مرکز آمار ایران؛ تورم مهر به ۱۳ ۴درصد رسید، افزایش تورم شهری و روستایی

اجاره: نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به مهر ماه ۱۳۹۷ به ۱۳.۴ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۱۱.۳ درصد) ۲.۱ واحد درصد افزایش نشان داده است.

به گزارش اجاره به نقل از مرکز آمار ایران، در مهر ماه ۱۳۹۷ عدد شاخص کل (۱۰۰=۱۳۹۵) به ۱۴۴.۱ رسید که نسبت به ماه قبل ۷.۱ درصد افزایش نشان داده است. در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۲.۸ درصد می باشد؛ یعنی خانوارهای کشور به صورت میانگین ۳۲.۸ درصد بیشتر از مهر ۱۳۹۶ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کردند که نسبت به این اطلاع در ماه قبل (۲۵.۷ درصد) ۷.۱ واحد درصد افزایش یافته است.
نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به مهر ماه ۱۳۹۷ به ۱۳.۴ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۱۱.۳ درصد) ۲.۱ واحد درصد افزایش نشان داده است.
شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۸.۶ درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» ۶.۴ درصد افزایش نشان داده است. درصد تغییرات قیمت در ماه جاری نسبت به مهر ماه ۱۳۹۶ برای این دو گروه به ترتیب ۴۷.۵ و ۲۷.۲ درصد می باشد.
افزایش نرخ تورم خانوارهای شهری
شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری کشور در مهر ماه ۱۳۹۷ به عدد ۱۴۳.۶ رسید که نسبت به ماه قبل ۶.۸ درصد افزایش نشان داده است. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۲.۴ درصد است که نسبت به ماه قبل (۲۵.۷ درصد) ۶.۷ واحد درصد افزایش داشته است.
افزایش نرخ تورم خانوارهای روستایی
شاخص قیمت کل برای خانوارهای روستایی کشور در مهر ماه ۱۳۹۷ به عدد ۱۴۶.۸ رسید که نسبت به ماه قبل ۸.۳ درصد افزایش نشان داده است. درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۵.۳ درصد است که نسبت به ماه قبل (۲۶.۱ درصد) ۹.۲ واحد درصد افزایش داشته است.
تغییرات قیمت ها در ماه جاری
در ماه جاری تمامی بخش های زیر مجموعه شاخص کل با افزایش قیمت همراه بوده اند. در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل به ترتیب مربوط به گروه «محصولات خوراکی طبقه بندی نشده در جای دیگر» (رب گوجه فرنگی)، گروه «دخانیات»، گروه «سبزیجات» (سیب زمینی، گوجه فرنگی و پیاز)، گروه «روغن ها و چربی ها» (روغن جامد، روغن مایع)، گروه «آشامیدنی ها» (آب معدنی، قهوه فوری و آب میوه)، گروه «گوشت» (کنسرو ماهی، انواع ماهی)، گروه «قند و شکر و شیرینی» (کمپوت میوه، شکلات) و گروه «میوه و خشکبار» (پسته، مغز بادام، مغز گردو، خرما) می باشد.
در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» گروه «ارتباطات» (مکالمات تلفن همراه)، گروه «آموزش» (شهریه مدارس و دانشگاه ها)، گروه «تفریح و فرهنگ» (سفر زیارتی خارج کشور، لوازم التحریر، انواع تلویزیون، تجهیزات رایانه)، گروه «مبلمان، لوازم خانگی و نگهداری معمول آنها» (فرش و موکت، انواع شوینده ها، لوازم خانگی، انواع ظروف آشپزخانه)، گروه «کالاها و خدمات متفرقه» (پوشک بچه، دستمال کاغذی، طلای ۱۸ عیار، لوازم آرایشی و بهداشتی) و گروه «پوشاک و کفش» بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.
دامنه تغییرات نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به مهر ماه ۱۳۹۷ برای دهک های مختلف هزینه ای از ۱۲، ۷ درصد برای دهک اول تا ۱۴.۳ درصد برای دهک دهم است.