مجری طرح زیتون: باغداران به جای فروش دانه زیتون، روغن زیتون عرضه کنند

به گزارش اجاره مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: باغداران به جای فروش دانه زیتون، محصول خویش را به صورت روغن زیتون عرضه کنند.
به گزارش اجاره به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سید رحمت اله پریچهر با اشاره به شرایط اقلیمی و فعالیتهای باغداران و بهره برداران و وضعیت مناسب باغات زیتون، اظهار نمود: پیشبینی می شود برای سال جاری حدود ۱۲۰ هزار تن دانه زیتون برداشت و بیشتر از ۸۰۰۰ تن روغن زیتون با استاندارهای بالا تولید شود.
وی با اشاره به اینکه نیاز کشور به روغن زیتون پارسال در حدود ۱۲ هزار تن بوده است، اضافه کرد: خوشبختانه سال گذشته در حدود ۷ هزار و ۱۴۰ تن تولید در داخل کشور انجام شده است.
پریچهر با تاکید بر ضرورت افزایش سرانه مصرف روغن زیتون در کشور اظهار داشت: روغن زیتون به علت ارزش غذایی و دارویی بالا می تواند به افزایش سلامت جامعه و امنیت غذایی کشور کمک کند؛ علاوه بر آن از نظر اقتصادی هم تولید این محصول برای باغداران مقرون به صرفه خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: امسال برای واردات روغن زیتون ارز دولتی (۴۲۰۰ تومانی) اختصاص نیافته است، ازاین رو به منظور تامین روغن زیتون مورد نیاز مردم از تولید داخل، باغداران تلاش کنند برای کمک به اقتصاد کشور، سلامت جامعه و افزایش درآمد خود، به جای فروش دانه زیتون، محصول خویش را بعد از استحصال، به صورت روغن زیتون عرضه کنند.
مجری طرح زیتون در بخش دیگری از صحبت های خود به تشکیل جلسات زنجیره ارزش افزوده زیتون در مناطق رودبار، طارم سفلی و طارم علیا اشاره نمود و اضافه کرد: ارتباط خوبی بین تولیدکنندگان، فرآوری کنندگان (صاحبان صنایع) و بازرگانان بوجود آمده و بخش خصوصی آمادگی خرید برپایه کشاورزی قراردادی از باغداران را دارد.
او در آخر اظهار داشت: زمان برداشت الان آغازشده است و برپایه نوع رقم و منطقه برداشت ادامه خواهد داشت.