تولید با کیفیت ترین چای دنیا به صرفه نیست!

اجاره: با وجود اینکه طبق اعلام فائو، چای ایرانی با کیفیت ترین چای در دنیاست و ارگانیک تولید می شود، رییس اتحادیه چایکاران از مشکلات کشاورزان و به صرفه نبودن تولید آن گلایه و اظهار نمود که قیمت چای ایرانی پایین تر از چای دیگر کشورهاست و امسال فقط چهار درصد افزایش قیمت برای آن لحاظ شده است.
علی رمضانی در گفت وگو با ایسنا، میزان برداشت برگ سبز چای از ابتدای فصل برداشت تابحال را حدود ۷۳ هزار تن اعلام نمود و اظهار داشت: حدودا نیمی از این مقدار چای درجه یک و نیمی دیگر چای درجه دو بوده است.
وی اظهار داشت: نرخ خرید تضمینی چای امسال چهار درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته در صورتی که تورم موجود بیشتر است؛ بنابراین نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای با تورم و هزینه های تولید، همخوانی ندارد.
رمضانی با اشاره به اینکه مناسب نبودن قیمت چای به استانداری و سازمان چای هم اعلام شده است، افزود: قیمت خرید تضمینی چای از قیمت خرید تضمینی برخی محصولات کشاورزی پایین تر مانده در حالیکه هزینه تولید چای از هزینه تولید همان محصولات کمتر نیست.
رییس اتحادیه چایکاران خاطرنشان کرد: خرید تضمینی محصولات کشاورزی اصول و قانونی دارد که بر مبنای آن زمانی که دولت محصول را می خرد باید بهای آن را به موقع پرداخت کند. البته باید شرایط مالی کنونی کشور را در نظر گرفت اما کشاورز هم در حال زیان است.
وی اظهار نمود: با وجود عقب افتادگی در پرداخت مطالبات چایکاران، سازمان چای بعنوان یک سازمان دولتی توانسته بخشی از مطالبات چایکاران را پرداخت کند که حدود ۸۸ میلیون تومان بوده که با عنایت به شرایط کنونی کشور رقم خوبی است، اما هنوز همه مطالبات چایکاران پرداخت نشده است.
رمضانی با اشاره به اینکه دریافت منابع از دولت توسط سازمان چای با مشکلات زیادی همراه می باشد، اضافه کرد: با این وجود دولت آن چه را که از نظر کارسازی برای کشاورز لازم باشد و کشاورز تقاضا کند، در اختیار چایکاران قرار می دهد.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، هم اکنون کشت چای ایران در رده پانزدهم جهان قرار دارد و میزان مصرف آن در رده دوازدهم است. در زمینه تولید این محصول سالانه حدود ۱۳۰ هزار تن برگ سبز چای از استان های شمالی استحصال می گردد که حدود ۳۰ هزار تن چای خشک از آن تولید می گردد و حدود ۶۴ هزار خانوار در زمینه تولید این محصول فعالیت دارند که بر مبنای اعلام سازمان خواروبار و کشاورزی جهان (فائو)، چای ایرانی از نظر کیفیت رتبه اول را دارد چراکه ۹۵ درصد از کشت این محصول به صورت ارگانیک انجام می گردد.
باید خاطرنشان کرد که تشخیص چای طبیعی خشک از چای اسانس دار خشک با استفاده از بو امکان پذیر است، چراکه چای اسانس دار، مواد شیمیایی دارد که فرار هستند و عطر چای را غلیظ تر می کنند. اما عطر چای طبیعی مدت بیشتری طول می کشد تا از بین برود. همینطور بعد از دم کردن، اگر چای طبیعی مدتی بماند هیچ تغییری در رنگ آن تولید نمی گردد اما رنگ چای اسانس دار بعد از مدتی کدر می گردد.