وزیر کار: ثبت نام یارانه بگیران جدید به زودی شروع می شود

به گزارش اجاره وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: به زودی سامانه سازمان هدفمندی یارانه ها کار خودرا باردیگر شروع می کند و همه بهر دلیلی که یارانه نمی گیرند می توانند در این سامانه ثبت نام کنند.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، حجت الله عبدالملکی در یک گفت و گوی تلویزیونی، درباب ثبت نام افراد حائز شرایط دریافت یارانه اظهار نمود: بعضاً امکان دارد افراد، متمول و از دهک دهم باشند که وضع مالی شأن خوب است، آنها جواب مثبت دریافت نخواهند کرد ولی کارگران اگر یارانه بگیر نیستند، یارانه شأن برقرار خواهد شد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد ثبت نام افراد حائز شرایط دریافت یارانه اظهار داشت: به زودی سامانه سازمان هدفمندی یارانه ها کار خودرا باردیگر شروع می کند و همه به هر علتی که یارانه نمی گیرند می توانند در این سامانه ثبت نام کنند.
افزایش حقوق بازنشستگان کی اعمال می شود؟
وی از اعمال افزایش حقوق بازنشستگان در فیش حقوقی اردیبهشت آگاهی داد و اظهار داشت: اگر هم به هر علت به اردیبهشت نرسد، بطور قطع معوقات از آغاز فروردین پرداخت خواهد شد و حتما در حقوق خرداد لحاظ خواهد شد.
وی اظهار داشت: برمبنای ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی حداقل سالی یکبار باید مستمری یا همان حقوق بازنشستگی توسط هیأت مدیره سازمان تامین اجتماعی تصویب شود و برای تصمیم گیری نهایی به هیأت دولت یا هیأت وزیران ارسال شود.
عبدالملکی درباره وام قرض الحسنه بازنشستگان نیز خاطرنشان کرد: سال قبل ۴۰ درصد وام قرض الحسنه بازنشستگان را افزایش دادیم و در بازنشستگی کشوری وام های ازدواج فرزندان این افراد متجمع شده بود همه را یکجا پرداخت و تصویب کردیم و امسال هم حتما برای ثبت نام هایی که شده است تلاش می نماییم در اسرع وقت پرداخت نماییم.
وی اضافه کرد: در سایر حوزه های رفاهی مثل خرید اقساطی از مراکز فروشگاهی دیگر هم یک سامانه هایی شکل گرفته که قسمتی از ان کار می کند و بخشی هم در آینده نزدیک، کار خودش را شروع خواهد نمود.
۴۰۰ هزار نفر از جامعه کارگری در سامانه نهضت ملی تولید مسکن ثبت نام کردند
عبدالملکی درباره مسکن کارگری نیز اظهار داشت: در زمینه مسکن کارگری یکی از مصوبات شورایعالی کار که البته باید در جلسه هیأت دولت هم مطرح بشود افزایش تقریباً ۲۰۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران است و مساله تفاهمنامه ای که با وزارت راه و شهرسازی پنج شش ماه قبل برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی کارگری امضا کردیم.
وی اضافه کرد: تقریباً ۴۰۰ هزار نفر از جامعه کارگری در سامانه نهضت ملی تولید مسکن ثبت نام کردند که عمدتا شناسایی شدند و قسمتی از زمین ها شناسایی شده و اختصاص یافته است و کار بعضی شروع شده و بقیه هم به مرور شروع خواهد شد. این مرحله اول کار از سالانه یک میلیون واحد مسکونی است که در مرحله اول توانستیم ۴۰۰ هزار واحد را برای کارگران درنظر بگیریم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اشاره به این که هم اکنون بیش از ۳۵ مدل قرارداد کار داریم که قسمتی از آن قراردادها سفید امضا هستند، اظهار داشت: این یکی از اشکالات جامعه کارگری است و رییس جمهور هم دستور ویژه برای این قضیه دادند و امروز هم رهبری تاکید نمودند، این مورد ِ قراردادهای موقتی و بسیار کوتاه مدت یا قراردادهای سفید امضا باید رسیدگی ویژه شود.
وی با تکیه بر تامین امنیت شغلی کارگران اضافه کرد: در این خصوص کمیته ای با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی تشکیل دادیم تا با رعایت اصل سه جانبه گرایی، موضوع قراردادهای موقتی و بسیار کوتاه مدت یا قراردادهای سفید امضا رسیدگی ویژه شود، به نحوی که نظم و انضباط بهم نریزد، یعنی کارفرما را خیلی در مضیقه نگذارد، امنیت شغلی هم برای کارگر ایجاد نماید و دو ماه هم به آنها فرصت دادیم که به راه حل عملیاتی برسند.
قراردادهای سفید امضا از لحاظ قانونی ممنوع است
عبدالملکی ضمن اشاره به غیرقانونی بودن قرادادهای سفیدامضاء اظهار داشت: همه این قراردادهای سفید امضا از لحاظ قانونی ممنوع می باشد. در پی راه حل عملیاتی هستیم که این چیزی که قانون روی آن صحه گذاشته بتوانیم با ضمانت اجرائی عملیاتی نماییم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: اگر راه حل قراردادهای موقتی و سفیدامضاء نیاز به مصوبه هیأت وزیران داشته باشد پیگیری می نماییم، اگر نیاز به قانون داشته باشد لایحه تنظیم خواهد شد، اگر مقررات داخلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شدنی باشد یا مصوبات شورایعالی کار که بلافاصله تصویب و اجرا می نماییم.
خبرگزاری مهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

منبع: