دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی: ۱۶۱ میلیارد دلار کالا از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صادر گردیده است

به گزارش اجاره ایسنا/آذربایجان شرقی دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به اهمیت صادرات از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در برهه کنونی، اظهار داشت: ۱۶۱ میلیارد دلار کالا در شش سال قبل از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور صادر گردیده است.

مرتضی بانک با حضور در منطقه آزاد ارس و افتتاح پروژه های مختلف در این منطقه با اشاره به ظرفیت های بوجود آمده در همکاریهای میان ایران و کشورهای اتحادیه اوراسیا اظهار داشت: اقدامات بزرگی در این عرصه روی داده است به نحوی که هم اکنون ایران می تواند با پنج کشور عضو این اتحادیه بر مبنای تعرفه های گمرکی خاص ارتباط تجاری و اقتصادی داشته باشد.

وی افزود: یکی از سوی های این همکاری کشور روسیه است که استفاده از این فرصت با عنایت به اینکه این کشور دارای سیستم مالی و پولی خاص است برای کشور ما مغتنم است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، با اشاره به اینکه دولت حامی بخش خصوصی است، افزود: باید همه تلاش کنند تا سرمایه گذار اصلی و پاک جذب شده و امکان حرکت و فعالیت به آنها داده شود.

وی با اشاره به اهمیت صادرات از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در برهه کنونی در کشور، بیان کرد: ۱۶۱ میلیارد دلار کالا در شش سال قبل از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور صادر گردیده است. در این مدت ۴۵ میلیارد دلار واردات از راه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به کشور انجام شده است که با احتساب صادرات و واردات، یک مازاد تجاری بالا از راه مناطق آزاد است، که این امر از درجه اهمیت بالایی در شرایط سخت کنونی برخوردار می باشد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بیان کرد: حالا در مناطق آزاد ۳۰۰ هزار شغل کارگاهی در یک هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی بوجود آمده و از این تعداد ۱۹۰ واحد صنعتی و تولیدی و ۲۵ واحد کشاورزی در منطقه آزاد ارس قرار دارد.

مشاور رئیس جمهور به حجم سرمایه گذاری های جدید انجام شده در ارس هم اشاره نمود و اظهار داشت: با بهره برداری هایی که امروز انجام شده بیشتر از ۱۴۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی برای ۲۲۱ نفر در این منطقه شغل بوجود آمده است. بیشتر طرح های اجرا شده در کمتر از یک سال به بهره برداری رسیده است که این امر نشان از تلاش تولیدکنندگان منطقه دارد.

به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد ارس، هشت پروژه صنعتی، کشاورزی و گردشگری با حضور «مرتضی بانک» مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، «محسن نریمان» مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، «محمدرضا پور محمدی» استاندار آذربایجان شرقی، «محمد حسن نژاد» عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، «جعفر آهنگران» معاون برنامه ریزی دبیرخانه شورای عالی و «محمود منزوی زاده» مشاور بین الملل و مدیرکل حوزه دبیر شورای عالی مناطق آزاد در منطقه آزاد ارس راه اندازی شد.

منبع: