کاهش هفتگی و ماهانه در انتظار طلای جهانی

قیمت طلا در معاملات روز جمعه بازار جهانی تغییر چندانی نسبت به روز گذشته داشت و تحت تأثیر دلار قویتر، در راه ثبت کاهش هفتگی و کاهش ماهانه قرار گرفت.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد افزایش، به ۱۸۴۲ دلار و ۵۸ سنت رسید. بهای معاملات این بازار از آغاز هفته جاری تابحال ۰.۵ درصد و در ماه میلادی جاری ۲.۸ درصد کاهش داشته است.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۲ درصد افزایش، به ۱۸۴۴ دلار و ۲۰ سنت رسید. بهای معاملات این بازار شب گذشته با هفت دلار معادل ۰.۴ درصد کاهش، در ۱۸۳۷ دلار و ۹۰ سنت بسته شده بود.

مایکل مک کارتی، استراتژیست ارشد شرکت سی ام سی مارکتس اظهار نمود: طلا احیانا همچنان محتاطانه پیش می رود و منتظر یک عامل اثرگذار بزرگتر است.

دلار در معاملات روز جمعه ۰.۲ درصد در مقابل ارزهای رقیب رشد کرد و طلا را برای خریداران غیرآمریکایی گرانتر ساخت.

تحلیلگران شرکت فیلیپ فیوپرز در یادداشتی نوشتند: دلار در مقطع فعلی به ارز امن محبوب تبدیل گشته است.

دلار از آغاز ژانویه تابحال تحت تأثیر بهبود بازده اوراق خزانه آمریکا و نگرانیها نسبت به تصویب بسته کمک کرونایی کوچکتر از بسته ۱.۹ تریلیون دلاری که جو بایدن پیشنهاد کرده است، ۰.۸ درصد رشد داشته است.

بازده بالاتر اوراق خزانه تقاضا برای دلار را که برای خرید اوراق قرضه مورد استفاده قرار می گیرد، بالا می برد.

بر اساس گزارش رویترز، سرمایه گذاران به توافق کمک کرونایی آمریکا متمرکز شده اند و تحلیل گران اخطار داده اند که بسته کمک کرونایی کوچکتر از ۱.۹ تریلیون دلار روی قیمت طلا تأثیر کاهشی خواهد گذاشت.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره با ۰.۶ درصد کاهش، به ۲۶ دلار و ۲۱ سنت رسید. این فلز از آغاز هفته جاری تابحال ۳.۱ درصد رشد کرده است.

هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ثابت بود و در ۱۰۷۰ دلار و ۸۱ سنت ایستاد و در راه ثبت بزرگترین کاهش هفتگی در هفت هفته گذشته قرار گرفت.

هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، به ۲۳۳۸ دلار و ۸۶ سنت رسید اما برای کل ماه ۴.۴ درصد کاهش داشته که بزرگترین کاهش ماهانه از آوریل به این طرف است.

منبع: