معاون رئیس جمهور: انتشار اوراق قرضه، معیشت مردم را نشانه گرفته است

رییس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: با راحت ترین کار که انتشار اوراق قرضه و خلق پول است کشور اداره شده که این روش غیر علمی معیشت مردم را نشانه گرفته است.

به گزارش اجاره به نقل از سازمان برنامه و بودجه، هشتمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه، اعضای ستاد، مشاورین و رؤسای سازمان مدیریت و برنامه ریزی استانها انجام شد در این نشست اعضای شرکت کننده نقطه نظرات کارشناسی خودرا درباره منابع ها، موانع ها و نقش استانها برای تحقق رشد اقتصادی در نظر گرفته شده برای سال ۱۴۰۱ را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
سید مسعود میرکاظمی با تبریک هفته دفاع مقدس اشاره کرد: ۸ سال دفاع مقدس پر از حادثه، خلاقیت و نوآوری است و در آن زمان شرایط خیلی مشکل بود و وضعیت تولید اصلاً مناسب نبود و تامین نیازهای کشور مقدور نبود اما با وجود همه سختی ها به سبب اعتقادات، احساس مسئولیت و وظیفه شناسی افراد توانستیم بر مشکلات فائق بیاییم و یک تنه در مقابل جهان کفر ایستادیم و وزارت دفاع و ارتش و سپاه پاسداران با تلاش و قبول مشکلات و روحیه خستگی ناپذیر با کمترین امکانات کارها را جلو بردند و در هوافضا سر آمد شدیم. بدین سبب در این شرایط که توفیق خدمتگزاری نصیب ما شده باید با تلاش و وظیفه شناسی گام های بلند و تأثیرگذار را در جهت بهبود شرایط برای کشور و مردم برداریم.
معاون رییس جمهور با اشاره به ماموریت سازمان برنامه و بودجه، اشاره کرد: ماموریت ما اثربخش کردن بودجه است همانطور که در اقتصاد مقاومتی هم بر این مهم تاکید گردیده است ولی با نگاه به سالهای قبل با وجود این که مصارف و منابع در اختیار داشتند رشد اقتصادی ناچیزی کشور داشته و اهداف کلان محقق نشده است.
میرکاظمی با اعلان اینکه اشتغال جوانان یکی از دغدغه های اصلی ما است؛ افزود: جوانان تحصیل کرده ما بیکار هستند و از نیروی فعال جامعه استفاده نمی گردد همین طور در روستاها با وجود این که امکاناتی فراهم گشته است ولی به سبب این که نگاه توسعه ای وجود نداشته است و متمرکز شدن امکانات در شهرهای کلان نیروی جوان روستا از نداشتن شغل رنج می برند.
وی اشاره کرد: مخازن هیدروکربوری کشورمان در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد و سالهای طولانی می توانیم از ذخایر و معادن خود استفاده نمائیم و همین طور با تحول و تغییر نگرش در بخش کشاورزی و صنعت سطح درآمد خانوار می تواند افزایش پیدا کند پس برای تغییر بنیادی این مشکلات از هیچ تلاش و کوششی نباید کوتاهی کرد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به این که اصلاح ساختار بودجه یک کار لازم است نه انتخابی، اظهار داشت: ۸ سال دفاع مقدس مسئولین، مردم و بسیج در مقابل جهان کفر ایستادند پس شرایط الان مشکل تر از آن زمان نیست دولت اگر پای کار بیاید بر مشکلات می توان غلبه کرد. همانطور که در بحث واکسن مشکلات کم کم درحال حل شدن است. روی فاکتورهای کلان تمرکز نشده و رشد اقتصادی جز برنامه نبوده است امیدواریم با برنامه ریزی و تمرکز نتیجه گیری قابل قبول حاصل شود.
میرکاظمی با اشاره به این که شرایط فعلی نیاز به تغییرات اساسی دارد اشاره کرد: از نیروهای سازمان برنامه و بودجه می خواهم تلاش کنند و با بازبینی در راهبردهای توسعه حرکت قوی و تأثیرگذار برای بهبود شرایط کشور داشته باشند چونکه با شرایط فعلی مشکلات رفاهی مردم قابل حل نیست.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با انتقاد از این که با خلق پول کشور اداره شده است اشاره کرد: با راحت ترین کار که انتشار اوراق قرضه و خلق پول است کشور اداره شده است که این روش غیر علمی معیشت مردم را نشانه گرفته است برای برون رفت از این وضعیت باید همه تدابیر لازم اندیشیده شود تا به این روش خاتمه داده شود و همه تلاش دولت بر این مهم استوار است که سال آینده کمترین خلق پول را داشته باشد.
معاون رییس جمهور اظهار داشت: سازمان برنامه و بودجه ساز و کار منطقی و علمی برای رفع مشکلات و معضلات کشور پیدا کند و یکی دیگر از ماموریت سازمان، مدیریت منابع مالی است پس با اصلاح سیاست ها و گره زدن منابع مالی با اهداف موفقیت و شکوفایی اقتصادی برای کشور حاصل می شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اشاره کرد: روش کار و سیاست ها تغییر می کند و از هیچ تلاشی برای به حرکت در آمدن چرخه اقتصادی کوتاهی نخواهیم کرد. دکتر میرکاظمی در آخر اشاره کرد: همه دستگاهها سازمان ها و استانداران در مقابل منابع ماموریت و وظایف دارند از پتانسیل ها برای رشد اقتصادی و بالا رفتن راندمان ها نهایت استفاده را داشته باشند تا شرایط مطلوبی که مدنظر است تحقق پیدا کند.
در این جلسه که رؤسای سازمان مدیریت استانها حضور داشتند، موانع و راهکارهای مور نیاز برای تغییر ریل اقتصادی در استانها مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.