چرایی افزایش قیمت مرغ از زبان یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، عدم هماهنگی سامانه بازارگاه وزارت جهاد کشاورزی و سامانه گمرکی ایران، محدود بودن اختیارات وزارت جهاد کشاورزی و مشکل توزیع نهاده های دامی را بعنوان علت افزایش قیمت مرغ عنوان نمود.
احد آزادی خواه در گفتگو با ایسنا در مورد چرایی افزایش مجدد قیمت مرغ اظهار نمود: کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گزارشی در مورد علت افزایش قیمت مرغ تهیه کرده که احیانا این هفته در صحن علنی مجلس قرائت خواهد شد. این گزارش شامل، سفر یکی از کمیته های کمیسیون به بنادر جهت بررسی وضعیت نهاده های دامی و تحقیق و تفحص های نمایندگان از وزارت خانه های مربوطه و سوال از مسؤلان ذی ربط است.
این عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس اضافه کرد: متأسفانه در زمینه مرغ و تخم مرغ، با بهم ریختگی مدیریتی مواجه هستیم. پنج میلیارد دلار با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای تأمین نهاده های دامی در نظر گرفته ایم که ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد آن هزینه شده است. با این حال، قیمت مرغ بگونه ای است که اگر این نهاده ها با ارز نیمایی ۱۰ هزار تومانی وارد می شد، چنین قیمتی نداشت.
نماینده مردم ملایر در مجلس با اشاره به اینکه «کشور ما از سوء تدبیر داخلی رنج می برد» اظهار داشت: ما در کشور هیچ وقت مشکل تأمین نهاده نداشتیم. مشکل ما، توزیع نهاده است. البته میزان واردات سال جاری ما با سال گذشته، تغییر کرده است. عمده مشکل ما اما همان توزیع است چون که نیازمان را تأمین کرده ایم. ریشه مشکل توزیع به اختیارات وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی بازمی گردد. الان خیلی از وظایف مثل مدیریت واردات، ثبت سفارش و تخصیص ارز به عهده بانک مرکزی و وزارت صمت است. در حالیکه وزارت متخصص در این مساله وزارت جهاد کشاورزی است. از سوی دیگر این وزارت خانه، در حوزه توزیع و تولید باید پاسخگو باشد.
آزادی خواه ضمن اشاره به امضاء تفاهم نامه بازگشت اختیارات سابق وزارت جهاد کشاورزی از سوی وزارت صمت که چندی قبل در کمیسیون کشاورزی مجلس برگزار شد، اظهار داشت: شنیده های ما از آن حکایت می کند که با این تفاهم ‎نامه موافقت نشده و این اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی بازنگشته است. حرف ما به وزیر جهاد کشاورزی این است که اگر این اختیار به شما داده نمی گردد در وهله اول باید اعتراض و در وهله بعد باید استعفا دهند.
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس اضافه کرد: عدم اتصال بعضی سامانه ها، سبب ایجاد ناهماهنگی می شود. سامانه بازارگاه وزارت جهاد کشاورزی با سامانه گمرکی ایران به بهم متصل نیستند. فایده این اتصال این است که هنگامی که بار در بنادر پهلو گرفته می شود، در گمرک ترخیص می شود اما معلوم نیست که به کجا می رود. در حالیکه اگر این اتصال برقرار باشد، وزارت جهاد کشاورزی می تواند لحظه به لحظه حرکت محموله های دامی را رصد کند. طبق گفته مسؤلان ما متأسفانه ۴۰ تا ۴۵ درصد نهاده های دامی ما توسط بازار سیاه به فروش می رود. وزارت جهاد کشاورزی باید همه تلاش خویش را برای حذف بازار سیاه و نشستن محموله ها در بازارگاه وزارت جهاد انجام دهد.
آزادی خواه در انتها اظهار داشت: وزیران جهاد کشاورزی و صمت در جلسه چهارشنبه(ششم آذرماه) کمیسیون کشاورزی مجلس حاضر نشدند. این عدم حضور سبب گلایه همکاران من شده است. امیدواریم هر چه زودتر موانع برطرف شود. کمیسیون به دنبال امضاء تفاهم نامه وزارت جهاد و وزارت صمت خواهد بود و همه تلاش خویش را برای عادی شدن وضعیت انجام خواهد داد.

منبع: