تمدید معافیت متحدان آمریکا از تعرفه های فولاد

اجاره: کاخ سفید در بیانیه ای اعلام نمود دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، وضع تعرفه های فولاد و آلومینیوم برای اتحادیه اروپا، مکزیک و کانادا را تا اول ژوئن به تاخیر خواهد انداخت تا قراردادهایش با آن ها را نهایی کند.

به گزارش اجاره به نقل از بلومبرگ، طبق بیانیه کاخ سفید، دولت آمریکا با آرژانتین، استرالیا و برزیل به توافق رسیده است و جزئیات این توافقات بزودی نهایی خواهد شد. آمریکا همینطور معافیت های موقتی برای اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک را به مدت ۳۰ روز تمدید کرد تا به آن ها برای مذاکرات بیشتر فرصت دهد.

کاخ سفید اعلام نمود در همه این مذاکرات دولت به سهمیه ای متمرکز شده که واردات را محدود کرده، از صادرات مجدد جلوگیری می کند و از امنیت ملی حمایت خواهد نمود. این توافقات، استراتژی موفق ترامپ برای رسیدن به نتایج مطلوب با متحدانش برای پشتیبانی از امنیت ملی و پرداختن به چالش های جهانی برای صنایع فولاد و آلومینیوم را منعکس می کند.

ترامپ در مارس بعد از این که یک گزارش دولتی نشان داد صادرات فلزات خارجی، منافع امنیت ملی را به مخاطره انداخته است، تعرفه ۲۵ درصدی را برای واردات فولاد و تعرفه ۱۰ درصدی را برای واردات آلومینیوم وضع کرد. وی به رابرت لایتیزر، نماینده تجاری آمریکا، دستور داد با کشورهایی که به دنبال تبدیل معافیت موقتی خود به معافیت دائمی هستند، مذاکره کند.

معافیت ها برای اتحادیه اروپا و پنج کشور دیگر قرار بود در اول ماه مه به آخر برسد. تصمیم رییس جمهور آمریکا برای به تاخیر انداختن اجرای تعرفه ها، مهلت جدیدی به متحدان این کشور می دهد که تلاش می کنند از تعرفه های فلزات به صورت دائم معاف شوند. همینطور بعنوان یک ژست حسن نیت برای مذاکره کنندگان کانادایی و مکزیکی دیده می گردد که سرگرم مذاکره با آمریکا برای بازبینی توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی هستند.

ترامپ معافیت دائمی را دستاویزی برای رسیدن به قرارداد نفتا قرار داده است با این حال در این مذاکرات هنوز چشم اندازی از توافق دیده نمی گردد. کانادا بزرگترین صادرکننده فولاد به آمریکا است.

تلافی اروپا

همزمان با تمدید این معافیت، بن بست میان آمریکا و اتحادیه اروپا که بزرگترین بلوک تجاری جهان است، ادامه پیدا می کند. مقامات اروپایی می گویند تعرفه های آمریکا مقررات تجارت بین المللی را نقض می کند و تهدید کرده اند با وضع تعرفه برای برندهای آمریکایی مانند هارلی دیویدسون، تلافی کنند.

دولت ترامپ بدنبال واداشتن کشورها برای پذیرفتن سهمیه هایی درباره میزان فولاد و آلومینیومی که به آمریکا صادر می کنند، است. کاخ سفید بعد از این که سئول سهمیه ۷۰ درصدی میانگین صادرات فولاد خود به آمریکا بین سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ را پذیرفت، در مارس کره جنوبی را از این تعرفه ها به صورت دائم معاف کرد.

حرکت ترامپ به سمت اعمال موانع تجاری در سال جاری، نگرانی هایی را نسبت به انتقام جویی متقابل برانگیخته که ممکن است به اعتماد مصرفی لطمه زده و توسعه اقتصادی جهانی را در سال های آینده مهار کند.

دولت انگلیس روز سه شنبه تمدید معافیت را مثبت خواند، اما اعلام نمود: ما نسبت به تاثیر این تعرفه ها بر تجارت جهانی نگران مانده ایم و به کار با اتحادیه اروپا برای یک راه کار چند جانبه برای مشکل جهانی مازاد ظرفیت و همینطور مدیریت تاثیر این مساله در بازارهای داخلی همکاری خواهیم کرد.

سفر چین

این تصمیم تنها چند روز پیش از سفر استیون منوچین، وزیر خزانه داری و سایر اعضای بلندپایه کابینه ترامپ به چین به منظور حل اختلافات تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان صورت می گیرد.

رییس جمهور آمریکا تهدید کرده به تلافی آنچه که نقض مالکیت معنوی از جانب چین خوانده است، تعرفه هایی برای واردات کالاهای چینی به ارزش ۱۵۰ میلیارد دلار وضع کند. پکن هم تهدید کرده است دست به تلافی خواهد زد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، صادرکنندگان فولاد و آلومینیوم از چین به همراه سایر کشورهای صادرکننده مانند ژاپن و هند از اواخر مارس به آمریکا تعرفه پرداخت می کنند. آمریکا و اتحادیه اروپا سال هاست که از تولید کنندگان چینی که از یارانه های دولتی بهره مند هستند و محصول خویش را با قیمت بسیار ارزانی به بازار جهانی عرضه می کنند شکایت دارند.