سیر صعودی قیمت اقلام خوراکی در شهریور ادامه یافت

به گزارش اجاره طی شهریور ماه ۱۴۰۰ در گروه نان و غلات، اقلام برنج ایرانی درجه یک با ۱۱.۲ درصد،  ماکارونی با ۵.۲ درصد و رشته آش با ۳.۸ درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.
به گزارش اجاره به نقل از مرکز آمار ایران، گزارش متوسط قیمت کالاهای خوراکی منتخب در مناطق شهری کشور در شهریور ۱۴۰۰ توسط مرکز آمار منتشر گردید. طبق اطلاعات این گزارش تغییرات متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب برای گروههای مختلف کالاهای خوراکی در شهریور ماه ۱۴۰۰ در مناطق شهری کشور به شرح زیر است:
نان و غلات:
در این گروه، اقلام برنج ایرانی درجه یک با ۱۱.۲ درصد، ماکارونی با ۵.۲ درصد و رشته آش با ۳.۸ درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.
گوشت قرمز، سفید و فرآورده های آن ها:
در این گروه، اقلام ماهی قزل آلا با ۸.۷ درصد و گوشت گاو یا گوساله با ۴.۵ درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند. همینطور در این گروه مرغ ماشینی با ۲.۴- درصد بیشترین کاهش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته است.
لبنیات، تخم مرغ و انواع روغن:
در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل در ارتباط با ماست پاستوریزه با ۱۸.۳ درصد، پنیر ایرانی پاستوریزه با ۱۵.۴ درصد و شیر پاستوریزه با ۷.۴ درصد بوده است. همینطور در این گروه روغن نباتی جامد با ۳.۰- درصد بیشترین کاهش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته است.
میوه و خشکبار:
در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل در ارتباط با پرتقال با ۴۰.۵ درصد و هندوانه با ۲۷.۱ درصد می باشد. همینطور در این گروه هلو با ۱.۴- درصد و موز با ۱.۳- درصد بیشترین کاهش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.
سبزیجات و حبوبات:
در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل در ارتباط با کدو سبز با ۲۳.۲ درصد، هویج فرنگی با ۲۱.۷ درصد و بادمجان با ۱۴.۶ درصد می باشد. همینطور در این گروه گوجه فرنگی با ۰.۹- درصد بیشترین کاهش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته است.
قند و شکر، آشامیدنی ها و سایر خوراکی ها: در این گروه نیز، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل در ارتباط با رب گوجه فرنگی با ۱۲.۸ درصد و سس مایونز با ۹.۲ درصد می باشد. متن کامل گزارش را (اینجا) بخوانید.

منبع: