دژپسند در حاشیه جلسه دولت: بورس در ریل مناسب قرار گرفته است

به گزارش اجاره وزیر اقتصاد و امور دارایی اظهار داشت: ما به جز متغیرهای پیرامونی که روی بازار اثر می گذارد، اختلال خاصی در بازار سرمایه نداریم.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و امور دارایی قبل از ظهر امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به وضعیت بورس، اظهار نمود: اگر وضعیت بورس را در یک ماه اخیر دنبال کرده باشید، می بینید که در ریل مناسبی قرار گرفته است برای اینکه نهادسازی های خوبی در این بازار صورت گرفته است و حدودا همه ناشرین بازار بازارگردان دارند.
دژپسند اظهار داشت: ما به جز متغیرهای پیرامونی که روی بازار اثر می گذارد، اختلال خاصی در بازار نداریم. مثلا ممکنست برای یک بخشی سیاستگذاری صورت می گیرد، آن سیاستگذاری اثرش را می گذارد و بازار واکنش نشان می دهد، این طبیعی است.
وی افزود: یا مثلا وقتی یک قاعده ای برای تعیین قیمت یک گروهی از کالاها می گذارند که این هم روی بازار اثر می گذارد. البته در بعضی مواقع تبیین درست صورت نمی گیرد. مثلا اگر قرار باشد برای یک گروه کالایی کف تعیین کنند و سقف را آزاد کنند، به نفع بازار است اما چون برخی موضوع را بد منعکس می کنند، اثر معکوس بر بازار می گذارد.
وزیر اقتصاد اظهار داشت: امروز بازار از لحاظ عملکردی به مرحله ای از شرایطی رسیده است که می توان به آن اعتماد کرد. دژپسند با اشاره به لایحه بودجه ۱۴۰۰، اظهار داشت: کلیات بودجه در کمیسیون تلفیق تصویب گردید. بر طبق جلسه ای که روسای دو قوه در دفتر رئیس تشکیل دادند، قرار شد ما در مرحله پس از تصویب کلیات، سازمان برنامه و بودجه و سایر دستگاه های ذیربط حداکثر همکاری را داشته باشند تا بودجه مراحل خودرا طی نماید. وی ادامه داد: هنوز وارد جزئیات نشدیم که من بخواهم نظر بدهم، ولی می دانم اهتمام جدی وجود دارد که کار بودجه جلو برود. باید در عمل کمیسیون تلفیق جلساتش را آغاز کند، اول منابع و سپس مصارف را بررسی خواهدنمود. در مساله منابع یک جلساتی گذاشته شد و بر سر مالیات، اوراق و واگذاری ها گزارشات و استدلال های خودرا بیان کردیم و وزارت نفت هم درباب منابع حاصل از فروش نفت، بحث هایی را ارائه داد. بدین سبب در مرحله کلیات مباحثه های لازم را انجام دادیم. وزیر اقتصاد با اشاره به مساله ثبات بازار ارز، اشاره کرد: تحلیل ها این است که روندِ با ثبات و متمایل به بهبود را در بازار ارز خواهیم داشت. دژپسند در ادامه با اشاره به مساله تورم اظهار داشت: ما از دوطریق با افزایش تورم مبارزه می نماییم. یک اینکه فشار تقاضا را کم کرده و رشد نقدینگی را مدیریت نماییم. همیشه یکی از عوامل پمپاژ نقدینگی کسری بودجه دولت می باشد. کسری بودجه ای که از محل استقراض از بانک مرکزی تامین گردد. خوشبختانه تا حالا کوشیدیم این اتفاق نیفتد. وی اشاره کرد: روش دوم این است که سیاست های پولی که در شورای پول و اعتبار تصویب می نماییم، ناظر به این باشد که اگر ناچاریم بخاطر شرایط کرونا وضعیت انبساطی باشد اما در عین حال هدفمند باشد تا انتشار نقدینگی کمتر شود. وزیر اقتصاد اظهار داشت: راه دیگر این است که قیمت ها را کنترل نماییم. در قیمت ها یکی گرانی و یکی گرانفروشی داریم. در گرانی گاهی هزینه تمام شده کالا و خدمات بالا می رود. مثلا ممکنست تولید یک کالا به مواد اولیه وارداتی وابسته باشد و وقتی نرخ ارز بالا می رود، هزینه تولید هم افزایش می یابد و در نهایت گرانی ایجاد می شود. دژپسند اشاره کرد: گاهی در وضعیت بد بازار عده ای سواستفاده می کنند که باید بوسیله نهادهای نظارتی مقابله و مواجهه لازم صورت بگیرد. امروز وزارت صمت، سازمان حمایت، وزارت دادگستری و سازمان تعزیرات برای گرانفروشی برنامه دارند. وی ادامه داد: اگر سیاست های ارزی جواب دهد و قیمت ارز متعادل شود، مشکل گرانی مربوط به نرخ ارز حل خواهد شد.

منبع: