پژوهش اثربخش، فناوری ارزش آفرین و رونق تولید، معرفی محصولات توانبخشی که به عشق معلولان ساخته شدند بعلاوه فیلم

اجاره: اواسط آذرماه در روزی که به صورت اتفاقی مقارن با ˮروز جهانی افراد دارای معلولیتˮ بود،  مهمان جوانان و مخترعانی از ˮمرکز رشد فناوری تجهیزات پزشکی و توانبخشی دانشگاه علوم بهزیستیˮ بودیم که با استفاده از توان علمی و بر پایه تحقیقات خود، ابزارهایی را ساخته یا توسعه داده اند که می تواند به کمک فناوری، قسمتی از سهم معلولان از زندگی عادی، همچون کار با کامپیوتر یا شبکه های اجتماعی را به آنها بازگرداند.
به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، در زندگی روزمره خود که به کمک ابزارها و تکنولوژی در حال آسان تر شدن است، کمتر به زندگی معلولان فکر می کنیم؛ در فیلم ها و سریال ها کمتر معلولان را می بینیم و بطور کلی در جامعه ما معلولان قشر فراموش شده ای هستند که هر از گاهی از افتخارآفرینی های آنها در عرصه ورزش یادی شده یا اینکه نهایتاً در مناسبت هایی که به آنها اختصاص دارد، به مشکلات آنها پرداخته می شود.
این در حالی است که معلولان به اندازه افراد سالم حق دارند در آسایش و رفاه باشند و از زندگی لذت ببرند؛ آنها گاه به دلیلهای مادرزادی و گاه به خاطر تصادف یا وقایع دیگر گرفتار معلولیت شده اند؛ اما تلخی یا شاید، شیرینی ماجرا آن جاست که ذهن این افراد همچون قبل از زمان معلولیت کار می کند، اما کمتر ابزاری به وجود آمده تا به کمک آن بتوانند از توانایی ذهنی خود استفاده کنند.
روزی که میهمان مرکز رشد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی بودیم، با دانشجویان و مخترعانی هم صحبت شدیم که با استفاده از توان علمی و بر پایه تحقیقات خود، ابزارهایی را ساخته یا توسعه داده اند که می تواند به کمک فناوری، قسمتی از سهم معلولان از زندگی عادی، همچون کار با کامپیوتر و تعامل بوسیله شبکه های اجتماعی را به آنها برگرداند.
برخی از محصولات آنها نیز با اهداف درمانی و در جهت انگیزه بخشی به معلولان برای انجام تمرینات و کارهای فیزیکی طراحی شده بودند که تمرین سنتی و کسل کننده را به محیطی بازی گونه برده و از این طریق می توانند به معلولانی که امکان بهبود وضعیت را دارند، کمک کنند تا زودتر در راه بهبودی و سلامت قرار گیرند.
در ادامه این گزارش، گفت وگوهای خبرنگار ایسنا با سازندگان محصولاتی که مختص توانخواهان و معلولان جسمی-حرکتی طراحی و ساخته شده را می خوانید.
تولید محتوای تخصصی و عمومی مورد نیاز در حوزه توانبخشی؛ با چشم انداز تبدیل به یک ناشر تخصصی بین المللی
یک شرکت فناور مستقر در مرکز رشد فناوری تجهیزات پزشکی و توانبخشی در کنار ایجاد یک کلینیک درمانی برای توانخواهان، مبادرت به ستاندن مجوز انتشارات از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کرده و در حوزه توانبخشی محتوای عمومی و تخصصی تولید می کند.
الهه فرجی، مسئول تحقیق و توسعه این شرکت فناور در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه آغاز به کار این شرکت با ۳ نفر ( با همراهی یکی از سابقه داران حوزه اورتز و پروتز و یک متخصص حوزه مهندسی پزشکی) بوده است، توضیح داد: قبل تر در پژوهشکده مهندسی علوم پزشکی جانبازان مشغول به انجام کار پژوهشی بودیم که بعد با همان تیم تصمیم به راه اندازی شرکت خصوصی گرفتیم. کار ما ابتدا با تأسیس کلینیک آغاز شد؛ در کنار آن اقدامات جانبی انجام دادیم و مجوز یک انتشارات را از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کردیم.

وی هدف از فعالیت در حوزه نشر را تولید محتوای تخصصی و عمومی مورد نیاز در حوزه توانبخشی عنوان و اظهار نمود: در این عرصه چالش های بسیاری وجود دارد؛ خصوصاً اگر سوژه فعالیت تخصصی باشد. برای اینکه آنچه در این عرصه آگاهی دهنده به عموم مردم باشد کم است. بعنوان مثال همه خانواده ها با سالمند (پدربزرگ ها و مادربزرگ ها) درگیر هستند، اما هیچ کدام نمی دانند چطور با سالمند رفتار کنند و کتاب مرجع خوبی در این عرصه وجود ندارد. این در حالیست که کشورهای توسعه یافته از نظر فناوری های توانبخشی سطح بسیار بالایی دارند.
مسئول تحقیق و توسعه این شرکت مستقر در مرکز رشد فناوری تجهیزات پزشکی و توانبخشی با اشاره به اینکه می خواهیم طی یک بازه زمانی ۳ ساله به یک شرکت انتشاراتی بین المللی در حوزه توانبخشی تبدیل شویم، اظهار داشت: محتوای تخصصی دو شاخه دارد که یکی برای عموم مردم است و ما آگاهی بخشی در این شاخه را هدف قرار داده ایم. در قسمت تخصصی با عنایت به ارتباطاتی که با اساتید این حوزه داریم، تمایل داشتیم در زمینه کتب تخصصی به صورت حرفه ای (برای دانشجویان و افراد تحصیل کرده در رابطه با ما) کار نماییم.
فرجی افزود: توانبخشی حوزه ای است که می تواند با شاخه هایی همچون مهندسی، الکترونیک، مکانیک و… پیوند پیدا کند و به دنبال آن کارهای خوبی انجام شود؛ به شرط آنکه رشته های فنی دانش توانبخشی پیدا کنند.
وی با اشاره به اینکه انتشارات دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از قوی ترین ناشران حوزه توانبخشی است، اظهار نمود: اهتمام می نماییم انتشار محتوا را به صورت حرفه ای انجام دهیم؛ بطوریکه متن ترجمه شده در چند مرحله به دست یک مترجم حرفه ای، سرویراستار و در نهایت ویراستار تخصصی و حرفه ای اصلاح می شود.
این کارشناس اورتز و پروتز اضافه کرد: برای انتشار نخستین آثار، تقریباً ۸۰ درصد راه را رفتیم و ان شاء الله تا آخر سال محتوایی را در ارتباط با استانداردهای فناوری چاپ می نماییم.
فرجی با اشاره به اینکه انتشار محتوا در ایران با چالش های بسیاری هم راه است، اشاره کرد: آنچه حائز اهمیت می باشد، این است که ما در این عرصه آغاز به فعالیت کردیم و می خواهیم از یک شرکت انتشاراتی سطح متوسط به یک شرکت بزرگ ارتقا پیدا کرده و در یک بازه زمانی ۳ تا ۵ ساله به یک شرکت انتشاراتی بین المللی تبدیل شویم.
وی تصریح کرد: منظور از بین المللی این است که بتوانیم در حوزه تخصصی توانبخشی به زبان های دیگر محتوا تولید کرده و محتوای خودرا در دنیا منتشر نماییم. انتشارات زیادی همچون اشپرینگر و… هستند که محتوای بین المللی تولید می کنند، اما انتشارات بین المللی در ایران (که ثبت شده و مستند باشد) نداریم.
معرفی محصول “اورتز لیونایز” یا “اورتز اصلاحی ستون فقرات”
احسان غلامی، عضو تیم سازنده اورتز لیونایز در گفت و گو با ایسنا با اشاره به تولید هشت محصول فناورانه در این شرکت، به معرفی محصول “قطعات لیونایز” یا “اورتز اصلاحی ستون فقرات” پرداخت و توضیح داد: لیونایز اسم خاصی است که برای این اورتز استفاده شده است؛ چند نوع انحراف در ستون فقرات وجود دارد که یکی از آنها “اسکولیوز” یا انحراف جانبی ستون فقرات است.
وی افزود: این نوع انحراف به سبب سبک زندگی نادرست فرد یا اختلالات مادرزادی به وجود می آید. استفاده از این اورتز اصلاحی پیش از رسیدن به سنین رشد موجب می شود انحراف ستون فقرات فرد اصلاح گردد.

عضو سازنده این محصول در پاسخ به اینکه تولید اورتز اصلاحی ستون فقرات برای نخستین بار در کشور ما انجام شده یا تکنولوژی آن از خارج کشور وارد شده است، توضیح داد: تولید این محصول در سال ۹۶ کلید خورد. این محصول آن زمان در فرانسه با هزینه بسیار بالا معادل ۸۰۰ یورو برای ساخت قطعات محصول، تولید می شد.
غلامی اضافه کرد: با عنایت به اینکه بازگشت کنندگان به کلینیک ها زیاد بودند، برنامه ای ترتیب دادیم و ابتدا ۳۵ نمونه از همان محصول خارجی ساختیم و برای بیماران مختلف استفاده کردیم. بعداً قطعات این محصول را ساختیم و محصول را تولید کردیم.
وی اضافه کرد: به منظور آموزش کلینیک ها و دانشگاه ها جهت استفاده از محصول، برای دانشگاه های مختلف همچون دانشگاه مشهد، اصفهان، برخی کلینیک های دانشگاه تهران و همدان کارگاه های آموزشی برگزار کردیم و توانستیم محصول را با قیمت یک دهم نمونه خارجی عرضه نماییم.
این دانشجوی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در پاسخ به اینکه چه مرحله ای از کار بیشتر از همه برای آنها چالش برانگیز بوده است، توضیح داد: در حوزه فناوری مدیران این تفکر را دارند که وقتی به فناور وام می دهند، کار تمام است. این در حالیست که این حق کپی کردن است. به شما بودجه ای برای تولید می دهند، اما شما هیچ حمایتی در بازار نمی شوید و از شما این توقع هست که با محصولی که بازار جهانی را دارد، رقابت کنید.

غلامی اشاره کرد: مراکزی که زیر نظر سازمان های مختلف فعالیت می نمایند، اخیرا به محصولات تولید داخل روی آورده اند، در صورتیکه ما دوست داریم همیشه همین طور باشد؛ نه اینکه زمانی که واردات نیست، از ما بخواهند محصول تولید کنیم؛ اما مثلاً سه سال بعد ناگهان درهای واردات به کشور باز شود! مشابه این اتفاق چند سال پیش افتاد. بدین سبب بزرگ ترین مشکل همین است، وگرنه برای انتقال تکنولوژی، مهندسی معکوس، تولید کردن، پایین آوردن هزینه ها، جلوگیری از خروج ارز و… هیچ مشکلی نداریم.
وی با اشاره به اینکه محصول فوق در کلینیک های اورتز پروتز عرضه می شود، اظهار داشت: پس از بازگشت بیمار به کلینیک، کلینیک مبادرت به قالب گیری پروتز با استفاده از سیستم اسکنرهای سه بعدی می کند و قالب تراشیده شده را مختص آن فرد (با توجه به ناحیه انحراف، زاویه آن، مهره درگیر شده، میزان انحراف و…) می سازد.
عضو تیم سازنده اورتز لیونایز با اشاره به مزایای این اورتز، اظهار نمود: مشکل اورتزهای قبلی این بود که به سبب زمخت تر بودن آنها، کیفیت زندگی فرد تحت تأثیر قرار می گرفت و همین طور فرد بایستی هر چند وقت یک دفعه آنرا عوض می کرد. این در حالیست که اورتزی که ما ساخته ایم، به مرور زمان قابل تغییر است و می توان فشاری که در انحراف هست را کم یا زیاد کرد.
غلامی اضافه کرد: این اورتز همین طور رینگ گردنی ندارد که برای فرد اذیت کننده باشد و هر چه بیشتر از آن استفاده شود، تأثیر بهتری می گذارد و این اورتز تأثیرپذیری خودرا در کسانی که سن رشد آنها به انتها نرسیده، به خوبی نشان میدهد.
وی با اشاره به اینکه دوره های استفاده از این محصول ۶ ماهه است، اظهار داشت: پس از ۶ ماه استفاده، فرد به کلینیک بازگشت می کند و البته اورتز نیز هر سه ماه یک دفعه تنظیم می شود. پس از ۶ ماه استفاده، از ستون فقرات بیمار عکس گرفته شده و پدهای اورتز تقویت می شوند. این در حالیست که بر طبق این محصول کارهای تحقیقاتی و پایان نامه های دانشگاهی را تعریف کردیم و جنبه های مختلف تأثیرپذیری آن در بیمار همچون کیفیت زندگی، درد و… را سنجیدیم.
معرفی محصول “واکر فیدبکی با قابلیت ارائه برنامه درمانی”
افشین نعمتی، دانشجوی ترم ۵ رشته کاردرمانی دانشگاه علوم بهزیستی در گفت و گو با ایسنا نام محصول خودرا که به صورت مشترک با یک دانشجوی دیگر همین رشته به نام نادیا عرب احمدی تولید کرده است، “واکر فیدبکی با قابلیت ارائه برنامه درمانی عنوان نمود و توضیح داد: از اسفند ماه سال قبل در حال کار بر روی این واکر هستیم و اخیرا توانستیم نمونه آزمایشی آنرا ارائه نماییم.

وی تشریح کرد: در هر یک از دسته های واکر لودسل (اسنسور اندازه گیری وزن) قرار دادیم که آن وزن ورودی روی هر یک از دسته های واکر را به صورت مجزا، میانگین و کلی بر روی نمایشگر نشان میدهد.
این دانشجوی رشته کاردرمانی توضیح داد: این واکر می تواند در بیمارانی که گرفتار فلج یک طرفه هستند، تأثیر داشته باشد و نشان دهد که سمت فلج نسبت به سمت سالم چقدر گرفتار کاهش ناتوانی شده است. این واکر همین طور نشان میدهد وضعیت اندام تحتانی بیماری که به کلینیک مراجعه نموده، چطور است و تا چه میزان وزن را می تواند تحمل کند و برای ارزیابی اولیه می تواند در کلینیک های کاردرمانی و کلینیک های فیزیوتراپی استفاده گردد.
نعمتی افزود: بعداً که به فرض مشخص شود سمت راست پیکر شخص تنها می تواند ۳۰ درصد از وزن تنه و اندام تحتانی را تحمل کند، حساسیت ویبراتورهای داخل واکر را به شکلی تنظیم می نماییم که اگر وزن بیشتر از حدی روی لوسل ها وارد شود، ویبراتورها آغاز به لرزش می کنند و این پیام را به بیمار می دهند که وزن بیشتر از حدی روی واکر انداخته و باید از توان بدنی خودش استفاده نماید.
وی اشاره کرد: این موجب می شود تقویت عضله اندام تحتانی فقط به کلینیک های توانبخشی محدود نشود و بیمار می تواند در منزل یا داخل خیابان هم به وسیله این واکر، از حداکثر توان و ظرفیت اندام تحتانی اش استفاده نماید.
دبیر انجمن علمی دانشجویی تکنولوژی های جدید توانبخشی تصریح کرد: حدوداً ۷۰ درصد وزن فرد توانخواه روی واکر اعمال می شود و با عنایت به مرحله درمانی و قدرت عضلانی، می توان حساسیت را تنظیم کرد تا توانخواه بتواند به تدریج وزن کمتری را روی واکر انداخته و از قدرت اندام تحتانی خودش استفاده نماید.

نعمتی تاکید کرد: در عین حال یک رویکرد ۲۴ ساعته داریم که درمان به زندگی فرد وارد شده و استقلال وی در زندگی را بالاتر ببرد. ماهیت رشته کاردرمانی نیز این است که فرد با هر درجه از توانایی بتواند به استقلال برسد و ما نیز محصولمان را طوری تهیه کردیم که فرد را به تدریج به استقلال برساند.
وی افزود: مقرر است تا محصول ما به صورت یک مقاله پژوهشی در کلینیک ها مورد استفاده قرار گرفته و نتیجه آن در چارچوب یک مقاله منتشر شود. البته هم اکنون هم چند مشتری داریم، شرکت هایی خواسته اند محصول ما را تجاری سازی کنند و همین طور محصول، مورد تأیید اساتید متخصص قرار گرفته است.
این دانشجو اشاره کرد: نسخه تجاری سازی این محصول به قالب گیری و مسائل دیگر مرتبط می باشد که قالب گیری آن نیازمند بودجه کلان است. حمایتی که تابحال برای تولید پروتوتایپ این محصول دریافت کردیم، خیلی خوب بوده و مدیر مرکز رشد و مدیر توسعه فناوری دانشگاه، بدون چشم داشت، حتی در طراحی این محصول نیز به من کمک کرده اند.
توسعه یک “ابزار عمومی بیوفیدبک” به منظور انگیزه بخشی به معلولان و درمانگر برای ادامه درمان
امین اصغرزاده، مدیر تحقیق و توسعه شرکت سازنده ابزار عمومی بیوفیدبک در گفت و گو با ایسنا ضمن معرفی این محصول، توضیح داد: این ابزار این توانایی را دارد که انواع تمرین های حرکتی را که برای توانبخشی های جسمی-حرکتی داده می شود، در چارچوب یک محیط کامپیوتری و بازی گونه برنامه ریزی کرده و بازخورد انجام فعالیت فیزیکی را به صورت آنی به بیمار و درمانگر بدهد، همین طور کیفیت انجام حرکات را به صورت کمی شده گزارش بدهد.
وی با اشاره به اینکه این ابزار بیماران نورولوژیک، کودکان فلج مغزی (CP)، بیماران گرفتار سکته مغزی و انواع بیماری های نورولوژیک را هدف قرار داده است، اضافه کرد: تمرین هایی که بیماران به صورت سنتی با اعمال فشار به بالشتک های بادی انجام می دادند، بعنوان مثال برای پنجه، این طور بود که بیمار به تعداد مشخص و با کیفیت خاصی یک اسفنج یا توپ بادی را فشار دهد.

عضو تیم سازنده این محصول اشاره کرد: سیستم بیوفیدبک این امکان را به وجود می آورد که کیفیت عملی که بیمار انجام داده را به خودش بازخورد دهیم. مکانیزم عمل این دستگاه به صورت کاملاً پنوماتیکی است، به این صورت که فشار هوا را تثبیت و اندازه گیری می کند و پس از آن که سیم اتصال دهنده به بالشتک بادی وصل شود، بازخورد حرکت بر روی نمایشگر نشان داده می شود.
اصغرزاده افزود: علاوه بر این ها، این ابزار دارای ابزارهای برنامه ریزی برای درمانگری است که می خواهد بداند بیمار پروسه درمان را با چه کیفیتی طی می کند. بر این اساس پارامترهای مورد نظر همچون آستانه اعمال قدرت، مدت زمان نگهداری کاف و… به صورت برنامه به سیستم کامپیوتری بدهد و ببیند که آیا بیمار تمرین را با کیفیت مورد نظر درمانگر انجام داده است یا خیر.
وی اظهار نمود: خاصیت این سیستم این است که نیازی به تهیه یک ابزار جداگانه برای هر یک از اندام های بدن نیست و این ابزار می تواند به هر نوع بالشتکی وصل شده و بازخورد انجام تمرین ها را، از تمرین های بسیار ظریف برای انگشتان دست تا انواع تمرین های بالاتنه و پایین تنه (ایستادن، بالانس یا توانبخشی های عضلات کف لگنی برای کنترل ادرار) به بیمار و درمانگر بدهد.

عضو تیم سازنده این محصول، با اشاره به اینکه نرم افزارهای مختلفی در این ابزار طراحی شده است، اظهار داشت: بدین سبب درمانگر می تواند انواع تمرین ها با هدف های مختلف را طراحی نموده و به بیمار عرضه نماید.
اصغرزاده تاکید کرد: با عنایت به اینکه برای کودکان افزایش انگیزه برای انجام تمرینات را مدنظر داشتیم، دو بازی نیز در این ابزار طراحی کردیم که همان تمرین های کسل کننده سنتی است که در چارچوب بازی انجام شده و به بیمار انگیزه بیشتری برای ادامه درمان می دهد. از طرف دیگر تحقیقات نشان داده که افزایش امتیاز افراد در بازی ها با افزایش توانایی آنها طی جلسات مختلف همبستگی دارد.
وی با اشاره به اینکه نمونه تجاری شده این محصول آماده و در حال ورود به بازار است، اظهار داشت: این محصول نسبت به نمونه های خارجی آن، این ادعا را دارد که از لحاظ کاربردپذیری (امکان تطبیق با اندام های مختلف بدن) و نیز از لحاظ تعداد نرم افزارها و قیمت با مشابه خارجی اختلاف زیادی دارد. این در حالیست که صفر تا صد این محصول را شرکت خودمان طراحی و پیاده سازی کرده است.
معرفی محصول تخته پرش هوشمند به منظور تلفیق تمرین های حرکتی معلولان با بازی
مدیر تحقیق و توسعه شرکت مستقر در مرکز رشد دانشگاه علوم بهزیستی با اشاره به محصول “تخته پرش هوشمند”، توضیح داد: یکی دیگر از ابزارهایی که در مرکز رشد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی توسعه داده ایم، تخته پرش یا ترامپولین هوشمند است.
اصغرزاده تشریح کرد: هدف از این ابزار این است که انجام تمرین ها و کارهای فیزیکی و ورزشی که ممکنست انجام دادن آنها خسته کننده باشد را با تلفیق محیط های بازی گونه آسان تر کند.

وی با اشاره به اینکه تخته پرش را به مجموعه ای از سنسورها مجهز کرده ایم، اضافه کرد: با تلفیق ترامپولین سنسوردار و محیط های بازیگونه ای که در تبلت ها، گوشیهای هوشمند و کامپیوترها هست، این امکان را ایجاد کردیم که فعالیت فیزیکی به یک کنترل در محیط بازی گونه تبدیل گردد.
معرفی ابزار توانبخشی شانه، زانو و لگن
عضو تیم سازنده “ابزار توانبخشی شانه، زانو و لگن سپس به معرفی این ابزار پرداخت و اظهار داشت: هدف این ابزار این بوده که حرکات برای توانبخشی شانه، زانو و لگن را بتوان بدون اصطکاک، به راحتی و بدون نیاز به فشار انجام داد.

اصغرزاده افزود: این ابزار قابلیت این را دارد که کش های مخصوص فیزیوتراپی به آن وصل شده و سطح سختی مختلف را داشته باشد.
ساخت ابزارهای واسط انسان-رایانه برای معلولان با سطوح مختلف ضایعات نخاعی
وی در ادامه با اشاره به ابزارهای واسط انسان-رایانه، تشریح کرد: یکی از حوزه های جدیدی که تحقیق و توسعه حول محور آنرا شروع کردیم، حوزه ابزارهای واسط انسان –رایانه است.
