رشد شاخص قیمت مواد غذایی جهانی فائو رکورد زد

اجاره: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام نمود قیمت جهانی مواد غذایی در نوامبر برای ششمین ماه متوالی افزایش پیدا کرد و به بالاترین حد در شش سال اخیر رسید.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را بررسی می کند، در نوامبر به ۱۰۵ واحد در مقایسه با آمار بازنگری شده ۱۰۱ واحد در اکتبر، صعود کرد که بزرگترین رشد ماهانه این شاخص از ژوییه سال ۲۰۱۲ به این سو بود. شاخص قیمت اکتبر قبل از این ۱۰۰.۹ واحد اعلام شده بود.

فائو برای سومین ماه متوالی برآورد خود از برداشت غلات جهان را پایین برد اما همچنان انتظار دارد برداشت جهانی غلات در سال ۲۰۲۰ به رکورد سالانه بالایی خواهد رسید.

قیمت روغن گیاهی در بین مواد غذایی زیرمجموعه شاخص فائو بزرگترین افزایش را داشت و بر اساس ماهانه ۱۴.۵ درصد در نوامبر رشد کرد. افزایش قیمت روغن پالم به سبب کاهش ذخایر جهانی علت عمده جهش این شاخص بود.

شاخص قیمت غلات در نوامبر ۲.۵ درصد در مقایسه با اکتبر رشد کرد و در مقایسه با زمان مشابه سال قبل ۱۹.۹ درصد رشد داشت. قیمت صادرات گندم تحت تاثیر چشم انداز برداشت کمتر در آرژانتین بالا رفت. قیمت ذرت تحت تاثیر پیش بینیهای تولید کمتر در آمریکا و اوکراین افزایش یافت اما قیمت برنج ثابت بود.

میانگین قیمت شکر در نوامبر نسبت به اکتبر ۳.۳ درصد افزایش یافت که ناشی از نگرانیها نسبت به کمبود جهانی احتمالی به سبب شرایط جوی نامساعد و تاثیر منفی آن بر محصول اتحادیه اروپا، روسیه و تایلند بود.

شاخص لبنیات در نوامبر با افزایش چشم گیر قیمت کره و پنیر، ۰.۹ درصد رشد ماهانه داشت و به بالاترین حد در ۱۸ ماه اخیر صعود کرد.

شاخص قیمت گوشت در نوامبر ۰.۹ درصد رشد کرد و به ۹ ماه کاهش ماهانه متوالی تمام کرد اما در مقایسه با نوامبر سال قبل ۱۳.۷ درصد پایینتر بود.

فائو پیش بینی خود از میزان محصول غلات در فصل زراعی سال ۲۰۲۰ را برای سومین ماه متوالی مورد بازنگری قرار داد و به ۲.۷۴۲ میلیارد تن در مقایسه با پیش بینی قبلی ۲.۷۵ میلیارد تن کم کرد اما این رقم همچنان رکورد بالایی شمرده می شود و ۱۳ درصد بالاتر از سطح تولید سال قبل است.

میزان مصرف جهانی غلات در سال زراعی ۲۰۲۱-۲۰۲۰ از طرف فائو حدود ۲.۷۴۴ میلیارد تن تخمین زده شد که نسبت به برآورد ماه پیش تغییر چندانی نداشت و ۱.۹ درصد بالاتر از سطح مصرف سال زراعی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ بشمار می رود.

بر اساس گزارش رویترز، فائو میزان ذخایر غلات جهان در آخر فصل زراعی ۲۰۲۱ را ۸۶۶.۴ میلیون تن برآورد کرد که ۹.۶ میلیون تن کمتر از برآورد گزارش ماه پیش این آژانس است.

منبع: