در برنامه پایش مطرح شد مالیات بر عایدی سرمایه از جنس تنظیم گری اقتصاد

به گزارش اجاره، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: یکی از موارد مهم که در دنیا انجام شده، مالیات بر عایدی سرمایه است که اساسا جنس ان تنظیم گری در اقتصاد است.

به گزارش اجاره به نقل از مهر؛ رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: یکی از موارد مهم که در دنیا انجام شده، مالیات بر عایدی سرمایه است که اساساً جنس ان تنظیم گری در اقتصاد است. با وجود پیگیری های انجام شده، مالیات بر عایدی سرمایه نه فقط در غالب لایحه در دولت نیومد بلکه در دو لایحه ی قبل نیز با مخالفت دولت یازدهم و دوازدهم مواجه شدیم.
رئیس مرکز پژوهش و برنامه ریزی مالیاتی سازمان امور مالیاتی در برنامه این هفته «پایش» با عنوان «بررسی قانون گرفتن مالیات از عایدی سرمایه» اظهار داشت: مالیات بر عایدی سرمایه به عبارت آسان تر همان مالیات بر دلالی و سوداگریست، این مالیات در حقیقت همان مالیات بر مابه التفاوت قیمت فروش از خرید است. عده ای متقاضی سرمایه ای در بازار مسکن اگر کنترل نشوند صدمات جبران ناپذیری برای اقتصاد کشور به همراه دارند، در سال ۵۵ الی ۶۵، بیست و دو درصد از حجم نقدینگی معطوف به تقاضای سرمایه ای مسکن بود و ۸۰ درصد مربوط به تقاضای مصرفی آن بود.
مهدی موحد بکنظر در ادامه بیان کرد: هم اکنون به سبب فقدان مالیات بر عایدی سرمایه، حدودا می توان گفت جای اعداد یاد شده عوض شده یعنی در سال ۱۴۰۱ حدود ۸۰ درصد از حجم نقدینگی موجود در بازار مسکن معطوف به تقاضای سرمایه ای شده است.
وی در ادامه متذکر شد: باید به دو نکته در این خصوص توجه کرد، یکی اینکه مردم عادی که یک خانه دارند مشمول این نوع مالیات نمی شوند و دیگری این که فقدان مالیات بر عایدی سرمایه یکی از عوامل وجود تورم های دو رقمی مزمن ۵۰ ساله در کشور است. افزایش تقاضای سرمایه ای مسکن یک اثر منفی بر قیمت بخشی بازار آن دارد، از طرفی افزایش قیمت، سبب افزایش انگیزه افراد برای ورود به این بازار و تقاضای سرمایه ای می شود.
این مقام مسئول در ادامه اضافه کرد: همین طور با افزایش قیمت بخشی بازار مسکن، هزینه ی آن در سبد خانوار زیاد می شود این مساله اثر منفی خودرا بر تورم می گذارد. افرایش سرمایه ای مسکن سبب افزایش نقدینگی می شود، عموماً گفته می شود نقدینگی بواسطه ی کسری بودجه دولت، کاهش منابع آن و… به وجود می آید اما به طور معمول بانک یه یکی از فاکتورهای مهم ایجاد نقدینگی است را در نظر نمی گیرند و اگر هم این عامل دیده شود عامل تقاضای سرمایه ای مسکن و دیگر دارایی ها که بر بانک اثر گذار است، دیده نمی گردد.
سامانه مودیان زیرساخت مهم اقتصادی برای کشور
در ادامه برنامه، رییس کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی در ادامه بیان کرد: طی سالهای قبل اقدام مهمی که در مجلس شورای اسلامی صورت گرفت، تصویب قانونی تحت عنوان قانون سامانه ی مودیان که یک زیرساخت مهم اقتصادی کشور محسوب می شود، بود. نخستین نکته ی مهم شفافیت نظام اطلاعاتی در زمینه ی اقتصاد ملی است، در صورت عدم وجود این شفافیت سازوکارهایی که برای مدیریت اقتصاد کشور به انجام می رسد ناکارآمد خواهد بود.
محمد رضا پور ابراهیمی همین طور اضافه کرد: یکی از موارد مهم که در دنیا نیز انجام شده، مالیات بر عایدی سرمایه است که اساساً جنس ان تنظیم گری در اقتصاد است. علارغم پیگیری های انجام شده، مالیات بر عایدی سرمایه نه فقط در غالب لایحه در دولت نیومد بلکه در دو لایحه ی قبل نیز با مخالفت دولت یازدهم و دوازدهم مواجه شدیم.
نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: به سبب اهمیت موضوع مالیات بر عایدی سرمایه، مجلس یازدهم شورای اسلامی در این خصوص کار خودرا در ایام اول شروع کرد و خوشبختانه در این عرصه با موافقت و همراهی دولت سیزدهم مواجه گردید.
این مقام مسئول درباب پایه های مالیاتی تعریف شده نیز بیان کرد: هم اکنون در این طرح چهار پایه ی مالیاتی تعریف شده که شامل حوزه ی املاک (مهم ترین بخش)، خودرو، طلا و جواهر و ارز می شود، در سایر کسور ها در زمینه های مختلفی مانند سهام و… این مساله مطرح است اما در کشور ما به سبب خاصیت بازار سرمایه و جهت گیری حوزه ی نقدینگی به سمت اقتصاد واقعی و تقویا بازار سرمایه، این چهار پایه تعریف شده است.
دیدگاه در کمیسیون اقتصادی به این صورت بود که پایه ی مالیاتی به آسان ترین روش ممکن در غالب قانون تصویب و اجرا شود و سپس متناسب با نتایج اجرا تعدیلات مربوط به آن صورت گیرد. گاهی ایراداتی بر ما وارد می شود که معافیت های در نظر گرفته شده زیاد است اما هم اکنون هدف کسانی است که به عنوان مثال در بازار مسکونی در پی دلالی و سفته بازی هستند، مالکیت چهار واحد مسکونی بلامانع است.
وی در ادامه اضافه کرد: اگر مجموعه اقدامات شروع شده با همین روند موجود سهل گیری و ایجاد شرایط اجرا شود، ه اعتقاد بنده قسمتی از تنظیم گری مهم بازار در بحث سوداگری ساماندهی خواهد شد. دغدغه هایی نیز در این زمین وجود دارد برای مثال قانون فعلی سامانه ی مودیان باید بصورت کامل اجرائی شود اما این قانون بدون سامانه بطور قطع عملیاتی نخواهد شد.
پور ابراهیمی در ادامه متذکر شد: در صورتیکه سازمان مالیاتی به تکالیف و تعهدات خود عمل نکند، قانون یاد شده ابتر خواهد ماند و مالیات بر عایدی سرمایه که یک امر مهم در تنظیم گری اقتصاد ملی است بطور قطع تحت تأثیر قرار می گیرد.

منبع: