سازمان خصوصی سازی اطلاعیه داد: عرضه بلوک ۲۰ درصد پالایشگاه نفت لاوان در بهمن ماه

به گزارش اجاره بلوک ۲۰ درصدی سهام پالایشگاه نفت لاوان متعلق به شرکت ملی پالایش و پخش با همکاری یک کارگزار بانکی در بهمن ماه عرضه می شود.

به گزارش اجاره به نقل از مهر، سازمان خصوص سازی با انتشار اطلاعیه ای اعلام نمود: بلوک ۲۰ درصدی سهام پالایشگاه نفت لاوان متعلق به شرکت ملی پالایش و پخش با همکاری یک کارگزار بانکی در بهمن عرضه می شود.
جزئیات اطلاعات انتشار یافته از آن حکایت می کند که سازمان خصوصی سازی بلوک ۲۰ درصدی سهام پالایشگاه نفت لاوان متعلق به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی را به طور عمده و شرایطی در بازار دوم معاملات فرابورس به فروش می رساند و با این اتفاق دولت از ترکیب سهامداری آن خارج می شود.
بر اساس اطلاعات انتشار یافته، ۲۲۸ میلیون و ۶۸۴ هزار و ۳۲۰ سهم در نماد «شاوان۴» روز شنبه ۲۶ بهمن از راه کارگزاری بانک ملت عرضه می شود.

قیمت پایه عرضه
افزون بر این، در اطلاعیه این عرضه آمده است که در واگذاری ۲۰ درصدی سهام پالایشگاه نفت لاوان، قیمت پایه هر سهم معادل قیمت بسته شدن روز پیش از عرضه به اضافه ۲۰ درصد به شرط آنکه از ۴۸۲۹۶ ریال کمتر نباشد، قیمت پایه کل معادل حاصل ضرب قیمت پایه هر سهم در تعداد سهام قابل عرضه به شرط آنکه از ۱.۱ هزار میلیارد تومان کمتر نباشد و سپرده حضور در رقابت معادل ۱۰ درصد حاصل ضرب قیمت پایه هر سهم در تعداد سهام قابل عرضه به شرط آنکه از ۱۱۰.۴ میلیارد تومان کمتر نباشد، تعیین شده است.
روند تایید معامله
در همین حال، کارگزار خریدار ملزم است حداکثر طی ۲۰ روز کاری پس از انجام معامله حصه نقدی معامله معادل ۵۰ درصد ارزش کل معامله را به صورت نقد به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی واریز و تاییدیه شرکت مزبور را به فرابورس تحویل دهد تا فرآیند عرضه تکمیل شود.
شیوه تسویه
در ادامه این اطلاعیه ذکر شده است که باقیمانده ثمن معامله معادل ۵۰ درصد ارزش کل معامله به صورت اقساط دو ساله با فواصل زمانی ۶ ماهه و نرخ سود فروش اقساطی ۱۳ درصد است.
همچنین تمامی سهام واگذار شده شامل بخش نقدی و اقساطی از آغاز واگذاری تا زمان تسویه نزد سازمان بعنوان وثیقه باقی خواهد ماند و حداقل معادل ۵۰ درصد مانده بدهی اسناد تضمینی از خریدار دریافت می شود.