طلا هنوز برای افزایش قیمت فرصت دارد

به گزارش اجاره در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز، کارشناسان وال استریت و سرمایه گذاران انتظار داشتند روند افزایشی قیمت طلا در معاملات هفته جاری ادامه پیدا کند.

به گزارش اجاره به نقل از ایسنا، طلا دو هفته پیش تحت تأثیر تنشهای ژئوپلیتیکی در خاورمیانه به بالاترین حد در هفت سال گذشته صعود کرده بود و هشتم ژانویه تا مرز ۱۶۱۳ دلار و ۳۰ سنت پیش رفته بود اما قیمتها متعاقبا با کاهش تنشها روند صعودی خویش را معکوس کرده و به ۱۵۳۶ دلار سقوط کرده بودند.

عامل دیگری که سبب شد رشد قیمت طلا در هفته گذشته محدود شود، امضای سند فاز اول توافق تجاری آمریکا و چین میان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و لیو هی، معاون نخست وزیر چین در روز چهارشنبه بود که در کاخ سفید انجام شد و موقتا به مناقشه ۱۸ ماهه میان دو کشور که بازارهای جهانی را متلاطم کرده بود، تمام کرد.

طلا که در شرایط ابهامات اقتصادی و سیاسی به پناهگاه مطمئن برای سرمایه گذاران تبدیل می شود، سال میلادی گذشته تحت تأثیر مناقشه تجاری آمریکا و چین ۱۸ درصد رشد قیمت داشت.

در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال استریت، ۱۳ نفر شرکت کردند که ۱۰ نفر معادل ۷۷ درصد افزایش قیمت را پیشبینی کردند اما هیچ کس به کاهش قیمت طلا رای نداد و سه نفر معادل ۲۳ درصد نظری نداشتند.

در این بین، ۸۲۰ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از سرمایه گذاران شرکت کردند که ۴۷۵ نفر معادل ۵۸ درصد افزایش و ۲۰۸ نفر معادل ۲۵ درصد کاهش قیمت را پیشبینی کردند در حالیکه ۱۳۷ نفر معادل ۱۷ درصد نظری نداشتند.

برای نظرسنجی هفته گذشته، بزرگترین اکثریت کارشناسان وال استریت و سرمایه گذاران به افزایش قیمت طلا رای داده بودند. بهای معاملات آتی طلا در بازار آمریکا روز جمعه ۹ دلار و ۸۰ سنت معادل ۰.۶ درصد افزایش پیدا کرد و در ۱۵۶۰ دلار و ۳۰ سنت بسته شد و برای کل هفته حدود ۲۰ سنت بالاتر از قیمت نهایی جمعه هفته پیش بود.

باب هابرکورن، کارگزار ارشد کالا در شرکت “آر جی او فیوچرز” به کیتکونیوز اظهار داشت: تصور می کنم طلا تحت تأثیر اقدامات بانک مرکزی آمریکا و تصحیح قیمت معاملات سهام، روند صعودی پیدا خواهد نمود.

ریچارد بیکر، یکی از دبیران نشریه “سون ریپورت ریسرچ” به این مورد اشاره نمود که طلا همراه بازارهای سهام صعود کرده است. اگر شاخص اس اند پی ۵۰۰ هفته جاری به ۳۳۵۰ واحد برسد، طلا باید به ۱۵۸۰ دلار صعود کند تا روند افزایشی خویش را حفظ کند. با عنایت به ابهامات پیرامون انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، درآمد شرکتها و رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۹ چنین اتفاقی امکان دارد. از نقطه نظر نرخهای بهره هم فضای مساعدی برای داراییهای بدون سوددهی مانند طلا بوجود آمده است.

چارلی ندوس، استراتژیست ارشد بازار در گروه لاسال فیوچرز پیش بینی نمود طلا ثابت یا رو به افزایش خواهد بود به خصوص که بالای میانگین قیمت ۱۰ روزه که در نزدیک ۱۵۵۸ دلار قرار دارد، بسته شد.

جورج گرو، مدیرکل شرکت مدیریت دارایی “آر بی سی” هم انتظار داشت طلا به علت نگرانیهای مختلف سیاسی، ژئوپلیتیکی و اقتصادی به سطح بالاتری صعود کند.

کالین سیژینسکی، استراتژیست ارشد بازار در شرکت مدیریت سرمایه SIA درباره روند قیمت طلا نظر خنثی داشت و اظهار داشت: طلا با کاهش تنشهای ژئوپلیتیکی یک تصحیح قیمت داشته و الان امکان دارد در محدوده ۱۵۵۰ دلار تحکیم شود.