خاندوزی: رقم واقعی سرمایه گذاری خارجی بیش از ۵ و نیم میلیارد دلار است

به گزارش اجاره، وزیر اقتصاد با اعلان اینکه نوع سیاست های ارزی دولت سبب شده خیلی از سرمایه گذاران از اعلام رقم واقعی سرمایه خود طفره بروند، اظهار داشت: رقم واقعی سرمایه گذاری بیش از ۵.۵ میلیارد دلار است.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، سید احسان خاندوزی در آئین تجلیل از فعالان اقتصادی خوش رفتار (طرح تراز) اشاره کرد: متأسفانه تنظیم تاریخی کارهای اقتصادی در کشور اینطور رقم خورده است که شما، هر چه بدحساب تر باشید، موفق تر خواهید بود و بنا بر این است که شاهد نوعی تنافر بین منافع عمومی ملت و منافع خصوصی بخش خصوصی هستیم که این تنافر، باید تبدیل به همگرایی شود.
وزیر اقتصاد بیان کرد: در طول سالیان، تنظیم رابطه دولت و بخش خصوصی، به گونه ای انجام شده است که نه در پشتیبانی از تولید کنندگان، بلکه به کام رانت جویان و فراریان و بدحسابان مالیاتی و گمرکی و.. باشد که فقط بلدند از نقاط ضعف نظام ارزی و مالی کشور بهره گیرند و سودهای بسیار کلان ببرند.
وی اشاره کرد: متأسفانه منفعت این هزینه های غیر ضرور تحمیل شده به اقتصاد کشور را گروه هایی می برند که نه تا کنون اختراعی کرده اند، نه زحمت تأسیس کارخانه ای را کشیده اند و نه حتی بازاریابی کرده اند.
خاندوزی خطاب به برگزیدگان طرح تراز اظهار داشت: ما در وزارت اقتصاد، دبیرخانه ای برای طرح تراز فعال کرده ایم که برای شما و بقیه شرکت های برگزیده، خدمات و پیگیری های لازم را انجام خواهند داد و اگر بخواهم خیلی خودمانی بگویم، از این پس، شما یک یار در وزارت اقتصاد دارید که که اگر روزی بنا شد، از کمک های ویژه ای در امور گمرکی، مالیاتی و … بهره مند شوید، آنها به شکل ویژه ای پیگیری آنرا بر عهده خواهند گرفت.
وزیر اقتصاد خطاب به شرکت کنندگان در در آئین تجلیل از فعالان اقتصادی خوش رفتار اظهار داشت: این را مطمئن باشید، ما در دولت می فهمیم که شما می توانستید مثل عده ای دیگر، راه های غیر رسمی را بروید اما به سبب اخلاق حرفه ای و ملی، راه دیگری را انتخاب نموده اید و به همین خاطر خودمان را موظف می دانیم از شما حمایت نماییم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی دستاوردهای وزارت اقتصاد در موضوعات مربوط به ساده سازی نظام مجوزها، کاهش تشریفات رسیدگی های گمرکی و مالیاتی و الکترونیکی شدن خیلی از پروسه ها و بی نیازی افراد از مراجعه حضوری، یکی از موفقیت های چشم گیر این وزارتخانه را، اجرای صحیح تبصره ۱۸ قانون بودجه عنوان نمود و اظهار داشت: ما روزی به وزارت اقتصاد آمدیم که شاید حداکثر دو هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ ترجیحی ۱۳ – ۱۴ درصدی تبصره ۱۸ داشتیم اما امسال برای سومین سال متوالی، حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان از این محل، تسهیلات داریم.
وی در ادامه و در پاسخ به سوالات حضار، با تکیه بر ضرورت واقعی شدن عدد سرمایه گذاری خارجی و بیان این که رقم واقعی آن در سال ۱۴۰۲ بالاتر از عدد (بیش از پنج و نیم میلیارد دلار) اعلام شده است، اظهار داشت: نوع سیاستگذاری هایی که مقام ارزی داشته، باعث شده است که بخش های زیادی تمایل به این داشته باشند که عدد واقعی سرمایه گذاری خودرا پنهان کنند.
وزیر اقتصاد اضافه کرد: من در جریان افتتاح یک طرح، با یک سرمایه گذار خارجی صحبت می کردم؛ او می گفت بخاطر برخی سیاست های ارزی شما، من نه پیش شما آمده ام و نه فیپا گرفته ام و نه در آمار سرمایه گذاری شما هستم، چون محاسبات بانک مرکزی، درباب نحوه برگشت ارز، موجب می شود، متضرر شوم.
خاندوزی همین طور درباب موضوع عوارض صادراتی به عنوان یکی از دغدغه های فعالان اقتصادی گفت: لیست عوارض صادراتی، یکی از پر چالش ترین موضوعات ما در سال قبل بود.
وی اضافه کرد: لیست اولیه عوارض صادراتی سال ۱۴۰۱ در زمانی تعریف شد که وزارت صمت، سکاندار رسمی نداشت و نوعی اغتشاش در این خصوص حاکم بود.
خاندوزی اظهار داشت: با توجه به این که در مورد برخی مصادیق مربوط به لیست عوارض صادراتی، بحث های جدی وجود دارد، امیدوار هستم در برنامه هفتم توسعه، در این خصوص تعیین تکلیف صورت گیرد و ما البته کمک خواهیم کرد و امیدواریم همه اجزای تیم اقتصادی دولت هم همراهی کنند تا یک لیست قابل دفاع به لحاظ کارشناسی تهیه نماییم.

منبع: