زیره سیاه، گیاهی با درآمد میلیونی زیر چتر حمایت دولت

اجاره: مجری طرح ملی گیاهان دارویی با بیان این که زیره سیاه دارای ارزش افزوده بالایی بوده و می تواند جایگاه زعفران را اشغال کند، اظهار داشت: خراسان جنوبی قطب زعفران، زیره سیاه، زرشک، عناب و آنغوزه بوده و ملاک اصلی برای حمایت است.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، «حسین زینلی»، امروز ۱۹ آبان، در حاشیه بازدید از کارخانه بسته بندی و فراوری زعفران در قاین در جمع خبرنگاران اظهار نمود: گسترش محصولات کم آب بر از اعتقادات ما است.

وی ادامه داد: دولت در صدد است با حمایت های کشاورزان زنجیره تولید این محصولات را تکمیل و ارزش افزوده برای کشور تولید کند.
مجری طرح ملی گیاهان دارویی خاطرنشان کرد: دولت حمایت هایی را در زمینه عرضه تسهیلات یارانه ای نهال به گیاهانی مانند زیره سیاه دارد، چون این گیاه کم آب بر و در معرض انقراض است.

زینلی با اشاره به این که در زمینه یارانه نهال ها مبالغ خوبی برای خراسان جنوبی، شمالی و رضوی در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: گیاهان دارویی قطب بندی شده است.

وی خاطرنشان کرد: خراسان جنوبی قطب زعفران، زیره سیاه، زرشک، عناب و آنغوزه بوده و ملاک اصلی برای حمایت است.

مجری طرح ملی گیاهان دارویی اظهار داشت: زعفران، زیره سیاه، زیره سبز، آنغوزه، زرشک، عناب و سنجد دارای مزیت اقتصادی و ارزش افزوده بالایی است که لازم است مورد توجه قرار گیرد.

زینلی با بیان این که زیره سیاه در هر هکتار ۱۵۰ میلیون تومان درآمد دارد، اظهار نمود: زیره سیاه دارای ارزش افزوده زیادی بوده و می تواند جایگاه زعفران را اشغال کند که لازم است حمایت شود.

وی تصریح کرد: هم اکنون با عنایت به توافق انجام شده، به واحدهای ۱۰۰ تا ۲۰۰ متری هم برای گیاهان دارویی مجوز اعطا می گردد در حالیکه تا قبل از این تنها برای کارخانه مجوز داده می شد.

مجری طرح ملی گیاهان دارویی کشور با اشاره به راه اندازی پنجره خدمت در جهاد کشاورزی استان ها، خاطرنشان کرد: این پنجره خدمت، مشکلات کشاورزان را برطرف می کند.