معاون وزیر کشاورزی به ایسنا اعلام کرد گوشت خارجی نهایتا کیلویی ۲۹ هزار تومان، لغو مجوز گران فروشان

اجاره: معاون وزیر کشاورزی اعلام نمود: گوشت منجمد گوساله حداکثر باید کیلویی ۲۹ هزار تومان به دست مصرف کنندگان برسد و اگر تخلف و گرانفروشی از واردکننده ای سر بزنند، دیگر به او مجوز واردات نمی دهیم.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، قیمت گوشت قرمز در ماه گذشته در بازار روند افزایشی داشته و بر مبنای آخرین آمار بانک مرکزی از متوسط قیمت خرده فروشی مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به دوم شهریور ماه امسال هر کیلوگرم گوشت قرمز گاو و گوساله بی استخوان ۵۵ هزار و ۳۱۱ تومان به صورت متوسط در سطح شهر تهران فروخته شده است که نسبت به هفته مشابه ماه قبل ۱۵.۵ درصد و نسبت به هفته مشابه سال قبل ۳۶.۷ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است.

در این باره علی اکبر مهرفرد – معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی – به ایسنا اظهار داشت: ارز مورد نیاز واردات گوشت منجمد گوساله با نرخ ۴۲۰۰ تومانی تامین شده و واردکنندگان بر این اساس مجاز هستند هر کیلوگرم گوشت قرمز منجمد گوساله را حداکثر ۲۷ هزار تومان بفروشند و برپایه توافقی که بین وزارتخانه های جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان انجام شده است قیمت این محصول پروتئینی حداکثر باید ۲۹ هزار تومان برای مصرف کنندگان باشد و کسانی که خارج از آن عمل کنند، تخلف کرده و دستگاه های نظارتی با آن برخورد می کنند.

عرضه گوشت های وارداتی در میادین تره بار و فروشگاه های زنجیره ای

وی با بیان این که مردم باید متخلفان در این زمینه را به دستگاه های نظارتی معرفی کنند، اضافه کرد: مسئولیت کسانی که بعنوان واسطه در این بازار عمل می کنند از نظر هزینه برعهده واردکنندگان است؛ ازاین رو باید آنها افراد امین خویش را برای این کار انتخاب کنند تا مقررات و قوانین در این زمینه به خوبی اجرایی شود.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: کسانی که در این میان تخلف شان محرز شود دیگر به انها اجازه واردات داده نخواهد شد. البته تخلفاتی در این زمینه شناسایی و به دستگاه های نظارتی معرفی شده اند.

افزایش واردات گوشت و دپوی محصول در بنادر کشور

مهرفرد با بیان این که امسال ۴۴ هزار تن گوشت منجمد گوساله وارد شده است که از نظر میزان و ارز اختصاص یافته شده بیش از بازه زمانی مشابه در سال قبل است، اظهار نمود: شبکه توزیع این محموله ها به ترتیب اولویت میادین میوه و تره بار، تعاونی ها، فروشگاه های زنجیره ای و مصرف کنندگان عمده مانند پادگان ها، بیمارستان ها و نماینده اتحادیه رستوران داران است که مدیریت و نظارت بر این بازار تا اطلاع ثانوی به شرکت پشتیبانی امور دام واگذار شده است که با همکاری انجمن واردکنندگان فرآورده های خام دامی انجام می گردد.

وی اعلام نمود: همه سردخانه ها مکلف هستند موجودی گوشت منجمد خویش را شامل نام صاحب کالا، میزان موجودی و نوع قطعات گوشت به شرکت پشتیبانی امور دام و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کنند. همینطور یکی از تعهدات واردکنندگان این است که با قیمت تعیین شده شبکه های توزیع را تامین کنند.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که هیچ مشکلی از نظر تامین گوشت قرمز وجود ندارد، اظهار داشت: میزان زیادی گوشت منجمد گوساله در بنادر کشور وجود دارد که مقرر شده با همکاری بانک مرکزی بزودی ارز آنها پرداخت و ترخیص صورت گیرد که البته با دیگر دستگاه های متولی همچون گمرک و سازمان دامپزشکی هم هماهنگی های لازم صورت می گیرد.