چه زمانی کارپوشه در سامانه مودیان غیرفعال می شود؟

به گزارش اجاره، برپایه ماده ۶ قانون پایانه های فروشگاهی، اشخاصی که میزان فروش آنها تا ۵ برابر فروش دوره مشابه سال قبل است، می توانند تا همان حد صورتحساب فروش دارای اعتبار صادر کنند.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، اشکان هراتی، معاون پژوهشی سازمان امور مالیاتی، در رابطه با جزئیات پایانه های فروشگاهی و صورتحساب های الکترونیکی اظهار داشت: حالا صدور صورتحساب های الکترونیکی امری تأیید شده از سمت متخصصان حوزه اقتصاد است. با این وجود برخی از ذی نفعان همچنان با این مورد مخالف هستند. همواره یکی از دغدغه های مردم ما پیشگیری از فرارهای مالیاتی بخصوص در بین دانه درشتان بوده است. صورتحساب های الکترونیکی این مشکل را حل می کنند.
وی اضافه کرد: طی سالهای اخیر ما بیشتر از ۳ میلیون مودی جدید را به مودیان چتر نظام مالیاتی کشور اضافه کردیم. این امر دستاوردهای بسیاری داشت که همچون آنها میتوان به کم کردن فشار بار مالیاتی بر مودیانی محدود اشاره نمود.
هراتی اظهار نمود: بر مبنای ماده ۲۴ قانون مالیات بر ارزش افزوده، اشخاصی که کارپوشه فعال دارند مجاز هستند که از خریدار خود مالیات بر ارزش افزوده دریافت نمایند. این یعنی سازمان مالیاتی به کسانی که فرار مالیاتی داشته اند اجازه دریافت مالیات از خریدار را نمی دهد.
وی در ادامه اظهار داشت: تا پیش از این ما شرکتهای سوری داشتیم. مودیان بزرگی که فرار مالیاتی کلان داشتند. این افراد به نیابت از افراد دیگر صورتحساب فصلی صادر می کردند و پس از مدتی شرکت خویش را تعطیل می کردند. حالا با عنایت به ماده ۲۴ قانون مالیات بر ارزش افزوده، افرادی که فروش آنها به حد مشخصی رسیده است، باید با رفتن به سازمان امور مالیاتی، حد مجاز فروش خویش را بالا برند.
هراتی اظهار نمود: بر مبنای ماده ۶ قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، اشخاصی که میزان فروش آنها تا ۵ برابر فروش دوره مشابه سال قبلی است که مالیات آنرا به سازمان پرداخت کرده اند، می توانند تا همان حد صورتحساب فروش دارای اعتبار صادر کنند. برای مثال شرکتی که تا زمستان ۱۴۰۱، ۱۰۰ میلیون فروش داشته و مالیات خویش را پرداخت کرده باشد، اگر در زمستان سال ۱۴۰۲ به همین میزان فروش داشته باشد، می تواند صورتحساب را بگونه ای برای خریدار صادر کند که خریدار از اعتبار مالیات بر ارزش افزوده ای که پرداخت کرده برخوردار شود.
معاون پژوهشی سازمان امور مالیاتی اضافه کرد: اگر میزان فروش از سال قبل بیشتر باشد، کارپوشه غیر فعال شده و شخص باید نسبت به افزایش سقف فروش خود با رفتن به سازمان امور مالیاتی اقدامات لازم را صورت دهد. زمانیکه ترتیب پرداخت داده شود، حد مجاز فروش افزایش خواهد یافت.

منبع: