وزارت اقتصاد: برکناری خاندوزی کذب است

به گزارش اجاره، وزارت اقتصاد اعلام نمود: شایعه سازی در رابطه با تیم اقتصادی دولت می تواند خواسته یا ناخواسته ابزار دیگری ضد دولت و مردم ایران در جنگ تحمیلی اقتصادی باشد.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به شایعاتی در خصوص برکناری احسان خاندوزی از وزارت اقتصاد، توضیح داد: شایعه برکناری برخی مسؤولان اقتصادی دولت قبل از آنکه یک شایعه باشد با واکنش یک چهره سیاسی به شایعه ای که معلوم نیست اساساً وجود داشته؛ به صورت گسترده در بعضی رسانه ها منتشر گردید و به دنبال همین خبر ساختگی، موجی از اخبار و تحلیل هایی برای بی ثبات جلوه دادن تیم اقتصادی دولت در رویارویی با مسائل اقتصادی منتشر گردید.
دولت سیزدهم بدون شک و حتی به اذعان خیلی از منتقدان در بهبود شاخصهای اقتصادی کارنامه موفقی داشته است اما به هر حال عبور از اقتصاد بحران زده ای که به این دولت میراث رسید؛ علاوه بر آنکه آثار دراز مدتی خواهد داشت، زمان بر هم بوده است.
اقتصاد ایران در انتها دولت دوازدهم با ناترازی های مزمن در حوزه های مختلف اقتصادی، نرخ ناپایدار و پایین رشد اقتصادی و سرمایه گذاری منفی دست و پنجه نرم می کرد و کوشش کرد تا با برنامه های اصلاحی از این بحران ها عبور کند.
مروری بر شاخصهای اقتصادی حکایت از تغییر مسیر اقتصاد از رکود به ریل رونق و توسعه دارد؛ تداوم رشد اقتصادی در تمام فصول دولت سیزدهم و ثبت نرخ رشد اقتصادی در ۹ ماهه سال ۱۴۰۲ با نفت مثبت ۶.۷ درصد و بدون نفت مثبت ۴.۲ درصد از شاخصهای آماری است که آثار مثبت اقدامات را نشان داده است. همینطور طبق گزارش مرکز آمار در ۹ ماهه سال ۱۴۰۲ تشکیل سرمایه ثابت کل ۴.۷ درصد رشد کرده و تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در دو سال فعالیت دولت سیزدهم با رشد مثبت ۸.۱ درصدی همراه بوده، در حالیکه این شاخص در دوره چهارساله دولت دوازدهم در مجموع منفی ۳۳.۹ درصد رشد داشت. یکی دیگر از آماری که در قسمت کلان اقتصاد موید توقف روند گذشته و حرکت در راه رونق اقتصاد است، کاهش نرخ بیکاری است.
نرخ بیکاری در سال ۱۴۰۲ برابر ۸.۱ درصد بوده که این کاهش باوجود رشد مشارکت اقتصادی رقم خورد و از نتیجه بخش بودن اقدامات دولت در حوزه بهبود محیط کسب و کار، بازگرداندن کشور به ریل رشد اقتصادی مثبت و همینطور هموار کردن مسیر سرمایه گذاری ها و تشکیل سرمایه در اقتصاد حکایت دارد. طبق گزارش مرکز آمار در ۹ ماهه سال ۱۴۰۲ تشکیل سرمایه ثابت کل ۴.۷ درصد رشد کرده است.
در زمینه تثبیت نرخ ارز هم دولت پارسال کارنامه قابل قبولی داشت و در کنار سیاست های دولت برای مهار تورم از راه مهار رشد نقدینگی و انضباط بخشی مالی، تمام سناریوهای بدبینانه در رابطه با نرخ ارز هم با برنامه ریزی دولت در هم ریخته شد اما طبیعتاً در جنگ اقتصادی و اقداماتی نظیر حمله تروریستی رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق، جنگ ارزی هم به قوت خود باقی است و دولت همزمان با کوشش برای باز گرداندن اقتصاد به ریل توسعه و رونق، در جبهه جنگ ارزی و تلاش طرف مقابل برای بی ثبات کردن اقتصاد درحال نبرد است. دولت در این کارزار، ایجاد آرامش و رفاه مردم را از اهداف اصلی خود می داند و در کنار بهبود شاخصهای اقتصادی کشور می کوشد تا از معیشت مردم در مقابل جنگ اقتصادی محافظت کند.
در این میان شایعه سازی در رابطه با تیم اقتصادی دولت که بی وقفه درحال کوشش برای عبور از این شرایط است؛ می تواند خواسته یا ناخواسته ابزار دیگری ضد دولت و مردم ایران در این جنگ تحمیلی اقتصادی باشد چون که علیرغم تمام فشارها، القای بی ثباتی و نا اطمینانی خود به انتظارات تورمی دامن می زند.

منبع: