احتمال افزایش ۱۵ درصدی قیمت دستمال کاغذی

اجاره: دبیر انجمن صنایع سلولزی و بهداشتی ایران از احتمال افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی قیمت دستمال کاغذی به دنبال موافقت سازمان حمایت با افزایش قیمت مواد اولیه این محصول آگاهی داد و اظهار داشت که در صورت اجرای افزایش قیمت تیشو قیمت هر بسته دستمال کاغذی به ۱۰ هزار تومان می رسد.
زالی، دبیر انجمن صنایع سلولزی و بهداشتی ایران در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که یکی از مواد اولیه اصلی تولید دستمال کاغذی، تیشو است، اظهار داشت: هم اکنون ۱۰ کارخانه تولید تیشو در کشور فعالیت می کند و مواد اولیه را در اختیار ۲۰۰ تولیدکننده محصولات سلولزی قرار می دهد. اخیراً یکی از شرکت های تولیدکننده تیشو درخواست افزایش قیمت ۲۲ درصدی به سازمان حمایت داده که با آن موافقت شده و روز گذشته هم قیمت های جدید به تولیدکنندگان محصولات سلولوزی ابلاغ گردیده است.
بنابراین بگفته وی قیمت تیشو از ۲۳ هزار و ۳۸۰ تومان به ۲۹ هزار تومان رسیده است.
دبیر انجمن صنایع سلولزی و بهداشتی ایران در پاسخ به سوال علت این افزایش قیمت اظهار بی اطلاعی کرد و اظهار داشت که این افزایش قیمت تیشو ۱۵ تا ۲۰ درصد بر قیمت دستمال کاغذی تاثیر می گذارد، اما بازار کشش این افزایش قیمت را ندارد، چونکه قدرتی خریدی وجود ندارد. به طورکلی قیمت تیشو از نیمه دوم سال قبل تا حالا ۱۱۵ درصد افزایش قیمت داشته است.
به گفته وی بر این اساس قیمت هر بسته ای ۲۰۰ برگی دستمال کاغذی از ۷۸۰۰ تومان به ۱۰ هزار تومان می رسد.
افزایش ۲۰ درصدی تقاضای دستمال کاغذی با کرونا
دبیر انجمن صنایع سلولزی و بهداشتی ایران در آخر از افزایش ۲۰ درصدی تولید دستمال کاغذی به دنبال شیوع ویروس کرونا آگاهی داد و اظهار داشت: کل تولید تیشوی کشور سال قبل ۱۶۰ هزار تن بوده و پیش بینی می شود تا اختتام امسال حدودا ۲۰ درصد افزایش یابد.
علیرضا یزدان پناه، عضو انجمن صنایع سلولزی و بهداشتی ایران نیز در گفت و گو با ایسنا، از موافقت سازمان حمایت با افزایش قیمت تیشو انتقاد نمود و اظهار داشت: ۳۰ دی ماه سازمان حمایت با افزایش ۲۲ درصدی قیمت تیشو موافقت کرده، اما در چنین شرایطی تولیدکنندگان دستمال کاغذی توان ادامه فعالیت نخواهند داشت. بنظر می رسد سازمان حمایت نزدیک شدن عید، کاهش قدرت خرید مردم و شرایط به وجود آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا را نادیده گرفته است.
سازمان حمایت توضیح دهد
وی همین طور با اعلان اینکه محصولات سلولزی با سلامت جامعه سروکار دارد از مقامات مسئول همچون وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست از افزایش قیمت تیشو جلوگیری کند تا موجب تعطیلی واحدهای تولیدی و فشار مضاعف به مردم نشود.
این تولید کننده دستمال کاغذی همین طور در پاسخ به سوالی درباره دلیل افزایش قیمت تیشو اشاره کرد: بنظر می رسد هیچ دلیل برای افزایش قیمت وجود ندارد. بطور کلی تولید کنندگان تیشو عموما برای شش ماه ذخیره دارند، اما بلافاصله با افزایش قیمت ارز محصولات خودرا گران می کند. بنظر می رسد حالا که با کاهش قیمت دلار از آنها انتظار می رود قیمت خودرا کاهش دهند دست پیش گرفته اند!
وی در آخر از سازمان حمایت خواست که درباره این تصمیم توضیح دهد و اظهار داشت: در این میان معین نیست که سازمان حمایت به چه دلیل بدون در نظر گرفتن مصالح مصرف کننده با پیشنهاد آنها موافقت کرده است.

منبع: