رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی: به هیچ وجه موافق واردات خودرو های دست دوم نیستیم

اجاره: رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید براینکه باید از مسیر واردات دور و راه را برای صادرات و حضور در بازارهای جهانی باز کنیم؛ ایجاد حمایت تشویقی و فراهم کردن فرصت برای تولیدکننده داخلی را ضروری دانست.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، ظهر امروز (چهارشنبه) در آستانه دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی و همزمان با سالروز ولادت بانوی دوعالم حضرت زهرا (س)، مراسم بهره برداری از پروژه های فناورانه نهضت ساخت داخل صنعت قطعه سازی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع، مدیران عامل دو خودروساز بزرگ کشور ( ایران خودرو و سایپا)، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و اعضای هیأت مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو کشور انجام شد.
طی این مراسم خط خودکفایی ECU، خطوط تولید موتور و مجموعه های برف پاکن و خط تولید بوستر ترمز محصول تارا ایران خودرو راه اندازی شد.
در این مراسم، عزت الله اکبری تالارپشتی- رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی- با اعلان اینکه تلاش سیاست گذاران این است که بخش خصوصی را وارد میدان کنند، لازم دانست: کنسرسیوم هایی در تولید و اقتصاد کشور شکل گیرد تا با سرمایه گذاری داخلی، خارجی و نیز سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور، صنعت و تولید با رونق بیشتری همراه شود و تولیدکنندگان نیز به دنبال دریافت تسهیلات نباشند. بخش خصوصی به ما رجوع کرد و ما نیز آنها را به تشکیل کنسرسیوم تشویق کردیم. مزیت کنسرسیوم این است که دارای شخصیتی است که هم می تواند در داخل و هم خارج از مرزهای داخلی، طرف قرارداد باشد.
وی ادامه داد: مدیران خودروسازی و قطعه سازی کشور ما در بخش خصوصی، مشابه همان مدیرانی هستند که در حوزه نانو، بیو، انرژی هسته ای، موشک و… بوده و همان تعصب و عرق را برای توسعه کشور دارند؛ اما باستی به این ها فرصت داده شود و موانع بر سر راه آنها برداشته شود. باستی به بخش خصوصی و قطع سازان ما اعتماد شود و شرایطی فراهم گردد که بتوانند بدرخشند. امکان خدارد، در صنایع دیگر پیشرفته بوده و ماهواره به فضا بفرستیم اما نتوانیم قطعات خودرو ها را تولید نماییم. در بحث اصلاح سازوکارها وظیفه ماست که شرایط را برای همین نیروها فراهم نماییم.
اکبری تالارپشتی اشاره کرد: باور داریم که بخش خصوصی ما توان بسیار خوبی دارد که می تواند خودرو های رقابتی در بازارهای جهانی را تولید نماید. مدیران خودروساز ما چه در حوزه دولتی و چه خصوصی نیز دارای این توان هستند؛ اما بایستی این فرصت داده شود، سازوکارها فراهم گردد، مشوق های لازم آماده شود؛ تمام فکر و الویت بنده بعنوان مسئول کمیسیون صنایع مجلس این است که واردات را رد کرده و صادرات را شروع نماییم. بایستی به تمام صنایع این فرصت را داد که به سمت بازارهای همسایه و جهانی حرکت کنند. لازم است که دولت که دستگاه اجرائیست، هماهنگی ها را ایجاد کند؛ بنا بر این بحث دیپلماسی اقتصادی را ر مبنای صادرات کالاهای داخلی در مجلس مطرح و طرح آن آماده شده است. چهره کشور در داخل و خارج باستی اقتصادی نشان داده شود.
در قیمت گذاری، اگر دستور میدهید؛ هزینه آن هم پرداخت کنید
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ادامه در ارتباط با رویکرد مجلس شورای اسلامی در ارتباط با موضوع قیمت گذاری دستوری خودروها؛ اظهار داشت: ما یک بخش تامین اجتماعی داریم که طبق آن آحاد مردم کشور نیاز به خودرو دارند؛ دولت باید برای شخصی که خودرو، وسیله کار اوست، شرایط را سهل خرید را برای وی، فراهم آورد. از طرف دیگر برای افرادی که خودرو کالایی مصرفی است نیز دولت باید شرایط فراهم آورد.
وی افزود: بانک ها بایستی شرایط را برای تامین مالی خودروسازان فراهم نموده و تحت شرایط سهل خورپو به دست مصرف کننده برسد. از طرف دیگر بخشی است که صنعت می خواهد در عرصه بین المللی رقابت کند، اینجا تعیین قیمت های دستوری معنا ندارد. هرکس که دستور می دهد؛ بایستی هزینه آنرا هم پرداخت کند. سازوکارهایی پیش بینی شده تا به کمک هم بساط قیمت گذاری دستوری جمع شود.
اکبری موضوع واردات خودرو های دست دوم در طرح ساماندهی بازار خودرو را رد کرده اشاره کرد: ما به هیچ عنوان چمنی بحثی را مطرح نکردیم و موافق واردات خودرو های دست دوم اصلا نیستیم. بنده بعنوان مسئول کمیسیون صنایع مجلس در حوزه دیزلی که به امنیت ملی ما متصل است، اقداماتی صورت گرفته و چهار شهرداری (مشهد، کرمان و همدان و تهران) پای کار آمده و با ایران خودرو قرارداد بسته اند که به دنبال آن ایران خودرو دیزل متحول شد. یک شرکت در تولید خودرو های دیزلی که سالانه ۴۰۰ موتور بنز تولید می کرد؛ حالا این تعداد طی یک ماه تولید می شود. تولیدکنندگان داخلی فرزندان این کشور هستندکه بایستی کاری کرد که همه این ها وارد فعالیت اقتصادی شده، مشکل اشتغال برطرف شده و موانع تولید را رفع نماییم.

منبع: