بانک به اجاره اعلام کرد آخرین وضعیت طرح واردات خودرو به مناطق آزاد

به گزارش اجاره طبق اعلام دبیر شورایعالی مناطق آزاد، هنوز طرح پیشنهادی واردات خودرو به این مناطق در دولت تعیین تکلیف نشده و امکان واردات بدون انتقال ارز هم به علت ممنوعیت کلی اعمال شده در واردات خودرو وجود ندارد.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، از قبل از دو سال پیش ثبت سفارش و واردات خودرو ممنوع گردید که در اهم علل آن تغییر شرایط ارزی و محدودیت های موجود قرار داشت و گرچه طبق مقررات به غیر از کالاهای ممنوعه ما بقی کالاها امکان ورود به مناطق آزاد را داشتند، در نتیجه مصوبات مربوطه واردات خودرو به مناطق آزاد هم ممنوع گردید.
اما پارسال طرحی به دولت عرضه شد که طی آن پیشنهاد شده بود به صورت محدود خودرو از مناطق آزاد کیش، قشم و چابهار وارد شود مطرح بود که البته در آن زمان اعلام گردید وزارت صمت و گمرک با این طرح موافق بودند.

طرح واردات خودرو به مناطق آزاد تعیین تکلیف نشد
مرتضی بانک – دبیر شورایعالی مناطق آزاد – در ارتباط با آخرین وضعیت طرح پیشنهادی به دولت برای واردات خودرو اظهار داشت که با عنایت به فرسوده شدن خودرو ها و نیازی که وجود داشت، طرح واردات به صورت محدود به دولت عرضه شد ولی تعیین تکلیف و نظری اعلام نشده است؛ ازاین رو این محدودیت همچنان برای مناطق آزاد وجود دارد.

نبود امکان واردات بدون انتقال ارز در ممنوعیت خودرو
اما از مدتی پیش با جهت تسهیل ترخیص کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید، در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مصوبه ای صادر شد که در اهم آن رفع بخشی از موانع ارزی قرار داشت که در موارد امکان واردات بدون انتقال ارز وجود داشت. از سویی در مدت گذشته بحث هایی در ارتباط با واردات خودرو بدون انتقال ارز مطرح گردیده است.
اینکه در این شرایط آیا امکان واردات خودرو بدون انتقال ارز در مناطق آزاد امکان دارد فراهم گردد یا خیر؛ موضوعی است که دبیر شورایعالی مناطق آزاد درباره آن اظهار داشت: تصمیم دولت و دستگاههای ذیربط فعلا این است که واردات خودرو ممنوع باشد و این مصوبه تسهیل ترخیص کالا برای ورود آن دسته کالاهای ضروریست که در این دسته بندی بخشی از گروه (۴) هم از سهمیه بخش ارزی که صادر شده و به عبارتی واردت مقابل صادرت امکان ترخیص دارد.
وی خاطرنشان کرد: واردت بدون انتقال هم با عنایت به محدودیت کلی که برای واردات خودرو وجود دارد امکان پذیر نیست، مگر مجوزی در این رابطه صادر شود.
دلیل اصلی محدودیت های واردات خودرو همواره ارز و محدودیت های ارزی اعلام شده است و پیشنهادات مطرح شده در این حوزه بر تأمین منابع از محلی غیر از ارز نیمایی تاکید داشته است، با این وجود بانک مرکزی موافق واردات بدون انتقال ارز نیست و حتی در مصوبه اخیر برای تسهیل کالا هم مخالفت خویش را اعلام نموده است.
به تازگی با اعمال حقوق ورودی واردات خودرو در بودجه ۱۴۰۰ در حالی گمانه زنی ها برای واردات خودرو صورت گرفت که مسؤلان سازمان برنامه و بودجه اعلام نمودند “فعلا در مورد آزادسازی واردات خودرو تصمیم گیری نشده و این حقوق ورودی در ارتباط با واردات جدید نیست، بلکه برای ترخیص خودرو های دپو شده در گمرک در نظر گرفته شده است. در عین حال که برای واردات خودرو باید کشور در شرایط عادی قرار داشته باشد، در غیر این صورت بر سیاست پول و ارز اثرگذار خواهد بود. ازاین رو واردات خودرو زمانی انجام می شود که آثار منفی آن به حداقل برسد که لازمه آن به ثبات رسیدن وضعیت ارزی است، آنگاه سازمان برنامه و بودجه هم با این مورد همراهی خواهد کرد”.