این مخترع با اشاره به اینکه کار بر روی این حوزه بنا بر نیاز طیف گسترده ای از توانخواهان با ضایعات و معلولیت های مختلف انجام گرفته است، توضیح داد: در حوزه های مختلف برای آموزش و انجام کارهای شغلی و همین طور برای انجام انواع کارهایی که افراد در آنها نیاز به کار با کامپیوتر دارند، معلولان و توانخواهان نیاز به برقراری ارتباط با کامپیوتر دارند.
اصغرزاده با اشاره به اینکه انواع ابزارهای واسط انسان-رایانه برای معلولان را مورد مطالعه قرار داده ایم، اظهار نمود: این ابزار برای معلولینی است که امکان حرکت دست را دارند، اما به سبب ضایعه ای که دارند امکان حرکت ظریفی همچون کلیک کردن موس را ندارند.

وی اشاره کرد: در این ابزار کلیک های موس را به شکلی درآوردیم که معلول یا توانخواه بتواند به راحتی آنرا کلیک کرده و انواع عملیات هایی همچون راست کلیک، چپ کلیک، دابل کلیک، انتخاب گزینه و رها کردن آنرا انجام دهد.
مدیر تحقیق و توسعه شرکت سازنده این محصول در پاسخ به اینکه این ابزار آیا برای معلولانی که پیش از بروز ضایعه با کامپیوتر کار تخصصی انجام می داده اند نیز کار راه انداز هست یا خیر، اشاره کرد: این مساله به سطح ضایعه بستگی دارد. این ابزار بعنوان مثال برای مورد خاصی که دستش را بتواند حرکت دهد، اما امکان حرکت مچ به پایین را ندارد، به صورت سفارشی ایجاد می شود.
اصغرزاده افزود: در حال توسعه یک ابزار دیگر نیز هستیم که برای معلولانی طراحی شده که به خوبی امکان حرکت دست را نیز ندارند. همین طور در حال توسعه ابزار سومی هستیم که برای معلولان نخاعی گردنی ساخته شده و آنها می توانند با حرکات لب، فوت کردن یا مکش کردن انواع کارهای کامپیوتری را انجام دهند. محصول EMG نیز انواع حرکات موس را با الکترودهایی که روی سطح پوست متصل می شود به فرمان های حرکتی یا کلیک های مختلف موس تبدیل می کند.
وی اضافه کرد: این محصول سیگنال الکتریکی کارهای مختلف عضله هایی که هنوز توان حرکت را دارند (همچون ابرو یا گونه) به کلیک های مختلف موس تبدیل می کند؛ بدین سبب چون طیف مختلفی از توانخواهان را داریم، باید برای هر یک، ابزار اختصاصی یا ابزار متناسب شده با شرایط فیزیکی و جسمی بیمار را طراحی نماییم و به عبارت دیگر در حال توسعه ابزارهای مختلف برای سطوح مختلف ضایعات نخاعی هستیم.
این مخترع در پاسخ به پرسشی در ارتباط با قیمت ابزار واسط انسان-رایانه، اشاره کرد: این ابزارها نمونه خارجی دارند؛ اما یکی از دلایلی که توانخواهان ایرانی به این دستگاه ها دسترسی ندارند، قیمت بسیار بالای نمونه های خارجی این ابزار است.

اصغرزاده افزود: بعنوان مثال نمونه خارجی موسی که ما برای توانخواهان طراحی نموده ایم، به ازای هر دکمه حدود ۸۰ یورو قیمت دارد، در صورتیکه ما با ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزار تومان این ابزار را برای توانخواهی که مشتری آن بوده، توسعه داده ایم.
وی اظهار داشت: نمونه خارجی ابزاری که برای توانخواهان دارای ضایعه نخاعی گردنی طراحی نموده ایم، حدود ۲۵۰۰ الی ۳۰۰۰ دلار قیمت دارد. ما هنوز این ابزار را قیمت گذاری نکرده ایم؛ اما آنرا در رده قیمتی ۲ الی ۳ میلیون تومان تولید می نماییم که تفاوت قیمتی به وجود آمده موجب می شود طیف وسیعی از توانخواهان که به سبب بالا بودن قیمت امکان دسترسی به این ابزارها را نداشته اند، از این امکان بهره مند شوند.
مدیر تحقیق و توسعه این شرکت فناور مستقر در مرکز رشد دانشگاه علوم بهزیستی تصریح کرد: ایجاد رابط انسان-رایانه تخصصی برای توانخواه ابزار ارزشمندی است که امکان آموزش فرد، فعالیت شغلی، داشتن ارتباطات اجتماعی بوسیله اپلیکیشن های ارتباط اجتماعی را فراهم می آورد. از طرفی خیلی از کارهای ما در محیط های نرم افزاری و کامپیوتری انجام می شود و متأسفانه توانخواهان ما به سبب تفاوت قیمت، تاکنون امکان دسترسی به آنها را به شکلی که باید، نداشته اند.
اصغرزاده اظهار داشت: هدف ما این است که با توسعه ابزارها بتوانیم طیف قابل قبولی از نیازهای توانخواهان کشور را برآورده نماییم.
وی در پاسخ به اینکه آیا چشم اندازی در خصوص اینکه سازمان ها ابزارهای فوق را برای معلولان جسمی- حرکتی فراهم آورند وجود دارد یا خیر، اظهار داشت: طبیعتاً این ایده بسیار خوبی است؛ اما مسئله ای که هست، این است که فناوری سیستم های واسط انسان-رایانه، صرف تولید ابزار نیست؛ بلکه شما نیاز به تولید فناوری، متخصصان کاردرمانی و بالین برای آموزش استفاده از این ابزارها، حمایت نرم افزاری و برنامه ریزی سازمان ها و ارگان ها دارید.
محصولی به منظور ایجاد انگیزه مضاعف برای انجام تمرینات در بیماران گرفتار سکته مغزی
عضو تیم سازنده محصول دستکش موزیکال اضافه کرد: دستکش توانبخشی بازی گونه، دستگاهی است که برای توانبخشی حرکات ظریف به خصوص حرکات انگشتان طراحی شده که در مواردی همچون سکته مغزی از کار می افتند و نیاز به این هست که بیمار در طول روز، به صورت مستمر و با حجم قابل قبولی تمرینات خودرا به صورت روزمره انجام دهد.

اصغرزاده افزود: تحقیقات نشان داده تنها حدود ۳۰ درصد از بیماران تمریناتی که به آنها برای انجام در محیط های غیرکلینیکی داده شده را انجام می دهند و خودرا به انجام تمرینات در محیط کلینیک محدود می کنند. این تمرینات خسته کننده بوده و نیاز به انگیزه مضاعفی برای انجام دارند. این در حالیست که فرد توانخواه دارای ضایعه ای است که انجام تمرینات را برای او دشوارتر می کند.
وی توضیح داد: یکی از تمرین های توانبخشی تکلیف شمارش هست که در این تکلیف از بیمار خواسته می شود، انگشتان دستش را بشمارد. ما ابزاری توسعه دادیم که انجام این تمرین به یک کنترل در چارچوب بازی هیجان انگیز تبدیل گردد که امکان تکرار مستمر تمرین را بدون خستگی برای بیمار فراهم آورد.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، مرکز رشد فناوری تجهیزات پزشکی و توانبخشی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از سال ۹۲ فعالیت خودرا آغاز نموده و در ادامه کارهای خود گرفتار فراز و نشیب های زیادی شده، بطوریکه مکان فیزیکی و تجهیزات کارگاهی خودش را از دست داده است. هم اکنون در مکانی که در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به این مرکز اختصاص داده شده، ۱۴ شرکت مستقر شده و در این میان سه شرکت دانش بنیان هستند. این در حالیست که یک ساختمان دو طبقه و هر طبقه به مساحت ۶۵۰ متر برای این مرکز تصویب شده که ساختمان آن نیازمند مقاوم سازی، نماسازی داخلی و خارجی بر اساس الگویی از مراکز رشد دیگر است و در صورت حمایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا یک سال دیگر آماده بهره برداری خواهد بود.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

منبع: