خاندوزی مطرح کرد؛ پیوند شبکه بانکی و نهادهای حمایتی برای هدایت تسهیلات اشتغال زایی

وزیر اقتصاد اظهار داشت: گام دومی که امسال برای اعطای تسهیلات اشتغالزایی برداشته خواهد شد، برقراری ارتباط نهادی شبکه بانکی با نهادهایی است که در ایجاد اشتغال سابقه و تجربه خوبی دارند.

به گزارش اجاره به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، سید احسان خاندوزی در آیین امضای تفاهم نامه ۴۰۰ هزار میلیاردریالی ایجاد اشتغال بین بنیاد برکت ستاد اجرائی فرمان امام (ره) و ۸ بانک و یک صندوق با اشاره به برنامه دولت برای اشتغال زایی، اظهار نمود: نقطه شروع این هدف، قرار و پیمانی است که با همکاران در شبکه بانکی دولتی و خصوصی داریم، در خصوص این که ریل حرکت نظام تامین مالی کشور به سمت تامین مالی تولید و نیازهای خرد خانوارهای کشور برگردد.
وی با اشاره به تلاش ها و توافقاتی که برای افزایش توان شبکه بانکی در این جهت انجام شده و به مرور درحال نتیجه دادن است، اظهار داشت: شاید سرعت تحولات، بالا نباشد و باید شتاب بیشتری صورت بگیرد اما ریل گذاری به همین سمت است.
وزیر اقتصاد دریافت مجوز افزایش سرمایه ۳۵ هزار میلیارد تومانی از مجلس را اقدامی در امتداد بالا بردن قدرت امتیازدهی و اعتبار بدهی شبکه بانکی برشمرد و افزود: اینکه شبکه بانکی را در کنار ماموریت های دیگر و کارهای غیرمولد، ملزم به نقش آفرینی در تامین مالی پروژه های پیشران تولیدی و صادراتی کشور کردیم، در امتداد همین ریل گذاری انجام شده است.
وی با اشاره به افزایش انعقاد قراردادهای شبکه بانکی کشور برای اجرای پروژه های بزرگ مانند انعقاد قرارداد در حوزه پشتیبانی پروژه های حوزه نفت، گاز و پتروشیمی کشور، اضافه کرد: همین طور در زمینه تسهیلات خرد هم شاهد افزایش سهم تسهیلات خرد با نگاه اشتغال زایی و نه مصرفی بوده ایم.
خاندوزی اشاره کرد: البته جامعه به تسهیلات مصرفی هم نیاز دارد اما آن دسته از تسهیلات خردی که منجر به چرخه درآمدی برای خانوارها شود، اولویت مهمی است که در شبکه بانکی بصورت ویژه، دنبال می شود.
وی با اشاره به مسئولیت این وزارتخانه در تدوین بخشنامه تبصره ۱۶ و ۱۸ قانون بودجه امسال، تصریح کرد: خبر خوب این است که دستورالعمل تبصره ۱۸ پس از فراز و فرودهای زیاد مصوب و ابلاغ گردید. نیاز بود برای تصویب و ابلاغ این دستورالعمل با تمام دستگاه های اجرائی مرتبط توافقاتی صورت گیرد و همین طور از تجربه اجرای تبصره ۱۸ در سال قبل برای رفع و ترمیم نقاط ضعف، استفاده گردد.
وزیر اقتصاد با اشاره به تفاهمنامه ۸ بانک، یک صندوق و بنیاد برکت، اظهار داشت: بیش از نیمی از رقم ۴۰ هزار میلیارد تومانی که در تفاهم نامه در نظر گرفته شده به تبصره ۱۶ و ۱۸ بازمی گردد.
وی دو تبصره یاد شده برای تامین تسهیلات خرد خانوارها و همین طور تامین مالی طرح های پیشران را از ابتکارات خوب سیاستگذاری در سالهای اخیر برشمرد و افزود: در این دو تبصره تلاش شد از مسیر غلطی که فقط اعطای تسهیلات و پول پاشی بود و نظارتی صورت نمی گرفت و به هدف مورد نظر به هدف خوردن نمی کرد، بازگردیم.
خاندوزی افزود: سعی کردیم نقاط ضعفی را که در سالهای قبل پیرامون تسهیلات اشتغال زایی وجود داشت تا حد زیادی برطرف نماییم.
وی با اشاره به تاکید رییس جمهور برای به هدف رسیدن تسهیلات موضوع تبصره ۱۸ قانون بودجه اظهار نمود: تلاش شد در دستورالعمل اجرائی این تبصره در سال ۱۴۰۱ تا حد ممکن تسهیلات اشتغال زایی به هدف به هدف خوردن کند.
عضو کابینه دولت سیزدهم با اعلان اینکه رقم ۱۵۰ هزار میلیارد تومان برای این تبصره در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: باتوجه به اینکه منابع درآمدی مشخص است، حتی اگر یک سوم این میزان هم تحقق پیدا کند به اهداف موردنظر خواهیم رسید.
پیوند شبکه بانکی و نهادهای حمایتی برای اشتغالزایی تسهیلات
خاندوزی اظهار داشت: تجربه سالهای قبل نشان داد که شبکه بانکی به تنهایی قادر به رفع ایرادات تسهیلات اشتغال زایی نیست و قسمتی از این هدف در ارتباط شبکه بانکی و نهادهای حمایتی قابل تحقق است.
وی افزود: مهم تر از آن، پیامی که به نظام بودجه ریزی برای اهداف اشتغال زایی و شبکه بانکی باید منتقل شود، تاکید بر این نکته است که اگر ما بتوانیم این پیوندهای نهادی را برقرار نماییم، تخصیص تسهیلات اشتغال و به هدف خوردن آن به هدف و همین طور رصد و پایش و پشتیبانی از تسهیلات گیرنده بعد از دریافت تسهیلات برای ایجاد اشتغال پایدار و اتصال به بازار نیز محقق خواهد شد.
وزیر اقتصاد، پیوند میان شبکه بانکی و نهادهایی مانند بنیاد برکت، ستاد اجرائی فرمان امام و کمیته امداد خمینی (ره) را نقطه عطفی در جهت تحقق هدف تسهیلات اشتغالزایی ارزیابی کرد و اظهار داشت: با اجرای این تفاهم نامه به عنوان نقطه شروع، می توانیم از آن به الگوی اصلی جریان غالب در تسهیلات اشتغال زایی دولت و شبکه بانکی برسیم، آنگاه یک اتفاق بزرگ و یک تغییر ریل اساسی صورت خواهد گرفت.
وی تفاهمنامه بنیاد برکت با ۸ بانک و یک صندوق را شروع حرکتی راهبردی و معنادار در امتداد عدم تکرار چرخه معیوب گذشته برشمرد و اشاره کرد: با اینطور اقدامات بین سیاست های اعطای تسهیلات اشتغال زایی کشور و ارتباطات نهادی لازم برای تحقق اهداف، پیوندی برقرار خواهد شد.
خاندوزی همین طور با تاکید بر لزوم تحقق اطلس ملی محرومیت کشور و هم افزایی نهادهای حمایتی برای پیشبرد اهداف محرومیت زدایی در مناطق محروم، اشاره کرد: این گام دیگری است که می تواند برکات زیادی برای مردم داشته باشد.