در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد ترامپ فرصت جدیدی برای انسجام ملی در ایران به وجود آورده است

اجاره: رئیس اتاق ایران تصریح کرد: همه اعتقاد دارند ترامپ فرصت جدیدی برای تولید یک انسجام ملی در ایران به وجود آورده که باید آن را قدر دانست.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، غلامحسین شافعی امروز در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی خراسان رضوی با اشاره به موضع گیری جدید دولت امریکا در مورد برجام اظهار نمود: انعکاس بین المللی این کار به زیان دولت آمریکا بوده، چون همه برجام را نوعی آزمایش برای چگونگی تاثیرگذاری تعامل و گفت و گو در صلح و امنیت جهانی می دانستند و این کار آمریکا زیر سوال بردن سازمان های بین المللی و شورای امنیت سازمان ملل بود.
وی ادامه داد: همینطور به نظر می رسد در آینده این نوع برخورد هم بر سازمان های بین المللی و هم جامعه جهانی اثرگذار است؛ چون اگر این سازمان های بین المللی نتوانند کار خویش را پیش ببرند، این به نفع آن ها نخواهد بود.
شافعی خاطرنشان کرد: موضع گیری مدبرانه رییس جمهوری هم مساله مهم دیگری بود که پشتیبانی خویش را از این برخورد اعلام کردیم. با این حال باید به یک واقعیت اذعان کرد که تحریم ها کاغذ پاره نیست و اینکه مرتبا گفته شود تحریم اثری در حوزه اقتصاد ندارد، به دور از واقعیت است. باید با صداقت این مسایل را با یکدیگر در بین گذاشته و با وحدت بیش از پیش این حرکات نابخردانه را خنثی کرد. همه اعتقاد دارند ترامپ فرصت جدیدی برای تولید یک انسجام ملی در ایران به وجود آورده که باید آن را قدر دانست.
طی این دو سال نتوانستیم از فرصت های برجام استفاده کنیم
بعد از وی رضا شیران خراسانی – رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی، در مورد نقض معاهده برجام توسط آمریکا اظهار نمود: ما طی این دو سال نتوانستیم از فرصت های این معاهده استفاده نماییم. بیشترین فرصت سوزی توسط بانک مرکزی صورت گرفت که نتوانست سرمایه های زیادی را وارد کشور کند. باید تلاش نماییم از این پیچ و خم های سختی که استکبار جهانی در برابر ما قرار داده، عبور نماییم.
وی با اشاره به اینکه اصلاحیه قانون مدیریت خدمات کشوری در مجلس در حال بررسی است، اضافه کرد: در این قانون تعریفی تحت عنوان واحد عملیاتی دارد که عموما به حوزه فعالیت بخش خصوصی باز می گردد. برای جبران نبود نقدینگی باید به سمت رفع مشکلات گام برداشت.
دبیرخانه شورای گفت و گو مسئولیت بررسی تاثیر تصمیم ارزی دولت در استان را بپذیرد
در ادامه محمدحسین روشنک – رئیس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی تصریح کرد: اگر تصمیم اخیر دولت در حوزه ارز بازنگری نشود، مشکلاتی جدی به دنبال خواهد داشت. اگر دولت در حوزه واردات ارز در اختیار خویش را مدیریت نکند، حجم زیادی از ارز را برای واردات کالاهای غیرضروری که با ارز آزاد می توان آن را تامین کرد، از دست می رود. اختصاص این ارز برای کالاهای غیرضروری در آینده مشکل ساز است.
وی اضافه کرد: بخشی از صادرات با کالاهایی است که با ارز ارزان کالاهای اولیه آن وارد می گردد. برای صادرات به کشورهای آسیای میانه و افغانستان با مشکل مواجه هستیم. درخواست ما این است که دبیرخانه شورای گفت و گو این مسئولیت را بپذیرد و بررسی در مورد تاثیر تصمیم ارزی در مسایل استان داشته باشد.