معاون ارزی اسبق بانک مرکزی؛ تاثیر ضعف ساختاری بر اقتصاد ایران بیش از تحریم ها است

معاون ارزی اسبق بانک مرکزی اظهار داشت: این بانک از راهکارهای مدرن خنثی کردن تحریم ها استفاده نمی کند؛ به این معنا که ضعف ساختار اقتصادی بمراتب تاثیر بیشتری از تحریم دارد.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، مینو کیانی راد، معاون ارزی اسبق بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سلسله نشست های هفتمین همایش سالانه اقتصادی مقاومتی که با موضوع مبادلات تحریم ناپذیر برگزار شد، با اشاره به کنترل و مهار نوسانات ارزی در روسیه اظهار داشت: نخستین کار روسیه بعد تحریم استفاده از تجربیات ایران دراین زمینه بود. پیام رسان مالی ایجاد کرد، به دنبال رمز ارز رفت و با پیمان های پولی وابستگی به دلار را قطع کرد.
وی اضافه کرد: بر این اساس روسیه می تواند یک مدلی باشد که اثبات می کند حتی در وضعیت نوسان نرخ ارز هم می توان به سمت استفاده از ارزهای ملی در تجارت خارجی و در حقیقت حذف دلار حرکت کرد؛ این در شرایطی است که از شروع پیروزی انقلاب اسلامی تا اواخر دهه ۸۰ کشور با انواع و اقسام تحریم در حوزه مالی مواجه بوده که اسم آن بیشتر، فشار اقتصادیست.
کیانی راد اظهار داشت: آمار ده ساله نشان میدهد حجم مبادلات تجاری کوچک شده است، چونکه صادرات با نفت هم راه است بخش عمده ای از کاهش تجاری ایران ناشی از تحریم نفت بوده است؛ ضمن اینکه با وجود حرکت کشورهایی همچون روسیه، ترکیه و هند به سمت مبادلات مالی تحریم ناپذیر، چین شاگرد اول چنین مبادلاتی شمرده می شود.
وی گفت: چین تحریم نشده؛ اما بمراتب تهدید شده است؛ به نحوی که از سالهای قبل تحت فشار بوده که به دنبال تقویت پول ملی باشد؛ این در حالیست که در صندوق بین المللی پول نیز فشار زیادی به چین وارد می شد که پول ملی خودرا تقویت کند که به همین خاطر، چین به سراغ بین المللی کردن یوآن رفته و پیام رسان و ارزهای دیجیتال ایجاد کرد.
به گفته کیانی راد، اخیرا هم بانک مرکزی چین با بانکهای اروپایی بر سر معاملات یوانی توافق کرده اند؛ کشور در مبادلات مالی تحریم ناپذیر چند الگو را می تواند در پیش بگیرد که همچون آن الگوی فعال موفق است، به این معنا که در الگو، در فرضی که حتی کشور اصلاً در مواجه با تحریم نباشد؛ فرض بر این است ثبات اقتصادی وجود دارد و فقط پیش بینی بر آنست تحریم تحمیل می شود؛ پس سیاستگذاران به صورت فعالانه به سمت مقاوم سازی اقتصاد و تطبیق با تحریم می روند.
وی گفت: الگوی منفعل موفق یکی دیگر از الگوها است به این معنا که الگویی است که یک دور تحریم تجربه کرده است و با درس گرفتن از تجربیات قبلی به سمت بی اثرسازی می رود و در نهایت، الگوی منفعل ناموفق که باید منتظر رفع تحریم ماند؛ در حقیقت این الگو منتظر ثبات است و دنبال پیمان پولی نمی رود و در نتیجه توفیقی در مقاوم سازی اقتصاد نخواهد داشت.
کیانی راد اظهار داشت: بانک مرکزی از راهکارهای مدرن خنثی کردن تحریم ها استفاده نمی کند؛ به این معنا که ضعف ساختار اقتصادی بمراتب تأثیر بیشتری از تحریم دارد؛ چونکه ۷۰ درصد بیماری اقتصاد ایران و مشکلات در مبادلات تجارت خارجی، ناشی از ساختار آنست و تنها ۳۰ درصد از تحریم است. پیش از برجام زحمات زیادی درباب مواجهه با تحریم انجام شده بود؛ مانند سامانه سپام، پورتال ارزی، مرکز مبادلات ارزی، سامانه عوارض گمرکی، ظرفیت صرافی ها، مذاکرات پیمان های پولی، شیوه مداخله در بازار ارز و اقدامات دیگر، اما بعد از برجام این اقدامات کنار گذاشته شد. در طول سالهای اخیر ایران بیشترین آزار را از نظام دلاری آمریکا متحمل شده است؛ اما در عین حال درحال حاضر با قدرت می توان گفت بانک مرکزی ایران از هیچکدام از راهکارهای مدرن خنثی کردن تحریم ها استفاده نمی نماید.
وی تغییرات مکرر قانون، عدم وجود نقشه و راهبرد تجاری و تغییر مداوم طرف های تجاری ایران، تأخیر در تصمیم گیری ها و کم اهمیت انگاری تبادلات مالی با کشورهای هم مرز را از موانع بهبود وضعیت تجارت خارجی کشور عنوان نمود.
کیانی راد اظهار داشت: با ایجاد پیمان های پولی با کشورهای طرف تجاری عمده، انجام تبادلات بوسیله واسطه ها، قطع و کاهش وابستگی به دلار، تجارت اقلام بشردوستانه که اغلب تحریم ناپذیرند، استفاده از واحد پول مشترک منطقه ای و یا بین دو یا چند کشور، استفاد از رمز ارز ملی، قیمت گذاری نفت و گاز انرزی بر حسب واحد پول تجاری و استفاده از سپام و پیام رسان مالی بومی و پیام رسان های منطقه ای می توان تحریم ها را بی اثر نمود.