معاون بازرسی و نظارت سازمان صمت مطرح کرد قوانینن تعزیرات بازدارنده نمی باشد

به گزارش اجاره معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران اظهار داشت که جریمه تخلفات صنفی بازدارنده نمی باشد و لازم است که مجلس به این مورد ورود کند.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، سعید محمدی پور در یک برنامه تلوزیونی اظهار نمود: قیمت تمام کالاها در سامانه ۱۲۴ به روز قابل مشاهده می باشد. در بخش لوازم خانگی در تیرماه شاهد افزایش قیمت بودیم و پس از آن افزایش قیمت دیگری ثبت نشده است. حتی در این زمان با کاهش قیمت هم مواجه بوده است. در صورتیکه مردم گزارشی را از راه تماس با سامانه ۱۲۴ مطرح کنند، اپراتور ۱۲۴ کد رهگیری گزارش را اعلام می کند و از راه این کد نتیجه گزارش در کمتر از یک ساعت قابل پیگیری می باشد.
وی ادامه داد: مردم فکر می کنند با عرضه گزارش به ما، مغازه دار دیگر تخلف گزارش شده را انجام نمی دهد، اما در واقع در مرحله بعد گزارش به تعزیرات حکومتی ارجاع داده می شود که فرایند رسیدگی به شکایت ها در تعزیرات حکومتی چند روزی طول می کشد. در مرحله بعد چند روزی برای صدور حکم زمان لازم است. همینطور باید صاحب واحد صنفی احضار شود. در نهایت هم واحد صنفی جریمه می شود. مبحث مهم میزان بازدارندگی جریمه است. این مورد ضعف قانون نیست و مشکل در به روزرسانی قانون تعزیرات است. برای مثال جریمه عدم درج قیمت ۵۰ هزار تومان است که بازدارندگی لازم را ندارد که باید در مجلس شورای اسلامی به این قوانین رسیدگی شود.
وضعیت موجودی روغن مایع و جامد
معاون بازرسی و نظارت سازمان صمت استان تهران همینطور ضمن اشاره به وضعیت روغن نباتی در فروشگاه ها اظهار داشت: متأسفانه برخی از شرکتهای توزیع کننده روغن نباتی به واسطه حاشیه سود کم مبادرت به فروش الزامی محصولات دیگر می کنند. به صورت مثال شرکتی کالای بدون مخاطب را در کنار روغن نباتی به مغازه دار می فروخت که زمینه برای گران فروشی فراهم می شود.
به قول محمدی پور هم اکنون حجم کمتری روغن مایع نسبت به گذشته در دسترس می باشد، اما در سطح شهر موجود است. اما روغن جامد تقریباً موجود نیست.