طرح پرورش آرتمیا در بوشهر به کجا رسیده است؟

به گزارش اجاره استاندار بوشهر با اشاره به اینکه مشکل پرورش آرتمیا در سواحل استان بوشهر برطرف شده است، اضافه کرد: علاوه بر تخصیص ۵ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی، ۴ میلیارد ریال هم از منابع استانی برای تسریع در اجرای طرح پژوهشی و تحقیقاتی پرورش آرتمیا در استان بوشهر تخصیص یافته است.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، عبدالکریم گراوند در نشست کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری اظهار داشت: بودجه موردنیاز برای اجرای طرح پژوهشی پرورش آرتمیا تأمین شده است و این مهم نشان داده است که با تعامل و هم افزایی می توان در پیشبرد کارها و اجرای طرح ها تسریع ایجاد کرد.
وی اظهار نمود: استان بوشهر بعنوان استان پایلوت در عرصه تدوین سند دانش بنیان مورد حمایت شورایعالی انقلاب فرهنگی معرفی شده است که این سند پس از ماه مبارک رمضان تصویب می شود. این سند بعنوان سند بالادستی به حوزه توسعه علمی و فناورانه در عرصه اقتصادی تبدیل می شود که با عنایت به ظرفیت های استان بوشهر فرصت خوبی را برای اجرای طرح های فناورانه فراهم می آورد.

استاندار بوشهر با اشاره به پشتیبانی از طرح های پژوهشی و تحقیقاتی اثرگذار در حوزه اقتصاد و تولید تصریح کرد: طرح های تحقیقاتی فناورانه که بر روی اقتصاد، ظرفیت ها، تحقق نیازمندی ها، تولیدات و حل مشکلات اثرگذار باشد مورد حمایت ویژه قرار می گیرد و اعتبارات لازم تأمین می شود.

گراوند با اشاره به اینکه اعتبارات قابل توجهی در عرصه پژوهش های کاربردی و دیگر امور تحقیقاتی هزینه شده است، خاطرنشان کرد: این طرح های تحقیقاتی باید در اقتصاد، اشتغال، تولید و ارزش افزوده پروژه ها خویش را نشان دهند.

وی با اشاره به اینکه سران آمریکا مشکلاتی در عرصه اقتصاد در ایران فراهم نموده اند، عنوان کرد: این تهدیدات فرصت بسیار ارزشمندی برای دانشگاهیان، محققان، پژوهشگران جهت استفاده از ظرفیت های علمی در حوزه های مختلف در جهت حل مشکلات و نیازمندی های جامعه است.

استاندار بوشهر با تاکید بر لزوم گره گشایی از مشکلات در دوران سخت، تصریح کرد: پژوهشگران در شرایط دشواری که آمریکا در عرصه اقتصاد بوجود آورده باید با عرضه طرح های عالمانه زمینه گشودن گره ها را فراهم نمایند تا چرخ اقتصاد متوقف نشود.

عبدالکریم گراوند پروژه های زیست فناورانه را عرصه جدیدی در حوزه پژوهش و تحقیق دانست و خاطرنشان کرد: قبل از این در سواحل تنها در حوزه نفت طرح های پژوهشی و استخراج انجام می شد اما حالا با انجام طرح های تحقیقاتی، منابع ذی قیمت تر از نفت کشف شده است که باید از این ظرفیت ها در جهت حل مشکلات جامعه استفاده بهینه شود.

وی با تاکید بر عملیاتی شدن طرح های تحقیقاتی زیست فناورانه در حوزه سواحل استان بوشهر اظهار داشت: باید نگاه جدید راهگشا در حل مشکلات و همینطور تحقق نیازمندی های جامعه و تسریع در راه توسعه کشور باشد.

استاندار بوشهر، پرورش آرتمیا در سواحل استان بوشهر را یک ظرفیت قابل توجه دانست و اضافه کرد: ظرفیت های فناورانه استان بوشهر باید با نگاه عالمانه و موشکافانه در عرصه اقتصاد عرضه شود که یکی از این پروژه ها پرورش آرتمیا است.

گراوند با اشاره به اینکه پرورش آرتمیا و جلبک های دریایی را از ظرفیت های مهم استان بوشهر است، اظهار داشت: این ظرفیت ها باید به سرمایه گذاران معرفی شود تا زمینه اجرای عملیات تولید این آبزیان در سواحل استان آغاز شود.

وی با تاکید بر ضرورت پشتیبانی از سرمایه گذاران در امر اجرای عملیات پرورش آرتمیا و جلبک های دریایی خاطرنشان کرد: هزینه ریسک طرح های تحقیقاتی این پروژه ها از محل اعتبارات استانی پرداخت می شود تا زمینه عملیاتی شدن پروژه پرورش و تولید آرتمیا و جلبک های دریایی فراهم گردد.