از سوی جهانگیری؛ وام ۴۰ میلیونی ساخت ۲۰۰ هزار واحد روستایی با سود ۵ درصد ابلاغ گردید

اجاره: معاون اول رئیس جمهور اعطای وام ساخت ۲۰۰ هزار واحد روستایی تا سقف ۴۰ میلیون تومان با سود ۵ درصد را به وزرای راه و اقتصاد و رؤسای بانک مرکزی، سازمان برنامه و بنیاد مسکن ابلاغ نمود.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، اسحاق جهانگیری مصوبه هیئت دولت در خصوص اعطای تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی نوسازی و بهسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی با ضمانت سفته زنجیره ای را به وزرای اقتصاد و راه و شهرسازی و رؤسای سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ابلاغ نمود.
بر اساس ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور، بانک مرکزی را به تعیین بانک های عامل و سهمیه هر بانک برای پرداخت تسهیلات نوسازی و بهسازی به ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی مکلف کرد. برمبنای مصوبه هیئت دولت، سقف هر فقره تسهیلات نوسازی یا بازسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی در صورت رعایت مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان، ۴۰ میلیون تومان خواهد بود.
جهانگیری همین طور با استناد به این مصوبه، سازمان برنامه و بودجه را به پرداخت مابه التفاوت سود این تسهیلات با نرخ ۵ درصد با نرخ های مصوب شورای پول و اعتبار (در حال حاضر ۱۸ درصد) را از محل قوانین بودجه سنواتی کشور به بانک های عامل، مکلف کرد.
بنیاد مسکن باز در این ابلاغیه مکلف شد تا سهم هر استان از این تسهیلات را با همکاری سازمان برنامه و بودجه را تعیین و مشمولان دریافت این تسهیلات را شناسایی کند. ضمن اینکه وظیفه نظارت بر رعایت مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان و باز قانون نظام فنی روستایی (نظام مهندسی و کنترل ساختمان) بر عهده بنیاد مسکن خواهد بود.