قیمت طلا این هفته محک می خورد

اجاره: بازار طلا ممکنست هفته جاری با یک آزمون واقعی یعنی حفظ سطح ۱۷۰۰ دلار روبرو شود و این آزمون برای قیمت طلا که در طول سال ۲۰۲۱ عمدتاً بالای این سطح بوده است، حیاتی خواهد بود.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، حتی با وجود نگرانیها نسبت به مشکلات مالی شرکت اورگرند چین که بازارها را گرفتار واهمه کرده است، اونس طلا هفته گذشته موفق نشد به سطح بالاتری از ۱۷۵۰ دلار صعود کند. بهای هر اونس طلا در معاملات روز جمعه بازار آتی آمریکا با یک دلار و ۹۰ سنت معادل ۰.۱ درصد افزایش، در ۱۷۵۱ دلار و ۷۰ سنت بسته شد و برای کل هفته تنها ۳۰ سنت افزایش نشان داد.

به گفته ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA، با بالا رفتن بازده اوراق خزانه و قویتر شدن دلار آمریکا بعد از تصمیمات اعلام شده از طرف بانک مرکزی آمریکا، این فلز باارزش ممکنست در خطر تست سطح ۱۷۰۰ دلار باشد. سطح ۱۷۰۰ دلار از شروع امسال تا حالا بجز یک مدت کوتاه که طلا به حدود ۱۶۸۰ دلار نزول کرد، عمدتاً حفظ شده است. طلا همیشه موفق شده است پایین این سطح خریدار پیدا کند اما بازار باردیگر چنین اتفاقی را مشاهده خواهد کرد؟ سرمایه گذاران حالا آماده شروع تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه بانک مرکزی آمریکا در نوامبر و کامل شدن آن تا سال آینده می شوند.

الگوی معاملاتی اخیر نشان میدهد طلا در مقابل برخی از رویدادهای پرریسک جدید ابتدا صعود می کند و سپس با کاسته شدن از تنشها، رشدش را از دست می دهد.

هفته جاری توجهات به بحث درباره سقف بدهی آمریکا معطوف خواهد شد. جانت یلن، وزیر خزانه داری و جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا مدام بر فوریت این مساله تاکید دارند. موضوع دیگر مورد توجه، پیشرفت پیرامون بسته زیرساخت خواهد بود.

مویا اظهار داشت: هر گونه مانعی پیرامون این رویدادها می تواند از قیمت طلا در هفته جاری پشتیبانی کند. اما اگر راهکار ساده ای درباب سقف بدهی وجود داشته باشد و از تعطیلی دولت فدرال جلوگیری شود، لایحه زیرساخت تصویب شود و سهام آمریکا به روند صعودی خود بازگردد، در این صورت طلا به پایین ۱۷۰۰ دلار سقوط خواهدنمود.

در حال حاضر در فضای بازار طلا همه دست نگه داشته و منتظرند. برخی از معامله گران هم تاثیر بلندمدت محدودیتهای عرضه را ارزیابی می کنند.

مویا اشاره کرد همه چیز فشارهای تورمی را فریاد می زند و این امر می تواند موجب بالاتر رفتن بازده اوراق قرضه شود اما در نهایت، طلا سرانجام مانند یک سد تورمی عمل خواهدنمود. با این وجود تا آن زمان که طلا بتواند مانند یک پوشش ریسک در مقابل افزایش قیمتها رفتار کند، احیانا لطمه پذیر خواهد ماند.

بارت میلک، مدیر استراتژی جهانی شرکت تی دی سکیوریتیز به کیتکونیوز اظهار داشت: با تایید شروع تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه در نوامبر از طرف پاول، ریسک طلا به سمت نزول قیمت است. اما فضا همچنان فضای خوبی برای طلاست و ریزش قابل توجه این فلز باارزش بعید است.

هفته جاری از نظر آمار اقتصادی هفته شلوغی خواهد بود. سفارش کالاهای بادوام آمریکا روز دوشنبه، گزارش تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه دوم در روز پنج شنبه و شاخص قیمت تولیدکننده که معیار محبوب بانک مرکزی برای ارزیابی تورم است، روز جمعه منتشر خواهد شد. سایر آمار اقتصادی شامل شاخص قیمت مسکن، اعتماد مصرفی سی بی، فروش خانه و متقاضیان بیمه بیکاری هستند.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، جروم پاول هفته جاری دو حضور عمومی خواهد داشت که یکی اظهارات روز سه شنبه وی در مقابل کمیته بانکی، مسکن و امور شهری سنای آمریکا و دیگری میزگرد بحث درباره سیاست پولی در کنفرانس بانک مرکزی اروپا درباره بانکداری مرکزی خواهد بود. وزیر خزانه داری آمریکا هم مقرر است در جلسه روز سه شنبه کمیته سنا حضور پیدا کند.

منبع: