رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران: بهره وری کشاورزی ما پایین است

اجاره: رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران معتقد می باشد که بهره وری کشاورزی ما پایین است و برای برطرف نمودن دغدغه های روزانه این بخش همچون افزایش قیمت سیب زمینی، باید اقدامات زیربنایی در این بخش انجام داد.
احمد صادقیان در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: متأسفانه از اوایل دهه ۴۰ شمسی و هم زمان با اجرا شدن طرح اصلاحات ارضی، کشاورزی ما با مشکلاتی مواجه گردید که با وجود گذشت بیشتر از پنج دهه هنوز چاره ای منطقی و همه جانبه برای آن پیدا نشده است.
وی با اشاره به اینکه بعد از اصلاحات ارضی تعداد قابل توجهی از بزرگ مالکان از کشاورزی ایران کنار رفتند، توضیح داد: امروز در خیلی از کشورهای توسعه یافته با استفاده از همین شیوه بزرگ مالکی برنامه ریزی می شود برای اینکه در این چارچوب خیلی از دغدغه های این صنعت پوشش داده شده و مدیریت تولید و توزیع نیز آسان می شود.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران افزود: بعد از اصلاحات ارضی عملاً تعداد مالکان بزرگ ما به شکل قابل توجهی کم شد تا جایی که امروز فقط ۶۴ قطعه زمین بالای ۲۰۰۰ هکتار در کشور داریم. زمین های باقی مانده نیز در دوره های بعدی و با انتقال به وارثان کوچک تر شدند و عملاً امکان حفظ آنها وجود نداشت.
صادقیان با تاکید بر اینکه در زمین های کشاورزی کوچک کشت با محوریت معیشت انجام می شود، توضیح داد: برای کشاورز خرد، صرف تأمین نیاز شخصی و برطرف نمودن آن بیشترین اهمیت را دارد و بعد از تأمین نیازش، محصولات باقی مانده را برای فروش به بازار عرضه می کند. این که کشاورز در سال زراعی تصمیم گرفته چه محصولی را بکارد، در عرصه کلان می تواند چگونگی رسیدن این کالا به دست مصرف کننده نهایی و قیمت تمام شده آن در بازار شهری را مشخص نماید.
وی با اشاره به بهره وری پایین در زمین های کشاورزی ایران اظهار داشت: یکی از مهمترین مشکلات ما این است که در کشاورزی زمین های کوچک عملاً امکان صنعتی سازی و یا به کار بردن شیوه های نوین محدودتر است بدین جهت می بینیم که در زمین های ما بهره وری پایین تر بوده و همین مسئله نیز در عرضه نهایی محصولات تأثیر مستقیم می گذارد.
بگفته رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران آنچه بیشترین اهمیت را دارد، چگونگی تسهیل این نگاه تاریخی در کشاورزی ایران است و این عرصه نیاز به مدیری دارد که جرأت تصمیم گیری برای به وجود آمدن این تغییر و حرکت به سمت کشت های بزرگ و صنعتی را داشته باشد. این مسئله نیاز به یک تصمیم اجرایی دارد و چندان تفاوتی نمی کند این تصمیم از طرف وزارت بازرگانی صورت گیرد، یکی از مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت فعلی آنرا پیگیری کند یا وزارت کشاورزی آنرا انجام دهد. تا زمانی که این دغدغه های مهم برطرف نشود، اتفاقاتی همچون تلاطم در بازار سیب زمینی امسال یا افزایش قیمت در بازار سایر محصولات در سال های آینده اتفاقی قابل پیش بینی خواهد بود.

منبع: