معاون گمرک در گزارش اجاره ترخیص برنج های دپو شده به مفهوم عرضه در بازار نیست

به گزارش اجاره معاون گمرک اظهار داشت: ترخیص برنج های دپو شده در گمرکات کشور به معنای مجوز مصرف نیست بلکه مقرر شده تا زمان اتخاذ سیاست از جانب دولت، محموله های برنج در انبارها بماند.

مهرداد جمال ارونقی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد ترخیص برنج های دپو شده، تصریح کرد: چندی قبل وزارت صنعت، معدن و تجارت در ابلاغی به گمرک ایران، اعلام نمود که ممنوعیت فصلی برنج به قوت خود باقی است.
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران اضافه کرد: طی سال های گذشته این تاریخ ممنوعیت را خود وزارت جهادکشاورزی به گمرک ابلاغ می کرد و این زمانها مختلف بود؛ اما با عنایت به اینکه مسئولیت تنظیم بازار به وزارت صمت واگذار شده، امسال گمرک نسبت به استعلام اینکه ممنوعیت از چه تاریخی است و تکلیف کالاهایی که در گمرک اظهار شده اند، تشریفات گمرکی آنها صورت گرفته، پروانه صادر شده و محموله ها درصدد خروج هستند کسب اطلاع کرد.
وی افزود: در نهایت طی جلسات گوناگونی که در ستاد تنظیم بازار برگزار شد، این مورد تعیین تکلیف و به گمرک ابلاغ گردید.
ارونقی اضافه کرد: در این مصوبه ستاد تنظیم بازار، تکلیف کالاهایی که در گمرک بودند، تشریفات گمرکی انجام داده و به مرحله صدور پروانه رسیده و مجوز قانونی و حقوق ورودی را پرداخت کرده بودند مشخص شد؛ همینطور تکلیف کالاهایی که به گمرک اظهار شده بودند اما تامین ارز نشده بودند و کالاهایی که در گمرک و مبادی ورودی و بنادر کشور وجود دارند اما هنوز به گمرک اظهار نشده اند و در بعضی موارد تامین ارز شده و در بعضی موارد تامین ارز نشده اند، مشخص شد.
وی با اشاره به اینکه این مصوبه به گمرکات اجرایی ابلاغ گردید، اظهار داشت: بر طبق این مصوبه، از هفته گذشته با نظارت و رصد خود سازمان متولی نسبت به ترخیص برنج های دپو شده اقدام شد.
ارونقی خاطرنشان کرد: البته این مسئله به معنای مجوز مصرف برنج های وارداتی نیست بلکه مقرر شده برنج ها در انبارهای تحت کلید سازمان مربوطه بماند و در زمانی غیر از فصل برداشت برنج داخلی و مطابق با سیاست های دولت نسبت به توزیع آنها اقدام گردد.
گفتنی است؛ ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت سالها است که با نظر وزارت جهاد کشاورزی برای پشتیبانی از تولید کنندگان داخلی اعمال می شود، ولی ستاد تنظیم بازار امسال ظاهرا بدون نظر وزارت جهادکشاورزی مجوز واردات برنج در فصل برداشت برنج داخلی را صادر کرد؛ این اقدام سبب شد که تجار و بازرگانان برای واردات این محصول اقدام نمایند و محصول خویش را به گمرک بیاورند اما امکان ترخیص آنرا نداشته باشند.