سرنوشت دلار در انتظار نتیجه نشست گروه ۲۰

اجاره: دلار درانتها معاملات هفته گذشته هم زمان با امیدواری معامله گران بازارهای جهانی ارز به نتیجه نشست گروه ۲۰ و ملاقات سران آمریکا و چین که می تواند منجر به اختتام جنگ تجاری میان این دو کشور شود، در مقابل سایر ارزهای بزرگ جهان اندکی تقویت شد.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، با وجود آنکه هفته گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در مصاحبه با وال استریت ژورنال، بار دیگر ضمن اعلام این که انتظار دارد تعرفه های واردات روی ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی را از ۱۰ درصد فعلی به ۲۵ درصد افزایش دهد، تهدید خود برای اعمال تعرفه روی باقی واردات چین را تکرار کرد و اظهار داشت که احتمال توافق با چین بر سر اختتام دادن به جنگ تجاری میان این دو کشور بسیار پایین است، مقامات چینی از احتمال به توافق رسیدن با آمریکا سخن گفته اند. با این وجود تهدید ترامپ سبب شد که دلار در مقابل سایر ارزهای بزرگ جهان با یک روند افزایشی مواجه شود و معامله گران بازارهای جهانی ارز باز نسبت به آتش بس جنگ تجاری ناامید شده و به سمت و سوی سرمایه گذاری و خرید و فروش ارزهای امن نظیر دلار روی بیاورند و بدین ترتیب سبب تقویت دلار شوند.
اما با آغاز نشست گروه ۲۰ (G۲۰) که در بوئنس آیرس، پایتخت آرژانتین برگزار می گردد و مقرر است امروز میزبان دیدار و ملاقات دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین باشد، امیدواری معامله گران و سرمایه گذاران به اختتام جنگ تجاری میان این دو کشور و پایین آمدن بهای دلار افزایش یافته است.
نتیجه این مذاکرات قادر خواهد بود روند بازارهای جهانی ارز و دلار را که در پارسال تحت تاثیر افزایش تنش های سیاسی و جنگ تجاری میان چین و آمریکا و همین طور نگرانی معامله گران درباب رشد اقتصاد جهانی و سرمایه گذاری در ارزهای امن با یک رشد ۵ درصدی در مقابل سایر ارزهای بزرگ جهان مواجه بوده، هدایت کرده و تغییر دهد.
طبق گزارش رویترز، درانتها معاملات هفته گذشته، با تمایل سرمایه گذاران به سمت و سوی دلار، سایر ارزها نظیر یورو و پوند باز یک روند کاهشی را تجربه کردند. بدین ترتیب یورو با ۰.۰۰۳ درصد کاهش در مقابل دلار در ۱.۱۳۶ دلار معامله شد. پوند انگلیس باز با ۰.۴ درصد کاهش در ۱.۲۷۵۲ دلار ایستاد و معامله شد.
کرگ ارلام، تحلیلگر ارشد بازارهای جهانی ارز در شرکت OANDA در لندن در این خصوص می گوید: من درباره اختتام جنگ تجاری میان چین و آمریکا و توافق سران این دو کشور در نشست گروه ۲۰ چندان امیدوار نیستم که این امر در نهایت به تداوم تقویت دلار و عقب نشینی یوان چین منجر خواهد شد.
شاخص دلار باز درانتها معاملات هفته اخیر تحت تاثیر اظهارات جرومی پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا درباب افزایش نرخ بهره و اجرای سیاست های تحکیم مالی در این کشور با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به میزان آن در یک هفته گذشته به ۹۶.۹۹ واحد رسید.