمه جدی شده اند و اگر زودتر فکری به حال تولید کنندگان جوجه یکروزه بعنوان پایه و حلقه اصلی تولید مرغ نشود، در آینده نزدیک گرفتار کمبود جوجه و به تبع آن با کمبود گوشت مرغ مواجه خواهیم شد. همینطور در ماههای قبل وقتی جوجه یکروزه به قیمت ۵۰۰ تومان به فروش رسید، به دستگاههای متولی در کارگروه تنظیم بازار هشدارهایی داده شد و مکاتباتی هم صورت گرفت، اما متاسفانه توجهی به این مکاتبات نشد.

وی یکی از عوامل تاًثیرگذار در گرانی گوشت مرغ در ایام اخیر را بی توجهی بعضی از دستگاههای کارگروه تنظیم بازار به مشکلات صنعت پرورش مرغ مادر دانست.

خسارت واحدهای مرغ مادر بلاتکلیف مانده

این فعال بخش خصوصی در ادامه تشریح کرد: در جلسه روز ۲۱ مهر ماه کارگروه تنظیم بازار، تولید تولیدکنندگان جوجه یکروزه مکلف به تولید ۱۱۰ میلیون قطعه جوجه یکروزه در آبان ماه شدند. این عدد ۱۱۰ میلیون تکلیف است و بایستی صورت گیرد. از طرفی سازمان حمایت هم در همان جلسه مکلف به اصلاح قیمت جوجه و قرار شد پس از اصلاح قیمت مصوب جوجه یکروزه، مابه التفاوت قیمت فروش جوجه در بازار و قیمت مصوب به صورت هفتگی توسط وزارت جهاد کشاورزی محاسبه، به سازمان برنامه و بودجه اعلام و خسارت ضرر و زیان واحد های مرغ مادر پرداخت شود؛ ولی از ۲۱ مهر تابحال باوجود پیگیری های مختلف هیچ پاسخی داده نشده و هیچ اقدام موثری از سوی سازمان حمایت صورت نگرفته و خسارت واحدهای مرغ مادر بلاتکلیف مانده است.

قیمت تمام شده جوجه یکروزه ۴۴۰۰ تومان

صدیق پور تصریح کرد: ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب جوجه یکروزه را ۲۹۰۰ تومان اعلام نموده است؛ در صورتی که قیمت جوجه یکروزه برای تولیدکنندگان با ۱۵ درصد سود ۴۳۰۰ تا ۴۴۰۰ تومان تمام می شود. انجمن جوجه یکروزه به صورت شفاف و کارشناسی آنالیز قیمت را عرضه کرده و از آنها درخواست کردیم که به هرشیوه ای که صلاح می دانند قیمت تمام شده جوجه یکروزه را حساب کنند.

افزایش ۴۰۰درصدی قیمت واکسن و ریزمغذی ها و رشد ۳۰ درصدی قیمت نهاده ها

وی با اشاره به اینکه در افزایش قیمت جوجه در سال ۱۳۹۸ معادل پنج درصد و در سال ۱۳۹۹ معادل ۱۰ درصد به قیمت جوجه یکروزه افزوده شد، اظهار نمود: از آغاز سال جاری قیمت واکسن و ریز مغذی ها ۴۰۰ درصد بیشتر شده است. قیمت نهاده های اصلی همچون ذرت و کنجاله سویا بعنوان مواد اصلی دان مصرفی توسط همین سازمان حمایت که چندین ماه است بر سر افزایش قیمت جوجه یکروزه مقاومت می کند، در یک تصمیم گیری ۳۰ درصد افزایش یافت.

سازمان حمایت با صنعت جوجه یکروزه همراهی نمی کند

دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه با طرح این پرسش که با وجود افزایش قیمت نهاده ها، چرا افزایش قیمت جوجه برای سال ۱۳۹۹ تنها ۱۰ درصد است؛ در صورتی که مرغ و تخم مرغ امسال ۶۵ درصد افزایش قیمت داشته است؟ اظهار داشت: مبنای محاسبات این ۱۰ درصد بدون حضور تشکل ها، دقیقا چیست؟ حقیقت این است که نمی دانیم چرا سازمان حمایت با صنعت جوجه یکروزه همراهی نداشته و به نظرات تشکل توجه ندارد و از سویی این سوال پیش می آید که چگونه قیمت جوجه یکروزه را ۲۹۰۰ تومان تعیین کرده است؟

هشدار کمبود جوجه در ماه های آتی

وی با اشاره به اینکه واقعی شدن قیمت جوجه حدود ۶۰۰ تومان در قیمت گوشت مرغ تأثیر خواهد داشت، اظهار داشت: متاسفانه بی اعتنایی و مقاومت در مقابل این افزایش قیمت، تولیدکنندگان جوجه را در دامنه زیان قرار داده، توان تولید از آنها سلب شده و باعث حذف گله های مولد شده است که نتیجه آن کمبود جوجه در ماه های آتی خواهد بود. البته شاید عده ای می خواهند از این کمبود استفاده کنند و واردات مرغ انجام دهند و بی توجهی و بی اعتنایی برای آنها صرفه اقتصادی دارد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه در انتها اظهار داشت: متوسط فروش هر قطعه جوجه یکروزه توسط واحدهای مرغ مادر در هشت ماه گذشته ۱۱۰۰ تومان بوده است و با یک حساب سرانگشتی هم می توان متوجه شد که مرغداران ۲۲۰ میلیارد تومان در ماه ضرر کرده اند. با این وضعیت و ادامه ضرر و زیان، تولیدکنندگان چگونه می توانند این همه خسارت را تحمل کنند؟