وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد تهیه ارز مورد نیاز کالاهای اساسی برای ۱ و نیم سال آینده

اجاره: وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد که دولت ارز مورد نیاز کالاهای اساسی را برای نیمه دوم سال جاری و سال ۱۳۹۸ تهیه کرده و وضعیت ذخیره کالاهای اساسی هم اکنون بهتر از سالیان گذشته است.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، رضا رحمانی در مراسم تکریم و معارفه وزرای سابق و جدید صنعت، معدن و تجارت که در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران با حضور اسحاق جهانگیری- معاون اول رئیس جمهوری- و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، فعالان صنعتی، معدنی و تجاری کشور در حال برگزاری است، اظهار نمود: هم اکنون ذخیره سازی کالاهای اساسی بهتر از سال های گذشته انجام شده است و دولت ارز مورد نیاز کالاهای اساسی را برای نیمه دوم سال جاری و سال ۱۳۹۸ تهیه تهیه کرده است.
وی با اشاره به شرایط جدید اقتصادی کشور که با تحریم های ظالمانه گره خورده است، بیان کرد: راهکار مقابله با تحریم های ظالمانه توجه ویژه به بخش خصوصی، حفظ جریان تولید، توجه به نیروی انسانی و تکنولوژی های جدید است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه ذیل ستاد تحریم، ۲ کارگروه تخصصی حفظ جریان تولید و اشتغال و تامین کالاها و مایحتاج عمومی تشکیل شده است، اظهار داشت: علاوه بر موارد اشاره شده کسانی که در این خصوص صاحب نظر هستند، همچون بخش خصوصی در نظر گرفته شده اند و چگونگی مدیریت بحران ارز و تامین و توزیع کالا و نظارت بر آنها در دستور کار است.
رحمانی با تاکید بر اینکه کشور نیازمند مدیران سالم و با ریسک پذیری بالا است، تصریح کرد: در شرایط کنونی به مدیران جهادی، سلامت و با ریسک پذیری بالا نیازمندیم که تلاش شبانه روزی داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه در شرایط تحریم فرصت هایی هم تولید می گردد که می توان از این فرصت ها برای فعال سازی معادن استفاده کرد، اظهار داشت: هر چند تحریم ها محدودیت هایی را بر کشور تحمیل می کنند، اما فرصت هایی را هم به دنبال دارد که همچون آن توجه به بخش معدن، توسعه داخلی سازی و صادرات است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ممنوعیت واردات ۱۳۰۰ قلم کالا را فرصتی برای تولید کنندگان دانست و بیان کرد: نوسان نرخ ارز هر چند مشکلاتی را در ماه های گذشته تولید کرده، اما در تولید فرصت جهشی صادرات هم اثرگذار بوده است که باید تسهیلاتی را در بعضی موارد تولید و گره های بوجود آمده را باز کرد تا فرصت های شغلی فرآهم شود و بخش تولید هم از این شرایط استفاده نماید.
رحمانی در ادامه به پتانسیل سرمایه انسانی در وزارت صنعت، معدن و تجارت و فعالان بخش خصوصی اشاره و اظهار نمود: بنده به این پتانسیل ایمان و باور دارم و در دوره جدید هم آنرا جدی خواهم گرفت.
وی با اشاره به تشکیل اتاق های فکر مختلف، اضافه کرد: اتاق فکر صنعت، اتاق فکر فناوری و اتاق فکر صادرات طراحی شده است که محوریت همه آنها با بخش خصوصی خواهد بود و حتی می توانیم از پتانسیل وزرای گذشته در این بخش استفاده نماییم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه مقابله با فساد یکی از برنامه های اساسی وی در این وزارتخانه است، اظهار داشت: اعتقاد ندارم که موضوعی تحت عنوان فساد سیستمی در وزارت صنعت، معدن و تجارت وجود وجود داشته باشد، اما بهترین راه مبارزه این است که در تصمیمات دقت کرد و اگر کاری درست صورت گیرد به صورت اتوماتیک زمینه فساد از بین می رود.
رحمانی همینطور توجه به دولت الکترونیک، شفاف سازی و تکمیل سامانه ها را همچون برنامه هایی خود برشمرد و اضافه کرد: این موارد در دستور کار قرار دارد و تابحال سامانه های نظیر بهین یاب، جامع انبارها و…طراحی شده است.
وی در مورد نوسازی صنایع نیز، بیان کرد: نوسازی صنایع در دستور کار قرار گرفته و در بخش معدن با تلاش مجلس شورای اسلامی نقشه راه معدن آماده شده است و این محور و سرلوحه کار وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش معدن خواهد بود. علاوه بر این برای آباد کردن روستاها یک راهکار توجه به بخش معدن است و باید از خام فروشی پرهیز کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در بحث نوسازی صنایع امسال عرضه تسهیلات به ۱۰ هزار واحد تولیدی، صنعتی و معدنی در دستور کار قرار دارد.
رحمانی با اشاره به اینکه باید جریان جدیدی در بخش اقتصاد معدنی همچون حضور در اعماق زمین آغاز شود، اظهار داشت: در حالیکه اروپایی ها امروز به مرز ۵۰۰ متری در اعماق معدن ورود کرده اند، اما اغلب اکتشافات معدنی کشور سطحی است و نیازمند پیشرفت جدی در این حوزه هستیم.
وی همینطور به ورود کسب و کارهای نوین در صنعت اشاره و اظهار نمود: بنگاه داری با ورود استارت آپ ها به شیوه سنتی دشوار می باشد و این مسئله را باید پذیرفت و این مورد به منزله استفاده از جوانان و صنایع دانش بنیان است.