زارع اعلام کرد؛ تعیین سازوکار گرفتن مالیات از خانه های لوکس

اجاره: سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ از تعیین نرخ مالیات بر خانه ها و ماشین های لوکس آگاهی داد.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ در نشست خبری امروز (چهارشنبه) اظهار داشت: برمبنای مصوبات امروز کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال آینده با واردات ۵۰ هزار خودروی سواری و ۱۰ هزار ماشین آلات سنگین معادن و راه سازی با تعرفه ای که به تصویب هیئت وزیران می رسد، با ارز غیر صادراتی موافقت نمود و درآمد حاصل از این مساله جهت تامین مالی شبکه راه آهن و ایجاد خطوط ریلی مورد نیاز شامل قطارهای عادی، سریع السیر، شهری و تکمیل پروژه های نیمه تمام در خطوط ریلی و بخش راهسازی با اولویت مناطق محروم و روستایی و اصلاح نقاط حادثه خیز هزینه می شود.
وی اضافه کرد: بمنظور توسعه اشتغال زندانیان با همکاری بخش عمومی غیردولتی، سود حاصل از سرمایه گذاری بخش عمومی غیردولتی در زندان ها جهت اشتغال زندانیان حین حبس، بعد از تأیید سازمان زندان ها مشمول مالیات با نرخ صفر شد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ گفت: مجلس با تخصیص هزار میلیارد تومان برای تجهیز جمعیت هلال احمر با انتشار اوراق در سقف ۸۸ هزار میلیارد تومان موافقت نمود.
زارع اشاره کرد: شهرداری شهرهای بیش از ۵۰۰ هزار نفر موظف می باشند بابت صدور هر فقره پروانه ساختمانی شامل مسکونی، صنعتی و تجاری، دو درصد عوارض از متقاضیان، پروانه وصول کنند و به حساب درآمد عمومی در اختیار نیروی انتظامی قرار دهند.
وی اظهار داشت: تمامی رده های بسیج، پایگاه های مقاومت، سالن های ورزشی و امدادی، پاسگاه ها، کلانتری ها و موزه های دفاع مقدس از پرداخت انشعاب آب، فاضلاب، برق، گاز معاف شدند.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ اشاره کرد: تمامی واحدهای آموزشی، مدارس دولتی، وزارت آموزش و پرورش از پرداخت هزینه های آب و فاضلاب، برق و گاز در سطح الگوی مصرف معاف شدند.
زارع با تاکید بر این که موارد مطرح شده، مصوبات کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ هستند، عنوان کرد: نرخ ۴ درصد حقوق گمرکی برای واردات کالاهای اساسی مانند دارو، تجهیزات، ملزومات پزشکی و نهاده های دامی و کشاورزی که در بودجه ۱۴۰۱، ۴ درصد بود به یک درصد کاسته شد برای اینکه مأخذ نرخ ورودی ارز ۲۳ هزار تومانی تعیین شده است.
وی اظهار داشت: شرکت های آب منطقه ای استانها و آب و برق خوزستان مکلف شدند از محل منابع داخلی خود و قسمتی از اعتبارات تعادل بخشی و تغذیه مصنوعی در قالب وجوه اداره شده نسبت به تامین هزینه های خرید و نصب کنتورهای حجمی و هوشمندسازی چاه های آب کشاورزی اقدام نمایند، اصل و مبلغ تسهیلات پرداختی بدون دریافت سود بوده و باید بصورت اقساط باشد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ افزود: در سال ۱۴۰۱ مجموعه ارزش انواع خودرو سواری و وانت دو کابین که دارای شماره انتظامی شخصی در اختیار مالکین، افراد خانوارها و فرزندان کمتر از ۱۸ سال تحت تکفل آنها هستند باید مالیات پرداخت کنند.
زارع اضافه کرد: خودرو های سواری و وانت دو کابین تا سقف یک میلیارد تومان معاف از پرداخت مالیات هستند اما تا مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان، یک درصد؛ تا مبلغ ۳ میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، ۲ درصد؛ تا مبلغ ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان نسبت به مازاد ۳ میلیارد تومان، ۳ درصد و نسبت به مازاد ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، ۴ درصد مالیات پرداخت می کنند.
وی اضافه کرد: در ارتباط با واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای گرانقیمت نرخ مالیات اینطور تعیین شد که تا سقف ۱۰ میلیارد تومان معاف از مالیات هستند اما نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد تومان تا ۱۵ میلیارد، یک در هزار، نسبت به مازاد ۱۵ تا ۲۵ میلیارد تومان، ۲ در هزار، نسبت به مازاد ۲۵ تا ۴۰ میلیارد تومان، ۳ در هزار، نسبت به مازاد ۴۰ تا ۶۰ هزار میلیارد تومان، ۴ در هزار، نسبت به مازاد ۶۰ میلیارد تومان، ۵ در هزار مالیات پرداخت می کنند.
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ گفت: بدهی های بانکی و مالیاتی مربوط به طرح های برق آبی و مطالبات پیمانکاران و مشاورین این طرح ها از محل مطالبات وزارت نیرو و شرکت توانیر از دولت بابت مابه التفاوت قیمت های تکلیفی و تمام شده برق بصورت جمعی – خرجی تا سقف ۱۰ میلیارد تومان قابل تسویه و تهاتر است.
زارع اشاره کرد: باید توجه گردد موارد مطرح شده باید در صحن علنی توسط نمایندگان تصویب شود و شورای نگهبان نیز باید آنها را تأیید کند.
وی در پاسخ به سوالی درباره برگزاری نشستی با حضور رییس مجلس و معاون اول رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه درباب تصمیم گیری برای ارز ترجیحی و اطلاع اعضای هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق از برگزاری این جلسه، اظهار داشت: در اخبار این مساله طرح شد اما برگزاری این جلسه شایعه بوده و صحت نداشته و تا حالا تصمیم و نشستی درباب نرخ ارز ترجیحی توسط ریاست مجلس و اعضای کابینه دولت برگزار نشده و این مساله در کمیته ای که بین دولت و کمیسیون تلفیق برای تعیین تکلیف نرخ ارز ترجیحی تشکیل شده بررسی می شود.

منبع: