تولید غذا با هزار دردسر!

اجاره: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری به مشکلات صنایع غذایی در مازندران و عرضه راهکار برای رفع آن، پرداخت.
رضا فرهمندفر در گفت وگو با ایسنا با اشاره به وضعیت صنعت غذایی در این استان، اظهار نمود: غذا در سبد خرید همه خانوارها وجود دارد و بنابراین حائز اهمیت می باشد.
محدود بودن تعداد واحدهای فعال در صنایع غذایی مازندران
وی تصریح کرد: در صنعت مازندران، غذا بعنوان یک صنعت کوچک به حساب می آید و تعداد افرادی که در هر کارخانه این استان مشغول به فعالیت هستند ۵۰ نفر و یا کمتر است. همینطور تعداد واحدهای فعال که در صنایع غذایی استان وجود دارد بسیار محدود است و یکی از دلایل این محدودیت، صدور پروانه بهره برداری در مازندران از جانب دو نهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی است.
فرهمندفر خاطرنشان کرد: از جانب دیگر گرانی ارز همچون عواملی است که سبب شده تعداد صنایع تبدیلی و کارخانه های تعطیل شده بیشتر شود به طوریکه پروانه بهره برداری ۶۰ کارخانه لبنی صادر شده اما به صورت میانگین ۱۷ کارخانه در مازندران در حال فعالیت هستند.
وی به مشکلات حوزه صنایع غذایی، اشاره و تصریح کرد: سند استراتژیک موجود در این بخش کلی است و به جزئیات آن در هر استانی اشاره نمی کند، همینطور نظام توزیع یکی از مواردی به حساب می آید که در صنعت غذایی مشکل آفرین است به گونه ای که حدود ۵۰ درصد قیمت تمام شده محصولی که در کارخانه تولید می گردد به نظام توزیع بستگی دارد.
آسیب دیدن صنایع غذایی از جانب توزیع کنندگان محتکر
این استاد دانشگاه افزود: در شرایط تحریم، توزیع کنندگان با احتکار مواد غذایی در انبارها به این صنعت صدمه زدند، همینطور هم اکنون افرادی که وارد چرخه صنایع غذایی می گردد صرفا به دنبال دریافت تسهیلات هستند که این امر به راه اندازی یک واحد کوچک منجر شده و از آن تسهیلات برای کارهای دیگر استفاده می نمایند.
لزوم توانایی سنجی افراد در اجرای طرح های عرضه شده در بخش صنعت
فرهمندفر تصریح کرد: در این راستا توانایی سنجی افراد در اجرای طرح های عرضه شده در بخش صنعت و همینطور رانت های موجود، باید مورد بررسی جدی قرار گیرد. تولید کانونی در زمینه صنایع غذایی به منظور پیگیری مطالبات صنایع، کنترل روند تولید، نحوه قیمت گذاری، حذف واسطه ها و غیره می تواند بعنوان راهکار در نظر گرفته شود و در این راستا سرمایه گذار به همراه اساتید دانشگاه با تعامل و همفکری معضل را برطرف می کنند.
این استاد دانشگاه، تخصیص ارز به تولیدکنندگان واقعی را از دیگر راهکارهای رفع مشکلات واحدهای صنایع غذایی در مازندران دانست.
گفت وگو از راضیه عنایتی، خبرنگار ایسنا