دستمزد در دست انداز وزارت بهداشت

به گزارش اجاره، عضو شورایعالی کار اظهار داشت: اگر مرکز آمار ایران بعنوان مرجع مورد پذیرش است پس تمام اعداد آن باید ملاک باشد؛ اما هم اکنون با اعداد این مرکز از جانب دولت و کارفرمایان گزینشی برخورد می شود.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، چرا با وجود این که چند روز بیشتر به پایان سال ۱۴۰۲ باقی نمانده هنوز سبد معیشتی و حداقل دستمزد جامعه کارگری مشخص نشده است؟ محسن باقری، عضو شورایعالی کار به مهر اظهار داشت: سه ضلع تصمیم گیر (نمایندگان جامعه کارگری، کارفرمایی و دولت) بر یک سری مبانی توافق کرده اند و قرار شده نرخ قیمت هایی که مرکز آمار ایران اعلام نموده و هم بر مبنای بعد خانوار که طبق سرشمار سال ۱۳۹۵ در کشور برای جامعه شهری ۳.۳ و برای جامعه روستایی ۳.۴ است، عدد تعیین شود.
وی اضافه کرد: این مبانی از جانب نمایندگان جامعه کارگری پذیرفته شده و قرار شد اعداد محاسبه و استخراج شده بعنوان سبد معیشتی اعلام گردد.
جامعه کارگری و فاصله ۳ عدد
این نماینده جامعه کارگری در شورایعالی کار افزود: با وجود این که ما سبد میانگین کشوری را در جلسات چانه زنی عدد ۲۴ میلیون و ۵۰۴ هزار تومان اعلام نموده بودیم، بر مبنای تاکید بر این که آمارهای اعلامی باید بر اساس دهک چهارم باشد این رقم را تعدیل کردیم.
باقری در توضیح بیشتر اظهار داشت: طبق محاسبات توان خرید دهک چهارم که عدد ۱۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان را نشان می دهد، نمایندگان جامعه کارگری این عدد را پذیرفت و قرار شد که این عدد مبنا قرار گیرد؛ اما گروه کارفرمایی نمی پذیرد و دولت هم رقمی اعلام نکرده است. گروه کارفرمایی بر مبنای محاسبات خود عدد ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را فعلا مدنظر قرار داده است.
عضو شورایعالی کار ضمن اشاره به نظر وزارت بهداشت، اظهار داشت: وزارت بهداشت بر کاهش کالری از سبد خانوار پافشاری دارد. در نتیجه مجموع این بحث ها سبب شده فعلا روی عدد سبد معیشتی توافق به دست نیامده و تعیین آن به جلسات آتی موکول گردد.
اصرار وزارت بهداشت در کاهش کالری سبد معیشتی
اعتقاد وزارت بهداشت اینست که جامعه کارگری که برخی هم جز مشاغل سخت هستند نیازی به گوشت، برنج و غلات ندارد؟ باقری در این خصوص اظهار داشت: نمایندگان جامعه کارگری بارها بر عدم تغییر سبد معیشتی تاکید کرده اند اما واکنش ها اینست که این سخنان غیرکارشناسی بوده ضمن این که متهم به فرافکنی می شویم. وزارت بهداشت نمایندگان جامعه کارگری را در اندازه ای نمی داند که در رابطه با تغذیه کارگران نظری داشته باشند. با وجود این که سوالات گوناگونی را مطرح کرده ایم در نهایت متهم به بی سوادی و این که کار علمی نمی دانیم، شده ایم.
وی بیان نمود: سخن نمایندگان جامعه کارگری اینست که اگر بر مبنای نظرات وزارت بهداشت جامعه رو به افزایش وزن رفته و برای رفع این چاقی میزان کالری ها را تغییر داده اند چرا میزان روغن که در سبدهای جهانی جایگاهی ندارد بدون تغییر در سبد معیشتی نگه داشته شده است. اگر در رابطه با افزایش وزن افراد نگرانی وجود دارد، بنا به سفارش های پزشکی مصرف روغن باید کاهش پیدا کند. چرا حجم روغن ثابت مانده اما میزان و سهم میوه جات از ۲۸۰ گرم به ۲۰۰ گرم تقلیل پیدا کرده است؟
آیا میوه سبب چاقی افراد می شود؟!
سفره کوچک کارگران نگرانی اضافه وزن دارد؟
پرسش اینست که اگر برخی مدیران دولتی نگران افزایش وزن در جامعه هستند چرا از جامعه کارگری که به اذعان همگان سفره کوچکی دارند شروع کرده اند؟ نایب رییس کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران در این خصوص اظهار داشت: رویکرد سخن به تمام افراد جامعه است و دو سبد عرضه شده که یک سبد مقرون به صرفه بوده و سبد دوم سبد مطلوب است؛ البته در کلان اگر بخواهیم تعریفی از آنها داشته باشیم معیشت، حداقلی است که ملاک تعیین دستمزد جامعه کارگری قرار داده شده است.
از حقیقت تا فرافکنی
از سوی دیگر اگر نگرانی در رابطه با اضافه وزن افراد وجود دارد باید درصدی از تعیین دستمزد به فعالیتهای ورزشی و هزینه باشگاه ها اختصاص پیدا کند که در کنار سلامت جسم تضمین کننده سلامت روان هم است. آیا عددی برای سلامت روحی جامعه کارگری در نظر گرفته شده است؟ آیا توجه می شود اگر دخل و خرج در خانواده ای با یکدیگر سنخیت نداشته باشد و فاصله زیاد باشد به لحاظ روحی چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ آیا درصد افسردگی و اعتیاد در جامعه کارگری رصد می شود؟ باقری اظهار داشت: اگر به فرافکنی متهم نشویم نمایندگان جامعه کارگری به مجموعه های دولتی، نیمه دولتی و خصوصی که مجموعه هایی بدون فعالیت دارند سفارش می کند رقم شهریه ها را نیم بها کنند تا افراد جامعه در کنار تغذیه، ورزش هم یکی از فعالیت روزانه آنها باشد. در نتیجه رفع اضافه وزن به این شکل باید پیگیری شود نه این که از سبد کالری که حداقلی است کم شود.
وی اظهار داشت: آیا اگر روی کاغذ نوشته شود افراد گوشت نخورند، کسی گوشت نمی خورد؟ آیا مقرر است فرهنگ غذایی جامعه روی کاغذ تغییر کند؟ مثلا در سبد غذایی که برای جامعه کارگری تعریف شده چای وجود ندارد در حالیکه یکی از نوشیدنی های روزانه هر ایرانی چای است. در حالیکه در همین جلسات که سه گروه نمایندگان کارگری و کارفرمایی و دولت درحال چانه زنی در رابطه با سبد معیشتی هستند، امکان دارد چند لیوان چای نوشیده شود.
عضو شورایعالی کار تصریح کرد: اگر در رابطه با جامعه کارگری درحال تصمیم گیری هستیم باید به نظر و صدای آنها هم توجه داشت که نمایندگان آن تاکید دارند میزان کالری در سبد معیشتی کارگری باید حفظ شود.
وی افزود: همینطور شعار اینست که درشت مغذی ها کمتر شده و ریز مغذی ها جایگزین آن شوند در حالیکه با کم شدن میوه، گوشت و… چیزی اضافه نشده است. به اعتقاد نمایندگان جامعه کارگری این رویه منجر به غنی شدن سبد معیشت کارگران نشده و فقط در جهت ارزان سازی، گرم آن درحال کاهش است.
بازی با اعداد
اگر در سبد معیشت مقرر است ریزمغذی ها جایگزین درشت مغذی ها شوند امروز یک کیلو بادام درختی حدود ۶۵۰ هزار تومان است؛ این عدد حتی برای حبوبات بالاتر از هر کیلو گرم گوشت مرغ است. اگر هر کیلو گوشت مرغ حدود ۷۸ هزار تومان است و لوبیا سفید (فله ای) ۱۰۳ هزار تومان قیمت گذاری شده است. آیا قیمتها در بازار رصد می شود؟ نرخ ها از چه ماخذی مبنا قرار می گیرند.
باقری اظهار داشت: پیشنهاد ما این بود روزانه ۵ گرم گردو، ۳.۵ گرم پسته و ۲.۵ گرم بادام زمینی در جهت تعیین شدن ریزمغذی ها به سبد معیشت اضافه شود. از حبوبات مانند عدس، لوبیا و… کم شد و این دانه ها افزوده شد که عدد زیادی نیست و روزانه ۱۱ گرم می شود. مابه التفاوت این جابجایی اقلام برای کارفرمایان عددی نمی شود؛ اما در جهت بهبود سبد معیشت، تأمین شدن ریزمغذی ها کمک کننده هستند. این نظر جامعه کارگری بود که در جلسه اعلام گردید.
وی اظهار داشت: یکی از اشکالات ما در رابطه با اعداد و اقلام اینست که آنجایی که اعداد مرکز آمار ایران به نفع کارفرما است پذیرفته و جایی که به نفع این بخش نیست رد می شود.
وی اظهار داشت: اگر مرکز آمار ایران بعنوان مرجع مورد پذیرش است پس تمام اعداد آن باید ملاک باشد. جامعه کارگری این مرکز را بعنوان مرجع قبول کرده اما هم اکنون با اعداد مرکز آمار گزینشی برخورد می شود.
وی تصریح کرد: اگر به لحاظ نظر کارشناسی و رقم درست، جلو برویم تفاوتی در محاسبات وجود نخواهد داشت.
آیا تا آخر سال حداقل دستمزد تعیین می شود؟
باقری اظهار داشت: تمام اعضا باید پایبند به قانون باشند. جامعه کارگری حداقل ها را در نظر گرفته و برای خرید و تأمین مثلا برنج نیم کیلو برنج ایرانی و نیم کیلو خارجی در سبد معیشتی لحاظ کرده است تا قیمتها تعدیل شود. هم اکنون حد وسط رو به پایین را نمایندگان جامعه کارگری ملاک قرار داده اند و عدد میانه باشد و رقم سبد خوردنی ها و آشامیدنی ها عدد ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان را نشان داده است که مبتنی بر آمارها و داده های علمی و اقتصادی می باشد.
جامعه کارگری یکپارچه عمل نمی کند
در حالی که یکی از نمایندگان جامعه کارگری در شورایعالی کار عددی را اعلام می کند علیرضا میرغفاری، عضو دیگر شورایعالی کار و نماینده جامعه کارگری در رابطه با حداقل دستمزد ۱۴۰۳ کارگران به مهر گفته بود، طبق نرخ تورم ۴۲.۵ درصدی بهمن سال جاری، همینطور بر مبنا دهک چهارم و بعد خانوار ۳.۳ (طبق سرشماری سال ۱۳۹۵) و هم مطالعات انستیتو تغذیه ایران عدد سبد معیشتی مطلوب ۲۱ میلیون و ۶۶۸ هزار تومان به دست می آید. این عدد سبد معیشتی مطلوب بدون در نظر گرفتن تورم انتظاری سال ۱۴۰۳ است.

منبع: