توافق ۱۵ بندی گمرکات ایران و پاکستان برای تسهیل و توسعه تجارت

اجاره: روسای گمرکات ایران و پاکستان با هدف تسهیل و توسعه تجارت در اسلام آباد مذاکره و در ۱۵ بند برای رفع موانع گمرکی توافق کردند.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، محمد رضوانی فر در دیدار با فرید اقبال عضو هیأت فدرال درآمدی و رییس کل گمرک پاکستان با هدف تسهیل و توسعه تجارت و رفع موانع گمرکی در ۱۵ بند توافق کردند که با عملیاتی شدن آن مبادلات تجاری میان دو کشور بیشتر می شود. عملیاتی کردن تبادل الکترونیکی داده ها و اطلاعات با تشکیل تیم اجرائی از طرف دو طرف، ارائه تسهیلات گمرکی برای تسهیل تهاتر کالایی در منطقه آزاد چابهار و امکان تردد کامیون های ایرانی به عمق سرزمینی پاکستان همچون توافقات بین ایران و پاکستان بود.
از دیگر توافقات میان رؤسای گمرکات ایران و پاکستان شامل لزوم همکاری شرکت های پاکستانی با ناوگان حمل و نقل ایرانی، افزایش ظرفیت پذیرش کامیون ها در مرزهای مشترک گمرکی خصوصاً در سمت پاکستان و تاکید بر کاهش هزینه های ترخیص کالا، لزوم هماهنگی در زمان فعالیت مقامات گمرکی و سازمان های همجوار در دو سوی مرز مشترک و توسعه کارنه تیر در مرز مشترک دو کشور در ریمدان و پیشین بوده است. بررسی عملکرد بازارچه های مرزی و ارزیابی شرایط موجود، درخواست طرف پاکستانی برای صدور مجوز پذیرش صادرات برخی کالاهای اساسی نظیر برنج از مرزهای گمرکی مشترک، بررسی دلیلهای تفاوت نرخ هزینه های حمل از گمرکات ایران به مقصد پاکستان در مقایسه با سایر گمرکات و رفع آن و بررسی درخواست برای تسهیل صادرات دام زنده شامل گاو، گوساله، شتر و گوسفند از پاکستان به ایران همچون این توافقات است.
همچنین تنظیم تقویم زمان بندی شده برای انجام ملاقات مرزی مشترک بین مسئولان دو گمرک، درخواست تسریع در بررسی موافقت نامه گشایش دروازه مشترک مرزی در میرجاوه، تهیه بسته اجرائی مورد توافق طرفین بمنظور تسهیل تردد در مرزهای مشترک، تعیین و معرفی دو نفر رابط از هر دو طرف برای پیگیری مسائل اضطراری از دیگر مواردی بوده که مورد توافق طرفین قرار گرفت. در این جلسه از رییس کل گمرکات پاکستان برای حضور در اجلاس رؤسای گمرکات کشورهای عضو اکو در تهران دعوت به عمل آمد.

منبع: