رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: تداوم رشداقتصادی در شش فصل، بانکها ۶۱۳هزار میلیارد تومان وام دادند

اجاره: رئیس کل بانک مرکزی اعلام نمود: در سال ۱۳۹۶ بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی بالغ بر ۶۱۳۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش های مختلف اقتصادی پرداخت کردند.
به گزارش اجاره به نقل از بانک مرکزی، ولی الله سیف عصر امروز در یازدهمین کنفرانس دوسالانه اقتصادکشاورزی ایران در سال قبل سهم بخش کشاورزی از اشتغال کل کشور معادل ۱۷.۶ درصد و سهم آن از تولید ناخالص داخلی (به قیمت های جاری) طبق آمار عملکرد نه ماهه سال ۱۳۹۶ معادل ۱۲.۹ درصد بوده است.
رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: نظام بانکی در طول سال های اخیر توجه ویژه ای به مقوله تولید داشته و حسب اقتضائات و شرایط موجود، اقدامات قابل توجهی را در قالب تامین مالی سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و کمک به بنگاه های کوچک و متوسط به انجام رسانده است. در سال ۱۳۹۶ بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی بالغ بر ۶۱۳۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش های مختلف اقتصادی پرداخت کردند که این مبلغ نسبت به سال پیش از آن ۱۲ درصد افزایش نشان داده است. حجم تسهیلات پرداختی به بخش کشاورزی در سال ۱۳۹۶ معادل ۴۹۲.۹ هزار میلیارد ریال بوده است. وی خاطرنشان کرد: اقداماتی اعم از کاهش نرخ سود تسهیلات بانک کشاورزی برای تسهیلات سرمایه گذاری به ۱۵ درصد (مصوبه مورخ ۸/۴/۱۳۹۵ شورای پول و اعتبار)، تقویت توان تسهیلات دهی بانک تخصصی بخش کشاورزی با اعطای خطوط اعتباری به این بانک در مقاطع زمانی مختلف، ابلاغ تخصیص حداقل ۱۵ درصد از متوسط تسهیلات اعطایی بانک های عامل غیرتخصصی کشور به بخش کشاورزی در سال ۱۳۹۶ در اجرای بند (ذ) ماده (۳۳) برنامه ششم توسعه، ابلاغ تکالیف قوانین بودجه سنواتی به شبکه بانکی ناظر بر امهال تسهیلات اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی که دچار خسارت خشکسالی یا سرمازدگی یا آفات و بیماری های همه گیر و یا حوادث غیرمترقبه و یا آتش سوزی غیرعمدی شده باشند به مدت سه سال، ابلاغ بخشودگی سود و کارمزد و جریمه وام های دریافتی کشاورزان خسارت دیده از حوادث غیرمترقبه علاوه بر امهال اصل وام آنها به مدت سه سال در سال ۱۳۹۶، در اجرای بند (خ) ماده ۳۳ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه را اجرایی شده است.
رئیس شورای پول و اعتبار اضافه کرد: نظام بانکی به رغم تنگناها و محدودیت های مالی موجود، در جهت پیگیری اهداف حمایتی دولت نظیر خرید تضمینی محصولات استراتژیک کشاورزی، همواره نقش اساسی را در تامین مالی این مهم بر عهده داشته است. در این خصوص، در سال ۱۳۹۵ شبکه بانکی به میزان ۶۹ هزار میلیارد ریال در تامین مالی خرید تضمینی گندم مشارکت داشته است؛ به صورتی که در این سال ۴۵ درصد از کل منابع خرید تضمینی گندم توسط شبکه بانکی تامین شد. همینطور نظام بانکی در سال ۱۳۹۶ هم حدود ۳۰ هزار میلیارد ریال بابت خرید تضمینی گندم به شرکت بازرگانی دولتی، ۵ هزار میلیارد ریال بابت خرید تضمینی سایر محصولات کشاورزی به سازمان مرکزی تعاون روستایی و ۴.۵ هزار میلیارد بابت خرید تضمینی سایر محصولات کشاورزی به شرکت پشتیبانی امور دام کشور پرداخت کرده است.
رشد اقتصادی غیرنفتی کشور در ۶ فصل متوالی مثبت بوده است
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تحولات اقتصادی کشور در ارتباط با دو مقوله عملکرد نرخ تورم و رشد اقتصادی اظهار داشت: حسب اتخاذ سیاست های انضباط گرایانه پولی و مالی توسط بانک مرکزی و دولت در سال های اخیر، نرخ تورم بعد از حدود ربع قرن در سال ۱۳۹۵ تک رقمی شد و به ۹ درصد رسید. این دستاورد مهم با ثبت نرخ ۹.۶ درصدی در سال ۱۳۹۶ هم تداوم یافت که در تاریخ اقتصادی کشور طی چند دهه گذشته بی سابقه بوده است. همینطور نرخ تورم در فروردین ماه سال جاری هم به ۹.۲ درصد رسیده که در مقایسه با تورم اسفندماه سال قبل (معادل ۹.۶ درصد) معادل ۰.۴ واحد درصد کاهش یافته است. مجموع این تحولات نشان دهنده آن است که با تقویت سیاست های انضباط گرایانه و اجرای موفق ترتیبات و اقدامات اخیر در حوزه ارزی، استمرار تورم تک رقمی امسال هم دور از دسترس نخواهد بود.
سیف اضافه کرد: در مورد تحولات رشد اقتصادی هم بر مبنای ارقام مقدماتی حساب های ملی، اقتصاد ایران در ۹ ماهه سال ۱۳۹۶ از رشد ۳.۴ درصدی برخوردار بوده است. رشد اقتصادی ۱۲.۵ درصدی محقق شده در سال ۱۳۹۵ عمدتاً به اتکاء افزایش چشمگیر ارزش افزوده بخش نفت (با سهم از رشد ۹.۸ واحد درصدی) در این سال در نتیجه رفع محدودیت ها و افزایش تولید و صادرات نفت خام، گاز طبیعی و فرآورده های پالایشگاهی بوده است. در عین حال بخش های غیرنفتی اقتصاد هم که نقش بسزایی در تقویت رشد اقتصادی فراگیر، توسعه اشتغال پایدار و ارتقاء وضعیت رفاهی خانوارها دارند، از روند رو به بهبودی در دو سال اخیر برخوردار بوده اند؛ به صورتی که رشد اقتصادی غیرنفتی کشور در ۶ فصل متوالی مثبت بوده است.
رئیس شورای پول و اعتبار خاطرنشان کرد: حسب اقدامات به عمل آمده در زمینه تامین مالی واحدهای تولیدی، رشد تولید ناخالص داخلی بدون نفت در سال ۱۳۹۵ معادل ۳.۳ درصد محقق شد. با تقویت این روند در سال ۱۳۹۶، تولید ناخالص داخلی بدون نفت، در فصول اول، دوم و سوم سال ۱۳۹۶ به ترتیب معادل ۴.۱، ۴.۵ و ۳.۶ درصد افزایش یافته و در مجموع، رشد تولید ناخالص داخلی بدون نفت در نه ماهه نخست سال ۱۳۹۶ به ۴.۱ درصد رسیده است.
سیف در مورد رشد ارزش افزوده در نه ماهه نخست سال ۱۳۹۶ هم اظهار داشت: رشد ارزش افزوده در نه ماهه نخست سال ۱۳۹۶ به تفکیک بخش های مختلف اقتصادی هم حاکی از رشد به مراتب متوازن تر و فراگیرتر نسبت به سال ۱۳۹۵ است. به صورتی که در این دوره گروه های “صنایع و معادن”، “خدمات” و “کشاورزی” به ترتیب با رشدی معادل ۴.۶، ۳.۷ و ۴.۱ درصد همراه بودند. رشد حاصل شده در بخش کشاورزی در نتیجه افزایش تولید محصولات زراعی، باغی و محصولات اصلی دامی نسبت به دوره مشابه سال پیش از آن به ترتیب معادل ۱.۷، ۵.۹ و ۵ درصد بوده است. اقدامات دولت و شبکه بانکی در پشتیبانی از تولید و اشتغال
سیف در ادامه به تشریح سه برنامه عملیاتی دولت با مشارکت نظام بانکی در جهت پشتیبانی از تولید و تولید اشتغال در سال قبل پرداخت و اظهار داشت: در سال قبل که از جانب مقام معظم رهبری به نام «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» مزین شد، تلاش مجموعه سیاستگذاری دولت بر این بود تا با استمرار رویکرد گذشته در شتاب بخشیدن به سیاست های حمایت گرایانه پولی و مالی، روند رو به بهبود رشد اقتصادی و تولید اشتغال در کشور ادامه یابد. بر همین اساس، مبحث پشتیبانی از تولید و تولید اشتغال در کشور در قالب اجرای سه برنامه عملیاتی از جانب دولت محترم با مشارکت نظام بانکی مورد پیگیری و اجرا قرار گرفت.
وی ادامه داد: برنامه نخست، حمایت نظام بانکی از تامین مالی بنگاه های کوچک و متوسط بوده که از ابتدای سال ۱۳۹۵ متعاقب تاکیدات مقام معظم رهبری در دستور کار نظام بانکی قرار گرفت. در این زمینه «دستورالعمل تأمین مالی بنگاه های کوچک و متوسط» توسط بانک مرکزی تهیه و جهت اجرا به شبکه بانکی ابلاغ گردید که متعاقب ابلاغ این دستورالعمل و اتخاذ رویکرد مدارای مقرراتی، زمینه مناسب تری به منظور تأمین مالی واحدهای یاد شده فراهم گردید. برپایه اطلاعات دریافتی از سامانه ثبت نام واحدهای تولیدی، آمار عملکرد اجرای این طرح طی سال های ۹۶-۱۳۹۵، حاکی از تامین مالی تعداد ۵۲.۴ هزار بنگاه کوچک و متوسط با تخصیص مبلغی معادل ۳۶۲.۹ هزار میلیارد ریال توسط شبکه بانکی است که بخشی از آن به واحدهای تولیدی و صنایع تبدیلی فعال در بخش کشاورزی اختصاص داشته است. عملکرد مزبور نشان از همراهی و اهتمام نظام بانکی در اجرای تاکیدات معظم له و سیاست های دولت برای حمایت هرچه بیشتر از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط دارد تا بدین سان امکان هدایت بهینه و صحیح منابع مالی موجود در جهت بهبود وضعیت اشتغال و رشد اقتصادی در کشور فراهم گردد.
سیف از برنامه حمایتی در چارچوب “آیین نامه اجرایی بندهای (الف) و (ب) تبصره (۱۸) قانون بودجه سال ۱۳۹۶” و با هدف کمک به تسریع و ارتقای کیفیت رشد اقتصادی و تقویت “تولید ناخالص داخلی بدون نفت” بعنوان دومین برنامه عملیاتی دولت و نظام بانکی نام برد و اظهار داشت: مطابق با این برنامه مقرر شد مبلغ ۲۰۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی به طرح های اشتغال زای ذیل برنامه “اشتغال فراگیر” از منابع بانک های عامل منتخب پرداخت شود که در این راستا دستورالعمل اجرایی آن از جانب بانک مرکزی تهیه و به بانک های عامل این طرح ابلاغ گردیده است. همینطور شیوه نامه مربوطه هم برای استانداران محترم سراسر کشور ارسال و متعاقباً شیوه نامه و سهمیه استانی در نظر گرفته شده به واحدهای اجرائی بانک ها ابلاغ گردیده است.
رییس کل بانک مرکزی اضافه کرد: برنامه سوم حمایتی هم معطوف به “قانون پشتیبانی از توسعه و تولید اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی” بوده که به باعث آن به صندوق توسعه ملی اجازه داده شده است تا با هدف ارتقای تولید و تولید اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، معادل ریالی ۱۵۰۰ میلیون دلار (یک میلیارد و پانصد میلیون دلار) از منابع آن صندوق به صورت تلفیقی با منابع بانکی، جهت اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی در روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت با اولویت مناطق مرزی و عشایری صرف شود.
وی تصریح کرد: بر همین مبنا بانک مرکزی دستورالعمل اجرایی مربوطه را تهیه و به بانک های منتخب ابلاغ نمود. «سامانه کارا» هم در همین خصوص و به منظور معرفی طرح ها و متقاضیان دریافت این تسهیلات به بانک ها به راه افتاده است. هم اکنون و با طی فرایند ارزیابی طرح های معرفی شده، پرداخت تسهیلات به متقاضیان در چارچوب این طرح توسط بانک های عامل همچون بانک توسعه تعاون شروع شده است.
سیف با اشاره به اینکه مجموعه این اقدامات، موید اهتمام و عزم جدی نظام بانکی در پشتیبانی از توسعه تولید و اشتغال پایدار و تولید توازن منطقه ای و بخشی در کشور است، خاطرنشان کرد: در عین حال از آنجایی که فرایند تولید در بخش های مختلف اقتصادی همچون بخش کشاورزی با مشکلات مختلف درون و برون بنگاهی مواجه می باشد، این مورد همواره مورد تاکید بانک مرکزی بوده که صرف اتکاء به اهرم ابزارهای تامین مالی و تزریق نقدینگی راهگشای حل مشکلات پیش روی بنگاه های تولیدی نیست؛ بنابراین امید می رود در سال “حمایت از کالای ایرانی” دیگر ابعاد موثر در عملکرد بنگاه های تولیدی نظیر بهبود فضای کسب و کار، ارتقای امنیت سرمایه گذاری و رفع موانع پیش روی تولید هم بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته و با تشریک مساعی و همفکری متولیان امر، شاهد اقدامات موثری جهت رفع این قبیل مشکلات در کشور باشیم.