در گفت وگو با اجاره مطرح شد؛ ارس روی ریل توسعه

اجاره: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس ضمن تشریح طرح های گردشگری و صنعتی این منطقه از توسعه آن در بخش های مختلف آگاهی داد.

مجید کیانی در گفت و گو با خبرنگار مهر درباب وضعیت تولید و صادرات ارس در سال ۱۴۰۲، اظهار نمود: تولیدات ما در دو حوزه کشاورزی و صنعتی است، سال قبل مجموع تولیدات بخش صنعت و کشاورزی ۲۰ همت بود که به لحاظ وزنی نیز ۱۲ درصد شاهد رشد نسبت به سال ۱۴۰۱ بودیم، در بخش کشاورزی و صنعت در مجموع ۳۴۳ هزار تن وزن تولیدات در این منطقه بود.
افزایش سرمایه گذاری در ارس
وی ضمن اشاره به جذب سرمایه گذار اظهار داشت: سال ۱۴۰۲ سال جهش در سرمایه گذاری ارس بود که در تاریخ ارس اتفاق مهمی رخ داد، معرفی ظرفیت ها و فرصت های ارس برای سرمایه گذاری نتیجه حضور در نمایشگاه های داخلی و خارجی بود که نتایج آن در آمار و ارقام بطورکامل مشهود بود.
وی افزود: ۱۰۲ همت تقاضای سرمایه گذاری داشتیم که با رشد فزاینده ای روبه رو بود و حدود ۷۰ همت از این طرح ها تصویب گردید و به لحاظ اجرائی نیز ۹ همت در زمین طرح اجرا شده است.
کیانی در ارتباط با توسعه زیرساخت ها و ایجاد زمین، اضافه کرد: سرمایه گذاران مختلف مشکل زمین داشتند، اما وقتی به میدان می رفتیم اراضی خالی را می دیدیم چونکه در عرصه زیرساخت ها سرمایه گذاری رخ نداده بود و عده ای نیز زمین ها را دریافت و طرح ها اجرا نشده بود.
وی تصریح کرد: زیرساخت ها توسعه داد شده و عملیات عمرانی دو سایت صنعتی سرعت بخشیده شد و عملیات عمرانی فاز سه ارس هم به پایان رسید و کارگروهی تشکیل و اراضی بلااستفاده و بیش از ۳۵ هکتار از اراضی یک و دو و صنایع سنگین جلفا پس گرفته شد؛ ارس مشکلی در زمین ندارد و هر سرمایه گذاری متناسب با خوشه صنعتی آماده واگذاری است.

مهم ترین اقدامات عمرانی ارس
وی در ادامه در ارتباط با مهم ترین اقدامات عمرانی ارس اظهار داشت: یکی از پروژه های مهم ارس جاده مرند-جلفا بود که تکمیل آن به تأخیر افتاده بود و به اعتقاد من باید بزرگراه شود، اما در گام اول باید دو بانده شود.
مدیرعامل منطقه آزاد ارس تصریح کرد: منطقه آزاد ارس با راه و شهرسازی توافق کرده بود که قسمتی از آنرا بسازد، شش کیلومتر آن در بهمن ۱۴۰۱ زیر بار ترافیکی رفت و اوایل ۱۴۰۲ نیز رسماً راه اندازی شد و سه کیلومتر آن هم آماده افتتاح بوده و سه کیلومتر بعدی سال ۱۴۰۳ به پایان می رسد.
وی افزود: از پروژه دیگر نیز می توان به فازهای صنعتی، ایجاد جاده ساحلی و میدان خانواده در ورودی جلفا اشاره نمود.
وی همین طور خاطرنشان کرد: در شهرستان خداآفرین نیز اقدامات عمرانی خوبی انجام شد که مهم ترین آن پروژه مدارس کانکسی بود، در سطح ارس مدارس کانکسی برداشته شد و در شهرستان جلفا نیز با اداره کل نوسازی مدارس توافق شده و اقدامات شروع می شود.
ارس، پیشگام در رفع موانع تولید
وی در ارتباط با اقدامات انجام شده در جهت شعار سال اذعان داشت: قسمتی از موانع تولید مسائل بین المللی است و عمده آن مربوط به تحریم های ظالمانه است، اما در این سال ها با یک سری تحریم داخلی هم روبه رو بودیم که مسئولین باید مرتفع کنند.
وی بیان نمود: موانع تولید کشور ما بسیار است، نمونه آن سیاست های ارزی است، کشور به لحاظ تحریم باید اداره و بودجه ارزی مدیریت شود، تصمیمات گرفته شده خوب بوده، اما در اجرا مشکل داریم.
وی متذکر شد: رفع تعهد ارزی نیز سال قبل با مشکلات بسیاری مواجه بود و راهکارهایی باید برای برگشت ارز به کشور اتخاد شود.
کیانی افزود: مانع دیگر عدم هماهنگی دستگاه ها در ارائه مجوزها بود، قانون تسهیل مجوزها کمک بسیاری کرد اما بازهم مشکل عدم هماهنگی و بین دستگاه ها وجود دارد.
وی اضافه کرد: مانع تولیدی دیگر هم در استان وجود دارد که در مسافرت هیأت دولت عنوان شد و آن بحث نیروی کار است، امیدواریم با نظارت دستگاه ها مشکل جمعیتی نیز برطرف می شود.
وی افزود: مسکن در جلفا ارزان تر از تبریز تمام می شود، درحالیکه در تبریز و شهرهای بزرگ با معضل مواجه هستیم، سال قبل برای ۱۷۰۰ نفر در جلفا اشتغال زایی شد که نشان از آنست تولید باوجود مشکلات تورمی شدت گرفته است.

گردشگری ارس روی ریل توسعه
کیانی درباب وضعیت گردشگری ارس نیز اظهار نمود: یکی از مهم ترین اقدامات ما در ایجاد زیرساخت ها و مناظر طبیعی در ارس بود که در قالب ژئوپارک خودرا نشان داد، یک سری اقدامات هم دنبال شد که شاهد رشد فزاینده در گردشگری ارس بودیم، یکی از آنها ژئوپارک ارس بود که ثبت جهانی شد
و کار عمرانی ۳۲ ژئوسایت نیز انجام عمرانی شد که سبب افزایش گردشگران شدند.
وی افزود: شرایط جدیدی در حاشیه رود ارس به وجود آمد چونکه از مهم ترین مزیت های این منطقه رود ارس است و ایمنی در بازدید از آن وجود نداشت تا قدم بزنند، مجموعه پیاده روی ارس را سال ۱۴۰۲ تعبیه کردیم، جزیره گردشگری ارس هم سال قبل کلنگ خورد و داخل رود ارس کار شده و امسال با جدیت تکمیل آن دنبال می شود، بازار ارس نیز ساماندهی و نظارت بر قیمت و بازرسی بر کیفیت محصولات نیز افزایش پیدا کرد.
وی با اشاره به اینکه سال قبل دوربین تردد شمار بیش از ۳ میلیون و ۱۱ هزار خودرو در ورود به منطقه آزاد ارس ثبت کردند، اظهار داشت: طی دو سال قبل با نصب کیو آر کد نظرسنجی از وضعیت مهمانسراها، هتل ها و… انجام شد و همه می دانستند رصد می نماییم، از این نظرسنجی ها در بهبود وضعیت استفاده کردیم و همچنان این کیو آر کدها وجود دارند و شاهد رشد در گردشگری هستیم، اما این ظرفیت ها باید تقویت شوند و برنامه های بسیاری داریم تا تفریحات سالم را افزایش دهیم.
مدیرعامل منطقه آزاد ارس تصریح کرد: ارس برای والیبال ساحلی کاندید شده و مجموعه ای از آن با همکاری فدراسیون ایجاد می شود تا مسابقات بین المللی را برگزار نماییم.
وی افزود: در بحث موتور سواری و خودرو نیز مسابقات بسیاری برگزار و به ظرفیتهای گردشگری ارس افزوده شد، مسابقات دوچرخه سواری هم برگزار می گردد.
وی اضافه کرد: مسابقات ماهیگیری در سطح کشوری در خداآفرین برگزار شد و امسال نیز برگزار می شود و از سد خداآفرین در بحث قایق سواری و دیگر مسابقات نیز استفاده می نماییم، مشکلات پارک قایقرانی حاشیه سد خداآفرین هم رفع شد.
کیانی اظهار داشت: در گردشگری تسلط خوبی داریم و توسعه گردشگری ارس را در زون های مختلف پیش بینی می نماییم و بدنبال آن هستیم تا گردشگری را به داخل مزارع، صنایع و گلخانه ها ببریم.

ارس، قطب گلخانه هیدروپونیک در غرب آسیا
وی همین طور در ارتباط با استراتژی در بهره برداری از گلخانه ها هم تصریح کرد: راندمان از آب در گلخانه ها ۱۰ برابر کشاورزی سنتی بوده و محصولات آن ارزآوری بسیاری دارند و در کنار آن از زمین هایی که مطلوبیت چندانی نداشتند هم استفاده کردیم، از طرفی صادرات آن نیز ارزآوری داشت و موضوع دیگر هم اشتغال زایی بود.
وی اضافه کرد: حالا ۵۰۸ هکتار اراضی برای کشت گلخانه ای اختصاص یافته و گلخانه هایی با وسعت ۸۰ هکتار در یک دهنه داریم که در دنیا بی نظیر هستند چونکه ارس قطب گلخانه هیدروپونیک در غرب آسیا است.
وی اظهار داشت: گلخانه های ارس در رکورد جهانی تولید می کنند، ۵۵۰ تن در هکتار گوجه فرنگی تولید کردیم و پیش بینی می نماییم به ۲۰۰۰ هکتار برسانیم.
کیانی ضمن اشاره به راهبردهای اتخاذ شده در بخش صنعت نیز اظهار داشت: جلسات جهش تولید با سرمایه گذاران بصورت خوشه به خوشه برگزار شد و اعتقاد دارم موانع باید از سر راه تولیدکننده برداشته شود چونکه بخش خصوصی راه خودرا بلد است البته باید آموزش ببیند و با معضلات آشنا شود و ما بر افزایش راندمان واحدهای تولیدی تاکید داریم و با رفع موانع که به نهادهای دولتی مربوط است، مرتفع می شوند.
وی خاطرنشان کرد: راه دوم ترویج و تشویق به سمت صادرات است، مرکز خدمات صادرات راه اندازی شده و آموزش می دهیم تا صادرات افزایش و تولید توجیه بیشتری یابد.
وی افزود: یک سری موانع داخل خود بخش خصوصی است که از ابزارهای قانونی استفاده و وساطت می نماییم تا روی ریل تولید بیافتند.
وی اضافه کرد: مورد بعدی تشویق به تولید بدون کارخانه است در ارس چند واحد این کار را انجام می دهند و برند معروف مواد بهداشتی در کشور در ارس تولید می شود چونکه ظرفیت واحدهای تولیدی ما بسیار است و با حداقل ظرفیت تولید می نماییم.
کیانی در آخر تصریح کرد: برخی مشکل سرمایه در گردش دارند که با یکی از بانکها توافق کردیم بانک وسط بیاید و کمک بکند و اگر موفق شویم ال سی داخلی بانکها نقش آفرینی کنند، قسمتی از مشکلات سرمایه در گردش برطرف می شود.

منبع: