دعوت کتابخانه ملی از فناوران برای رفع چالش لیست نویسی تحلیلی با هوش مصنوعی

به گزارش اجاره مرکز نوآوری و توسعه کسب و کارهای داده محور سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با برگزاری رویداد فناورانه، تیم های فناور را به رقابت در چالش مسئله لیست نویسی تحلیلی با کمک هوش مصنوعی دعوت کرد و مقرر است برای بهترین ایده زمینه برای عقد قرارداد با این سازمان فراهم گردد.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، رویداد نوآورانه “لیبتک ۲” از جانب مرکز نوآوری و توسعه کسب و کارهای داده محور سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با مبحث چالش تشخیص مبحث (Topic Detection)، در حوزه فناوری های کتابخانه ای و استفاده از هوش مصنوعی به منظور پردازش داده و شناسایی مبحث آن، در دو مرحله برگزار می گردد.
در مرحله اول از تمامی افراد، تیم ها و شرکت ها دعوت می شود در این رویداد ثبت نام کنند و بعد از ثبت نام، دسترسی به داده های لازم برای شرکت در چالش در اختیار شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت و رقابت از همین لحظه شروع می شود.
این مرکز نوآوری به هر یک از شرکت کنندگان فضای پردازش مجانی عرضه می دهد و شرکت کنندگان باید تا تاریخ تعیین شده، مدل خویش را ارتقا داده و در روز آزمون عرضه کنند. آزمون دقت سنجی مدل در تاریخ ۱۲ اسفند ماه برگزار می شود.
در مرحله دوم بعد از بررسی مدلهای آموزش داده شده، ۵ شرکت کننده برتر انتخاب می شوند و از این ۵ تیم به منظور عرضه حضوری مدل خود دعوت به عمل می آید و در نهایت، بعد از داوری و بررسی نهایی تیم های برتر معرفی خواهند شد. برای تیم های برتر علاوه بر اعطای جایزه نقدی معادل ۵۰ میلیون تومان، امکان عقد قرارداد با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در نظر گرفته شده است.
دکتر مظفر پاسدارشیرازی، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به لزوم برگزاری این رویداد فناورانه، توضیح داد: کتابخانه ملی برای هر کتاب فهرستی مشتمل بر “اطلاعات توصیفی” (شامل نام کتاب، نویسنده، ناشر) و “اطلاعات تحلیلی” (به مبحث متن کتاب و رده بندی کتاب اشاره می کند) کتاب تهیه می کند و وقتی پژوهشگر مبادرت به جستجوی کتابی می کند سامانه متصل به موتور جستجو در بین اطلاعات لیست، کتاب های مورد نظر آنها را جستجو می کند و نتایج را عرضه می دهد.
وی با تکیه بر اینکه بر این اساس هر چه این لیست کامل تر و دقیق تر و صحیح تر باشد، نتایج جستجو بهتر خواهد بود، اظهار نمود: لیست تحلیلی به پژوهشگر در دستیابی به منبع و بازیابی اطلاعات کمک می نماید، ضمن آنکه اطلاعاتی در زمینه رده بندی به کاربران عرضه می دهد و بر مبنای آن تعیین خواهد نمود که کتاب به چه قفسه موضوعی اضافه شود تا مراجعین حضوری به کتابخانه ها آنرا بیابند. علاوه بر آن موضوعات به موتور جستجو کمک می نماید مطابق مبحث مورد نیاز پژوهشگر نتایج را عرضه کنند و دسترسی به منبع مورد نظر تسهیل و تدقیق شود.
پاسدارشیرازی با اشاره به اینکه کتابخانه ملی پیش تر هم از فناوری ها برای لیست نویسی توصیفی کتاب ها بهره برده است، تصریح کرد: سال قبل از سامانه ای رونمایی کردیم که به صورت خودکار لیست مقالات را استخراج می کرد و در جهت توسعه این سامانه، قابلیت جدیدی به آن افزوده شد که به کمک یادگیری عمیق، فراداده توصیفی رساله ها و کتاب ها را استخراج می کند که امیدواریم در یک ماه آینده رونمایی شود.
معاون سازمان اسناد و کتابخانه ملی، لیست نویسی تحلیلی را از چالش های این سازمان عنوان و افزود: نیاز ما این است که هرچه دقیق تر سامانه بتواند به کمک هوش مصنوعی برچسب و تگ های موضوعی را پیشنهاد دهد و همکار لیست نویس از بین تگ های موضوعی که سامانه استخراج و پیشنهاد داده است، انتخاب نماید و رده بندی بر مبنای استانداردهای کنگره صورت پذیرد.
پاسدارشیرازی از برگزاری رویداد “لیبتک ۲ ” با هدف جذب نوآوری در این سازمان اطلاع داد و از کسب و کارهای نوپا و شرکتهای حوزه فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی جهت شرکت در این چالش دعوت کرد.
وی در اینباره توضیح داد: ما از کسانی که در حوزه پردازش زبان طبیعی (Natural Language Processing) فعالیت دارند، دعوت می نماییم تا در یک رقابت و همکاری سازنده، به حل چالش سازمان کمک کنند. مجموعه داده های آموزشی که ما آماده کرده ایم، در اختیار شرکت کنندگان در چالش قرار خواهد گرفت و آنها می توانند بر مبنای آن، سامانه های خویش را آموزش دهند و در انتها به کمک یک سامانه دقت سنجی، سامانه های عرضه شده از جانب تیم های شرکت کننده بر مبنای دقت، رتبه بندی خواهند شد.
به قول وی از ۵ تیم برتر این رویداد برای عرضه در مقابل هیات داوران دعوت به عمل می آید و در نهایت به برترین تیم ها جوایزی اعطا خواهد شد.
معاون سازمان اسناد و کتابخانه ملی، فرایند این جشنواره را در اصل یک روش شایسته سالارانه و عادلانه برای انتخاب یک گروه و عقد قرارداد توصیف کرد و اظهار داشت: چ به صورت کلی، تلاش ما بر این است که به بهترین و شفاف ترین شیوه ممکن، برای رفع چالش هایمان از فناوری استفاده نماییم و در این رویداد، برای تقدیر از شرکت کننده برتر، ۵۰ میلیون تومان جایزه نقدی و امکان عقد قرارداد با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در نظر گرفته ایم.

منبع: