نماینده مجلس: مقابله با قاچاق کالا و ارز باید متحول شود

اجاره: رئیس هیات تحقیق و تفحص مجلس از روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بر ضرورت در اولویت قرار گرفتن مبارزه با قاچاق کلان و سازمان یافته اظهار داشت: مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیاز به تحول اساسی دارد.

به گزارش اجاره به نقل از خانه ملت، احمد انارکی محمدی اظهار داشت: اعضای هیات تحقیق و تفحص مجلس از روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه رسیدگی های این هیات به مبحث مبارزه با قاچاق کالا بازدید میدانی از منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی استان هرمزگان داشتند و از گمرک، اسکله ها و انبارهای اموال تملیکی بندر شهید رجایی، پاسگاه شهید میرزایی (گلوگاه) که در محور بندرعباس- سیرجان قراردارد، بازدید نمودند.
رئیس هیات تحقیق و تفحص مجلس از روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز اضافه کرد: در مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید صدمه شناسی دقیقی در حوزه های قانونی، اجرایی، انتظامی و قضایی صورت بگیرد و تلاش شود با به کارگیری سیستم های نرم افزاری از قاچاق جلوگیری شود.
نماینده مردم انار و رفسنجان در مجلس اضافه کرد: مبارزه با قاچاق کالا باید به صورت هماهنگ و لحاظ تمامی جوانب صورت بگیرد، از طرفی اقدامات تکمیلی هم باید به نحوی باشد که انگیزه اقتصادی قاچاق مهار شود.
انارکی محمدی اضافه کرد: برای مقابله با قاچاق خرد مانند کالاهای ته لنجی و کولبری باید به بحث اشتغال مرزنشینان توجه گردد، چون که در صورت تولید اشتغال پایدار در استان های مرزی، تمایل به قاچاق خرد، کاسته می شود.
وی ادامه داد: در گزارش هیات تحقیق و تفحص مجلس تلاش می گردد تا راهکارهای پیشنهادی برای رفع مشکلات در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیشنهاد شود. در هر صورت باید با قاچاق کلان و سازمان یافته که با کانتینر اقدام به واردات کالای قاچاق می کنند، برخورد جدی و موثر صورت گیرد و انجام این مهم به صورت سیستمی باشد و اقدامات پیشگیرانه مدنظر باشد.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: تلاش خواهد شد تا در بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز تحول جدی صورت بگیرد، البته انجام این مهم نیاز به همکاری و هماهنگی تمامی دستگاه ها دارد.