افزایش ۹۰ درصدی ارزش صادرات شرکت های دانش بنیان

به گزارش اجاره، رئیس کل گمرک ایران در گزارشی، عملکرد شرکتهای دانش بنیان در حوزه تجارت خارجی که در لیست فعالان مجاز اقتصادی گمرک (AEO) قرار دارند را اعلام نمود.
به گزارش اجاره به نقل از روابط عمومی گمرک ایران، علیرضا مقدسی در مورد عملکرد تجارت خارجی شرکتهای دانش بنیان در ۷ ماهه سالجاری اظهار داشت: میزان تجارت خارجی شرکتهای دانش بنیان که در لیست فعالان مجاز اقتصادی گمرک (AEO) قرار دارند، در طول این مدت بیشتر از ۵۲ هزار و ۹۳۹ تن و به ارزش بیشتر از ۲۴۹ میلیون و ۳۳۷ هزار دلار بوده است.
رئیس کل گمرک ایران با اشاره به این که هم اکنون تعداد ۶۴ شرکت دانش بنیان در لیست فعالان مجاز اقتصادی گمرک (AEO) قرار دارند، که از این تعداد ۳۳ شرکت در حوزه صادرات غیرنفتی و ۵۴ شرکت در رویه واردات دارای فعالیت تجاری بوده اند، در مورد میزان صادرات و واردات این شرکت ها در ۷ ماهه اظهار داشت: در طول این مدت از مجموع تجارت خارجی توسط شرکتهای دانش بنیان ۱۴ هزار و ۹۷۵ تن و به ارزش حدود ۴۳ میلیون و ۱۷۲ هزار دلار به صادرات غیرنفتی و ۳۷ هزار و ۹۶۴ تن به ارزش ۲۰۶ میلیون و ۱۶۵ هزار دلار به واردات اختصاص داشت.
مقدسی اضافه کرد: در طول این مدت میزان صادرات این شرکت ها به لحاظ وزن یک درصد کاهش و از حیث ارزش ۹۰ درصد بالا رفته است و میزان واردات هم در طول این مدت به لحاظ وزن ۵ درصد و از نظر ارزش ۱۲.۵ درصد کاهش داشته است.
این گزارش می افزاید، الان گمرک ایران با هدف تسریع و تسهیل در انجام تشریفات گمرکی شرکتهای دانش بنیان و حمایت حداکثری از این شرکت ها، تسهیلات هجده گانه برای شرکتهای دانش بنیان در چارچوب فعالان اقتصادی مجاز عرضه می کند.

منبع: