آیا وزارت صمت از لغو ممنوعیت واردات لوازم آرایشی عقب نشینی می کند؟

به دنبال اعلام تغییر گروه کالایی و برداشته شدن ممنوعیت ترخیص و ورود لوازم آرایشی و بهداشتی، مسئولان وزارت صمت آزاد شدن واردات دو تعرفه از لوازم آرایش را رد نکرده، اما می گویند این مساله هنوز قطعی نشده است.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، از اردیبهشت سال گذشته، قرار گرفتن لوازم آرایشی و بهداشتی در گروه (۲۷) که اولویت ارزی آن غیرفعال است، سبب ممنوع شدن ترخیص این کالاهای دپو شده در گمرک والبته ممانعت از واردات جدید آن شده است. اما بررسی های ایسنا نشان داد که بتازگی طی رایزنی های صورت گرفته و تصمیم وزارت صمت صورت جلسه ای تنظیم شده که طی آن تعرفه های مربوط به عطریات و لوازم آرایش -با شماره تعرفه ۳۳۰۳۰۰۹۰- و فرآورده های پاکیزگی و آرایش مو-با شماره تعرفه ۳۳۰۵۹۰۱۰- از اولویت کالایی گروه (۲۷) خارج و به گروه (۲۶) منتقل شده است که در این حالت این کالاها با ممنوعیت و موانعی در ترخیص یا واردات مواجه نخواهند بود.
واکنش های متفاوتی نسبت به این جریان وجود داشت، اما پاسخ وزارت صمت به ایسنا از این حکایت دارد که این تغییر گروهی برای لوازم آرایش را رد نمی کند ولی هنوز قطعی و مصوبه مربوطه صادر نشده است. به عبارت دقیق تر، وزارت صمت در پاسخ به پیگیری های ایسنا تغییر گروه کالایی دو تعرفه از لوازم آرایشی بهداشتی را رد نکرده، اما می گوید که این تصمیم هنوز قطعی نشده است.
در همین رابطه حسن صفدری، مدیرکل دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: احتمال دارد اولویت کالایی دو تعرفه از محصولات آرایشی بهداشتی با نظر معاون امور صنایع وزارت صمت تغییر کند.
وی با اعلان اینکه هنوز مصوبه ای دراین زمینه صادر نشده، در پاسخ به سوالی درباره جزئیات دو تعرفه یاد شده، اظهار داشت: هنوز تصمیم قطعی راجع به این مسئله گرفته نشده و پس از قطعی شدن درباره آن اطلاع رسانی خواهد شد. بدین سبب وزارت صمت هنوز تصمیم درباره تغییر گروه کالایی لوازم آرایش نگرفته و این مساله دردست بررسی است.
این مقام مسئول در پاسخ به اینکه آیا ممکنست وضعیت سایر کالاهای گروه ۲۷ هم تغییر کند؟ اشاره کرد: هم اکنون فقط مسئله تغییر گروه کالایی لوازم آرایشی بهداشتی که با درخواست انجام واردکنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیگیری شده را در کمیته ای با عنوان تجارت و تولید اقلام آرایشی و بهداشتی در حال پیگیری است.
با تغییر گروه کالایی لوازم آرایش دقیقا چا اتفاقی می افتد؟
اظهارات گاها متناقض در این زمینه در حالی مطرح است که طی جلسات اخیر بین دستگاه های مربوطه تغییر خروج لوارم آرایشی و بهداشتی از گروه (۲۷) صورت جلسه شده است، اما اینکه با حواشی که پیش آمده، آیا وزارت صمت به سمت صدور مصوبه و اجرائی شدن آن پیش می رود و یا فعلا ترجیح بر عقب نشینی خواهد داد موضوعی است که باید منتظر اقدام این وزارتخانه بود، آنهم در شرایطی که حجم عمده ای از کالاهای گروه (۲۷) از مدت ها قبل در گمرک مانده و برای ترخیص با موانعی از سمت بانک مرکزی و البته وزارت صمت مواجه بوده اند.
از اردیبهشت ماه سال قبل واردات تمام لوازم آرایشی و بهداشتی به غیر از عطریات، متوقف گردید و به دنبال آن دست اندرکاران واردات این محصولات نسبت به افزایش قاچاق لوازم آرایشی هشدار دادند، چونکه بگفته آنها تولید لوازم آرایشی در کشور پاسخگوی نیاز نیست و ممنوعیت واردات این محصولات موجب افزایش کالای تقلبی و قاچاق در بازار شده است. اما در نهایت آبان ماه امسال انجمن واردکنندگان فرآورده های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران از اتخاذ تصمیمات جدید در زمینه واردات محصولات آرایشی و بهداشتی آگاهی داد که برمبنای آنها قرار شد حدود ۲۰ کانتینر کالاهای آرایشی و بهداشتی به ارزش حدود ۱۰ میلیون دلار مربوط به ۳۶ شرکت که از سال قبل در گمرکها دپو شده، ترخیص شود و بخشنامه ممنوعیت واردات محصولات آرایشی و بهداشتی مجدداً بازبینی شود.
هرچند پس از انتشار خبر تغییر گروه کالایی لوازم آرایشی واکنش هایی در خصوص اینکه این مسئله فقط برای ترخیص کالاهای قبلی از گمرک است و نه برای واردات کالاهای جدید، انتشار یافت، اما واقعیت ماجرا این است که در صورت تغییر گروه کالایی دو تعرفه یاد شده از محصولات آرایشی و بهداشتی، موانع پیش روی واردات و ترخیص لوازم آرایشی و بهداشتی که در گروه (۲۷) با آن مواجه بود برداشته خواهد شد، البته واردات این کالاها با وجود خروج از گروه ممنوعه، همچنان مشروط به تائید منشا ارز و صدور کد رهگیری بانک مرکزی خواهد بود.
گفتنی است که طی سالهای اخیر به دنبال محدودیت های ارزی تغییراتی در واردات کالا و اولویت بندی آنها به وجود آمد که برمبنای آن واردات تعدادی از کالاها ممنوع گردید و حتی گروه های کالایی که ترخیص آن دسته که پیش از ممنوعیت هم وارد شده بودند متوقف گردید. این در شرایطی است که در گروه (۲۷) در کنار لوازم آرایشی و بهداشتی، کالاهای فاسد شدنی و یا کالاهایی نظیر پکیج، الیاف، کیسه فیلتر صنعتی، پارچه، پارچه رومبلی، دیگ آب گرم، دستگاه تهویه هوا و یا لوازم تحریر هم قرار دارند که از مدت ها قبل در گمرک دپو و بلاتکلیف بوده و به سبب طبقه بندی در این گروه امکان ترخیص پیدا نکرده اند.